DataLife Engine > Фінанси підприємств 2013 > Сухінська О.М. Стратегія рейдера

Сухінська О.М. Стратегія рейдера


10-06-2013, 09:38. Разместил: Сухінська О.М.
Страте́гія — це загальний, не деталізований план певної діяльності, який охоплює тривалий період, спосіб досягнення складної цілі.
Якщо ж звернутися до економічної сфери діяльності, то під стратегією звичайно розуміють довгострокові плани керівництва фірми, спрямовані на зміцнення її позицій, задоволення споживачів і досягнення перспективних цілей. Окрім цього, існує і таке розуміння стратегії, як довгострокові наміри керівників підприємств щодо маркетингу, виробництва, фінансів, комерції та персоналу.
Стратегія захоплення розробляється ґрунтовно і глобально, з урахуванням всіх можливих варіантів розвитку подій, але завжди атака розробляється індивідуально для кожного конкретного підприємства. У процесі реалізації захоплення стратегія може переглядатися і коригуватися.
Отже, рейдери найчастіше вдаються до таких схем і методів:
- підкуп високопосадовців;
- купівля боргів підприємства, його штучне банкрутство або початок процедури санації;
- скупка міноритарних пакетів акцій на фондовому ринку або безпосередньо у дрібних утримувачів з метою створення контрольного пакету;
- маніпуляції з реєстрами власників.
Найбільш широко використовується наступна схема застосування міноритарного пакету для проведення додаткової емісії:
- блокування судом участі в зборах акціонерів власника пакета 50 плюс1 відсоток акцій (і більше);
-прийняття зборами, без участі власника контрольного пакета, рішення про заміну менеджменту;
- прийняття рішення про додаткову емісію, що розмиває контрольний пакет.
Нажаль найчастіше дії рейдерів важко передбачити , і тим більше намагатися протистояти їм , але якщо знати яку стратегію вони використовують , можна зменшити ризик захоплення.
Отож однією з найпопулярніших стратегій є скуповування акцій , яка реалізується шляхом добровільної або примусової купівлі акцій для отримання контрольного пакета . Наприклад , якщо в статуті підприємства визначено , що рішення приймається 50 плюс 1 відсоток голосів а директор призначається загальними зборами, рейдерам потрібно отримати 51 відсоток акцій і вони можуть призначити свого директора, який буде проводити на підприємстві їх політику.
Наступна стратегія особливо популярна серед чорних рейдерів , які використовують більш радикальні і незаконні методи. Ця стратегія полягає в підкупі судової системи і високопосадовців. В арбітражній практиці непідкупність судді визначається запропонованою йому сумою. Як говорять самі рейдери - якщо суддя виявляє принциповість і непідкупність, значить йому мало запропонували. Звісно рейдери можуть створити фіктивний документ, який немає жодної юридичної сил , але поки менеджмент підприємства буде бігати по судах, це дасть час рейдерам захопити підприємство з середини, за допомогою силових структур . І якщо рейдери знайдуть документи які дискредитують керівників підприємства – це означає, що проникнення було успішним .
Неможна також забувати про такий метод, як скуповування кредиторської заборгованості підприємства, тобто штучне банкрутство. Рейдери скуповують борги компанії і не обов’язково великі , проте важливою умовою є те , що ці борги мають бути правильно юридично оформленні. Пізніше рейдери домагаються рішення суду про введення щодо боржника режиму зовнішнього управління, входять до органу управління компанією і починають захоплення.
І на кінець можна виокремити незаконну , але найбільш результативнішу стратегію. Це шантаж , підробка документів , вимагання , погрози членам сім’ї власника підприємства і погрози безпосередньо акціонерам .


Список використаних джерел :
1. Тетяна Бабич. Рейдерство в Україні – загроза національній безпеці , Віче №14, 2010
2. Міщенко А.П. Стратегічне управління: Навч. посібник. – К.: “Центр навчальної літератури”, 2004.
3. Тактика и стратегия украинского рейдерства [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://2000.net.ua/2000/derzhava/16312
4. Рейдерская атака. Стратегия и тактика недружественного поглощения [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.advokatgoloveshkin.ru/advice/142/

Вернуться назад