DataLife Engine > Сучасні тенденції державних фінансів 2014 > Юхимик Ю.А. Шляхи вдосконалення місцевого оподаткування в Україні

Юхимик Ю.А. Шляхи вдосконалення місцевого оподаткування в Україні


9-04-2014, 17:24. Разместил: yuliya-yukh
Шляхи вдосконалення місцевого оподаткування в Україні

ЮХИМИК Ю. А.
студентка кафедри фінансів, грошового обігу і кредиту
Львівський національний університет імені Івана Франка
м. Львів, Україна

В сучасних умовах особливо актуальною є проблема щодо фінансового забезпечення регіонального та місцевого самоврядування. Місцеві податки та збори, що є основою дохідної бази місцевих бюджетів, поки що не виконують функції щодо надання їм фінансової автономії. Багаторічна практика місцевого оподаткування в нашій країні приводить до висновку, що система місцевих податків і зборів виконує у нас допоміжну роль щодо державного оподаткування. Але зарубіжний досвід європейських та інших країн свідчить про те, що удосконалення потребує структура та механізм дії місцевих податків.
Свої дослідження на вивчення та вирішення питання вдосконалення місцевого оподаткування спрямовували такі вчені : Базилевич В., Іваненко В., Герчаківський С., Піхоцький В., Кириленко О., Кравченко В., Назаркевич І., Бадид М. та інші.
В Україні інститут місцевих податків і зборів перебуває в початковій стадії розвитку. Частка місцевих податків i зборів у доходах місцевих органів влади України поки що незначна. Місцеві податки і збори, згідно із законодавством України, є власними доходами місцевих органів влади. Подальший розвиток фінансів місцевих органів влади України буде неможливим без радикальної реформи податкової системи України, без значного збільшення в податковій системі України ролі й частки місцевих податків і зборів [1].
Основними напрямами в реформуванні податкової системи повинен бути перехід від виключно фіскальної функції податків до регулюючої. Тобто податкова політика повинна не тільки забезпечувати надходження до бюджету коштів, необхідних для задоволення державних потреб, але й забезпечувати встановлення податків, які стимулюватимуть розвиток підприємництва, сприятимуть вирішенню соціальних потреб населення країни, економічних, екологічних та інших проблем [2].
З метою забезпечення фінансової самостійності місцевого самоврядування доцільно було б перевести окремі загальнодержавні податки і збори в розряд місцевих, тобто здійснити децентралізацію податків, ввести до місцевих бюджетів як різновид податків на майно податок на багатство, у зв'язку із значним збільшенням в Україні кількості багатих громадян і величезним розривом між найбагатшими і найбіднішими громадянами, а саме - податок на дорогі автомобілі, приватні літаки, вертольоти, вілли [3].
Місцеві податки і збори необхідні для того, щоб місцеві органи влади мали можливість надавати послуги, рівень яких у населення асоціюється з обсягом сплачених податків. Кошти, зібрані на місцях, використовуються більш ефективно й заощадливо, аніж виділені центральним урядом .

Література:
1. Герчаківський С.Д. Місцеве оподаткування в Україні: традиції, реалії та напрями удосконалення / С.Д. Герчаківський // Фінанси України. – 2006. – №2. – 429 с.
2. Назаркевич І.Б. Місцеве оподаткування і механізм його вдосконалення // Регіональна економіка. - 2005. - № 2. - С. 290-295.
3. Тарангул Л.Л. Основні напрями удосконалення законодавчої бази оподаткування місцевими податками і зборами / Л.Л. Тарангул // Економіст. – 2009. – №3. – 182 с.

Вернуться назад