DataLife Engine > Сучасні тенденції державних фінансів 2014 > Маселко С.В. Удосконалення контролю державних фінансів

Маселко С.В. Удосконалення контролю державних фінансів


28-04-2014, 16:08. Разместил: Соломія Маселко
Маселко С.В.

Удосконалення контролю державних фінансів

Постановка проблеми. Оскільки становлення державного фінансового контролю в Україні відбувалося одночасно із процесом державотворення і переходом до ринкових відносин, то відсутність належної уваги при формуванні системи державного фінансового контролю призвела до виникнення необхідності її вдосконалення [1].
Мета дослідження. Визначення проблем розвитку та напрямів удосконалення системи державного фінансового контролю в Україні.
Основні результати дослідження. Офіційні дані Державної фінансової інспекції (Держфінінспекція) свідчать про масові правопорушення. Основні державні ресурси зосереджено в бюджетних установах, отже, вони мають бути найважливішими об’єктами контролю органів Держфінінспекції та внутрішнього контролю.
Одним із пріоритетних напрямів діяльності Державної фінансової інспекції України є реалізація визначеної Президентом України антикорупційної стратегії та вжиття комплексних заходів для запобігання і протидії корупції не лише на підконтрольних установах, а й у самій Держфінінспекції.
Антикорупційну спрямованість мають і заходи Держфінінспекції України, до яких вона вдається для належного проведення контрольно-ревізійної діяльності та обмеження фіскального тиску на суб'єктів господарювання шляхом зменшення кількості контрольних заходів.
Держфінінспекція України взаємодіє із підприємствами, установами і організаціями щодо протидії корупції.
Згідно з показниками роботи Інспекції за 2013 рік та результатами попередніх років, можемо стверджувати, що вдалося досягти значних результатів. Державна фінансова інспекція, значно зменшивши кількість підприємств, установ і організацій, охоплених ревізіями, перевірками державних закупівель та комісійними перевірками, збільшила суму виявлених порушень, що призвели до втрат .
Відмовившись від надмірної кількості перевірок, Держфінінспекція поліпшила їхню якість, запровадивши підхід до планування контрольно-ревізійної роботи та відбору об’єктів контролю на підставі оцінки ризиків допущення фінансових порушень, моніторингу ризикових операцій, звернень громадян [2].
Висновки. Таким чином, основною проблемою здійснення фінансового контролю є наявність великої кількості нормативно-правових актів, регулюючих цю діяльність [3]. Відсутність єдиного нормативного акта з послідовно врегульованим нормами права, порядком проведення фінансового контролю перешкоджає завершенню створення правових засад функціонування цілісної системи фінансового контролю в Україні, ефективного функціонування та розвитку державних фінансів. Отже, реформування системи державного фінансового контролю в Україні є доволі складним процесом з рядом перешкод на його шляху, однак поступова корекція і зміна насамперед в законодавстві, дозволить встановити ефективну систему державного контролю та підвищить роль держави у регулюванні соціально-економічного розвитку країни.
Список використаних джерел:
1. Буздуган Я. Фінансовий контроль і правові шляхи його реалізації // Підприємництво, господарство і право. – 2011. – № 6. – С. 26–29
2. Державна фінансова інспекція України. Офіційний сайт. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.dkrs.gov.ua.
3. Микитюк І. Основні вимоги до побудови єдиної системи державного фінансового контролю /І. Микитюк // Світ фінансів. - Випуск 2 (7). – 2006. С.109-113.

Вернуться назад