DataLife Engine > Сучасні тенденції фінансового ринку 2015 > Митко О. Ринок державних облігацій України

Митко О. Ринок державних облігацій України


18-12-2015, 22:20. Разместил: Olya
Митко О.
ЛНУ імені Івана Франка
Екф-43с

Ринок державних облігацій України


Державні облігації завдяки високій ліквідності, низькому рівню ризиків, широкому спектру доступного застосування є дуже привабливим інструментом для інвесторів (як резидентів, так і нерезидентів) на ринках багатьох країн світу. Сьогодні це мало не єдині цінні папери, що мають фундаментальну вартість, і саме на них базується фондовий ринок України, а відтак, і перспективи його розвитку.
Валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) — це боргові цінні папери держави, випущені Міністерством фінансів України та номіновані у валюті, в основному в доларах США. Валютні ОВДП є одним із найнадійніших інструментів інвестування, який одночасно страхує девальваційні ризики та зберігає відсотковий дохід, що часто перевищує відсоткову ставку за депозитами.
Сьогоденний ринок державних облігацій супроводжується проблемами та суперечностями. У нас, на жаль, ОВДП залишаються переважно засобом фінансування бюджету за рахунок підтримки їх розміщень Національним банком, що практикувалось багато років.
Обсяг торгів на фондових біржах України за перше півріччя 2015 року становив близько 188 млрд. грн.., що на 13% менше, ніж за підсумками аналогічного періоду 2014 року. Така динаміка обумовлена переважно зниженням активності на ринку державних облігацій, частка операцій з якими за підсумками першого півріччя 2015 року складала близько 91%.
Щодо первинного ринку облігацій, Міністерство фінансів України у першому півріччі 2015 року розмістило ОВДП на суму близько 46 млрд. грн. з с/зв дохідністю 14,28% та 298 млн. дол. США з с/зв дохідністю 8,75%. Окрім цього, з цих 46 млрд. грн. до бюджету було залучено близько 10 млрд. грн. з с/зв дохідністю 17%.
Вторинний ринок облігацій. Аналіз обігу ЦП на ФБ ПФТС свідчить про те, що в першому півріччі 2015 року на державні облігації припадало 88% сукупного обсягу торгів, на облігації підприємств – 11%.
Із 31 липня 2015 року Національний банк розширив перелік організаторів торгівлі, через яких будуть здійснюватися операції з облігаціями внутрішньої державної позики, що є в портфелі Національного банку. Зазначені заходи сприяють підвищенню ліквідності вторинного ринку державних цінних паперів, розширюють інструментарій банків для диверсифікації своїх активних операцій, а також закладають підґрунтя для розбудови кривої дохідності.
З 1 грудня 2015 року набула чинності постанова регулятора № 762, згідно з якою НБУ відтепер зможе купувати і продавати державні облігації України та облігації міжнародних фінансових організацій шляхом організації аукціонів на фондових біржах із метою регулювання грошово-кредитного ринку, а також для задоволення вимог за операціями рефінансування і прямого РЕПО.
Дебютний аукціон із продажу ОВДП відбувся 8 грудня 2015 року. Нацбанк реалізував 72,103 тис. ПДВ-облігацій із терміном обігу до 22 липня 2019 року на загальну суму 52,343 млн грн.
Середньозважена ціна продажу склала 725,9551 грн за шт., що передбачає середньозважену прибутковість на рівні 19,12% річних, тоді як за поданням НБУ, справедлива вартість вказаної серії ОВДП, з урахуванням нарахованого відсоткового доходу, становить 716,53 грн за шт., що передбачає прибутковість до погашення на рівні 20,151%.
Загальний обсяг отриманих під час аукціону заявок склав 207,4 млн грн. Максимальна заявлена прибутковість склала 23,8%, мінімальна – 19% річних. У результаті прибутковість, за якою проходило відсікання, склала 19,25% річних. Мінімальна прибутковість задоволених заявок склала 19% річних.
Запровадження аукціонів з продажу і купівлі регулятором держоблігацій спрямоване на більш гнучке регулювання грошово-кредитного ринку та ліквідності банків України.
Важливим моментом розвитку внутрішнього ринку державних запозичень повинен стати розвиток фінансового ринку та фондового зокрема, як механізму, який забезпечить відносну стабільність і послідовність розміщення ОВДП, а також в умовах досконалої системи інституту дилерів і необхідної нормативної бази, вільний доступ усіх бажаючих інвесторів.

1. Національне рейтингове агентство «Рюрік» / [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://rurik.com.ua/documents/research/bonds_2_kv_2015.pdf
2. Інформаційний сайт «Forbes. Україна» / [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://forbes.net.ua/ua/news/1407306-nbu-provede-chergovij-aukcion-iz-prodazhu-ovdp

Вернуться назад