DataLife Engine > Криптовалюти 2017 > Касімова Ю.П. Bitcoin в Україні : стан та перспективи розвитку

Касімова Ю.П. Bitcoin в Україні : стан та перспективи розвитку


19-12-2017, 19:47. Разместил: Касімова Юлія
Касімова Ю.П., 2017
ЛНУ ім. Івана Франка, ЕкдМ-51

Bitcoin в Україні : стан та перспективи розвитку


Bitcoin – найпопулярніший різновид криптовалюти, левова частка капіталізації ринку припадає саме на нього. Платіжна система й однойменна монета Bitcoin з'явились наприкінці 2000-х. Її появу спричинило бажання розробника – під псевдонімом Сатосі Накамото – створити систему повністю незворотних угод, в якій транзакції проходять без участі централізованого органу. Тобто не має зовнішнього адміністратора (банку, податкової суду і т.п.), який може скасувати, заблокувати, оскаржити або примусово здійснити транзакцію. Ще одна особливість – система не має єдиного емісійного центру.
Біткоін кваліфікують як віртуальну валюту, електронну послугу, електронну інформацію, нематеріальну цінність, приватні гроші, віртуальний товар тощо [4].
Національний банк України (НБУ) досі чітко не визначився, що ж робити з криптовалютами. Таку позицію фінансовий регулятор висловив не так давно.
Біткойн не прив’язаний до інших національних валют чи активів, а його цінність не підкріплена нічим, окрім довіри його власників. Курс біткойна встановлюється на віртуальних біржах, де його обмінюють на реальні гроші. До 2011 р. курс біткойна становив менше 1 долара. У листопаді – грудні 2013 р. біткойн коштував вже 1,2 тис. дол. США, проте через місяць його ціна впала у 5 разів . Останнім часом курс біткойна швидко зростає: 13.08.2017 р. – 4,0 тис. дол. США . Станом на 17.11.17 вартість криптовалюти досягла рекордного значення – 7, 9 тис. дол. США [3].
Динаміка курсу біткойна за останній рік відображена на Рис.1:

Касімова Ю.П. Bitcoin в Україні : стан та перспективи розвитку


У чому причина стрімкого зростання курсу криптовалют? Ціни на біткойн постійно зростають, тому що на них є попит, а кількість кожної криптовалюти обмежена. Зростання цін – цілком природний наслідок за таких обставин, що відповідає законам ринку. Тут маємо таку схему: аналітики прогнозують підвищення курсу через закінчення емісії – інвестори починають вкладати гроші – курс виростає ще більше через ажіотаж у рядах інвесторів. У результаті вартість криптомонет може злетіти різко і дуже помітно.
Крім того, важливим чинником впливу на вартість криптовалюти є технологічні особливості біткойна. Це означає, що зростання ціни обумовлене попитом, а попит – впровадженням нової технології, яка необхідна крипторинку. Це може бути більш повна анонімність, захист від хакерських атак або будь-яка інша технологія, яка робить валюту більш зручною і надійною з точки зору користувача [2].
Активний розвиток криптовалютних відносин потребує правового врегулювання. Відповідно до чинного законодавства, криптовалюта в якості взаєморозрахунків використовуватися не може, відповідно, біткоіни як платіжний засіб – неспроможні. Отже, фізичні чи юридичні особи, які використовують валюту біткоін, здійснюють операції та ведення бізнесу на власний страх та ризик без жодних гарантій зі сторони держави. НБУ застерігає від операцій з криптовалютами, в тому числі у біткоінах, поки не буде створена система правил, яка зможе запобігти зловживанням.
Законотворчим пріоритетом у найближчий час є внесення змін до Податкового кодексу з приводу оподаткування криптовалютних операцій. А також визначення основних термінів та регулювання криптовалютних відносин.
Отже, Україна, безумовно, не є визнаним лідером на міжнародному ринку криптовалют ані за обсягами «видобутку», ані за ступенем розвитку відповідної інфраструктури. Проте рямої законодавчої заборони на операції з використання криптовалюти в Україні не існує. Саме тому ані роз'яснення НБУ, ані інші підзаконні нормативно-правові акти не можуть замінити закон, який би прямо врегулював або заборонив обіг криптовалюти.
Список використаних джерел
1. Криптовалюта в Україні. Все, що треба знати [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://nv.ua/ukr/techno/it-industry/kriptovaljuta-bitcoin-v-ukrajini-vse-shcho-treba-znati-1918518.html
2. Як відрізнити криптовалюту від фінансової пірамиди [Електронний ре-сурс]. – Режим доступу : http://biz.nv.ua/ukr/experts/karpilovskiy_d/jak-vidrizniti-kriptovaljuta-vid-finansovoji-piramidi-2201880.html
3. Гладких Д. М. Проблеми та перспективи розвитку ринку криптовалют в Україні // Бізнес Інформ. – 2017. – №8. – C. 254–258.
4. Фабрика мільйонерів. Як Україна видобуває Bitcoin [Електронний ре-сурс]. – Режим доступу: https://glavcom.ua/economics/finances/fabrika-milyonerivbr-yak-ukrajina-vidobuvaje-bitcoin-432019.html

Вернуться назад