DataLife Engine > Фінанси за умов війни > Кобець Т.Ю. Валютний туризм у воєнний період

Кобець Т.Ю. Валютний туризм у воєнний період


5-11-2022, 16:08. Разместил: tania.kobets
Кобець Т.Ю., 2022
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФ-43с
Валютний туризм у воєнний період

З початком бойових дій нашій країні залишається лише мріяти про стабілізацію курсу іноземних валют. Фіксація дала змогу утримати макроекономічну стабільність і контрольованість цінової ситуації, водночас валютні обмеження — забезпечити критичні потреби економіки без значної шкоди для валютного ринку. І хоча НБУ зафіксував офіційну вартість долара на рівні 36,56 грн, на чорному ринку ситуація абсолютно інша. Втім, заповзятливі українці знайшли можливість заробити на курсовій різниці.

Підвищення карткових курсів зупинило «валютний» туризм. В Україні був «валютний» туризм, але Національний банк з 5 жовтня повернув заборону на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків. Крім того, заборонені операції з купівлі криптовалют, а також поповнення через Revolut і PayPal. Це дало змогу зупинити процес, коли людина брала багато карток, переходила кордон, знімала за курсом офіційним, поверталася назад і здавала ці долари чи євро за зовсім іншим курсом і тим самим заробляла на рівному місці.

Картковий курс, завдяки діям НБУ, наближається до готівкового. Зважаючи на сьогоднішню ситуацію в країні це виправданий крок: держава запобігає валютному туризму і балансуємо «сірий» і «білий» ринки, а також захищає економіку від спекуляцій.

Обсяги зняття готівки українцями, які вимушено перебувають за кордоном, скоротилися вдвічі завдяки запровадженню Національним банком України лімітів на відповідні операції. Так, якщо у травні обсяг операцій з отримання готівки з українських карток за кордоном сягав еквівалент 35 млрд грн, то за підсумками серпня він скоротився до 16,92 млрд грн. Для порівняння, до початку широкомасштабного вторгнення росії, у січні цього року, відповідний показник складав еквівалент 1,2 млрд грн. Водночас у Нацбанку додають, що точно оцінити обсяги непродуктивного відпливу капіталу неможливо, адже одні і ті ж операції можуть використовуватися як на критичні цілі, так і з метою виведення капіталу з країни.

Готівковий ринок під час воєнного стану також працює в обмеженому режимі. Банки можуть продавати через каси іноземну валюту лише в тому обсязі, в якому до цього купили її в населення. До війни між готівковим та безготівковим сегментами ринку існувало майже вільне перетікання готівкової валюти, плюс населення могло вільно купувати валюту в банків. Наразі валютні обмеження НБУ поставили "завісу" на такі перетікання та на обсяг продажу готівкової валюти банками.

Підсумовуючи, можна сказати, що «валютний туризм» може приносити прибуток окремим особам, однак цей метод є напівлегальним і призводить до відтоку капіталу з країни. Саме тому держава вживає заходів для збереження валютних ресурсів.Для того, щоб запобігти новому потоку валютних спекуляцій, банкам ймовірно найближчим часом доведеться знову підняти картковий курс, навздогін за готівковим. Проте чи не викличе це нового подорожчання валютної готівки, і на якому значенні курсу закінчиться ця гонка, поки що ніхто сказати не може. Тим більше, що ситуація в українській економіці сьогодні дуже сильно залежить від подій на фронті і надходження фінансової допомоги від союзників. І те, і інше сьогодні дуже важко прогнозувати.

Список використаних джерел:
1. https://bank.gov.ua/ua/
2. https://minfin.com.ua/
3. https://finance.ua/ua/currency
4. https://finbalance.com.ua/news/valyutniy-rinok-pid-chas-viyni-nbu-rozyasniv-zmini-ta-kh-lohiku
5. https://apostrophe.ua/ua/article/economy/currency/2022-07-15/kursovaya-raznitsa-pochemu-banki-otkazalis-ot-igr-s-valyutoy/46996
6. https://finclub.net/ua/news/natsbank-zupynyv-valiutnyi-turyzm.html

Вернуться назад