DataLife Engine > Фінанси за умов війни > Заболітна М. Актуальний стан ринку фінансових послуг

Заболітна М. Актуальний стан ринку фінансових послуг


19-11-2022, 21:10. Разместил: Марія Заболітна
Ринок фінансових послуг як складова фінансового ринку являє собою сферу різноманітних послуг, що надаються суб’єктам фінансових відносин - підприємницьким структурам, державі і громадянам у процесі їх фінансової діяльності. Фінансові послуги за своєю структурою дуже різні, вони можуть мати риси кредитних операцій, операцій оренди, страхування тощо, проте всі вони раціонально доповнюють мобілізацію і використання фінансових ресурсів в інших підсистемах фінансової системи держави.

Широкомасштабна війна та криза в вдарила по всіх можливих ринках, фінансовий небанківський ринок винятком не став. Фінансові компанії або масово відмовляються від ліцензій добровільно, або їх діяльність припиняє Національний банк. Саме до сфери компетенції НБУ як регулятора входить нагляд за цими установами і застосування відповідних заходів впливу, якщо ті не виконують поставлених ним вимог.
У жовтні, згідно з даними НБУ, нові гравці на ринку небанківських фінансових послуг не з'явилися, водночас 20 учасників залишили його. Відтак, за підсумками жовтня кількість учасників небанківського фінансового ринку скоротилася з 1 592 до 1 572.
Що ж стосується усього періоду з початку широкомасштабного вторгнення РФ, то в Україні чітко окреслились дві тенденції (за березень-жовтень включно). По-перше, за увесь цей час на ринку з'явились тільки два нових гравці, а пішли з нього 276 установ (для порівняння, за весь лютий в Україні з'явилось п`ять НФО). По-друге, зникали вони в основному у березні (за цей місяць згорнули діяльність 165 гравців).
Обсяг працюючих кредитів банків у вересні зменшився на 5,0% коштом скорочення працюючих корпоративних кредитів як в національній (-3,5% або 8,5 млрд гривень за місяць), так і в іноземній валюті (-5,5% або -12,9 млрд грн в еквіваленті за місяць). Частка непрацюючих корпоративних кредитів у вересні зросла до 37,5% порівняно з 35,9% у серпні, понад ¾ з яких сконцентровано у державному банківському секторі. Погіршення платоспроможності позичальників-фізичних осіб позначилося на збільшенні частки непрацюючих кредитів і у цьому сегменті – до 27,6% від загального обсягу виданих позик (порівняно з 19,3% у серпні).
Загалом, частка непрацюючих кредитів у банківському секторі збільшилася до 33,6% від загального обсягу кредитів, що є найвищим рівнем з початку воєнних дій на території України, та має тенденцію до зростання.
Щодо валютного ринку, збільшення пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків на фоні скорочення попиту на неї обумовило позитивне сальдо операцій на міжбанківському ринку за клієнтськими угодами. Чистий продаж іноземної валюти Національним банком на ринку в кінці вересня становив 228 млн доларів США, що понад як удвічі менше, ніж за тиждень до цього.
Я вважаю, що враховуючи важливу роль криптовалют у зборі пожертв на допомогу Україні, є великі перспективи для України стати лідером з створення проривних законопроектів та ініціатив у сфері крипто.
Подальшу підтримку України та інтеграцію до внутрішніх ринків ЄС обговорили 18 листопада 2022 року у Києві Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль і Виконавчий віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.
Україна зацікавлена в продовжені дії автономних торгових заходів ЄС у вигляді незастосування мит до української продукції. ЄС розуміє раціональність цього питання, тож триває робота над його опрацюванням.
Сторони також приділили увагу підготовці проекту долучення України до спільного простору роумінгу. Він має стати пілотним проектом з поширення на Україну режиму внутрішнього ринку Європейського Союзу. І буде моделлю для подальшої правової інтеграції до внутрішнього ринку ЄС.

Вернуться назад