DataLife Engine > Фінансовий ринок 2020 > Котовська А. Стан та перспективи розвитку фінансового ринку в Україні

Котовська А. Стан та перспективи розвитку фінансового ринку в Україні


20-11-2022, 22:46. Разместил: Адріана
Ступінь розвитку фінансового ринку, активність його учасників в цілому характеризують стан економіки країни. Тому на сьогодні є актуальним визначення усієї сукупності факторів, що визначають роботу фінансового ринку та дозволять зробити адекватні прогнози його розвитку, а також нейтралізувати ризики всіх учасників ринку, які значно зросли в умовах воєнного стану.
Фінансовий ринок – це система економічних відносин, яка забезпечує розподіл та акумуляцію фінансових ресурсів шляхом купівлі-продажу інструментів фінансового ринку через систему кредитно-фінансових установ.
Для покращення та розвитку фінансового ринку повинні відбутись зміни в загальних економічних відносинах, а тільки після цього мають впроваджуватись механізми для розвитку фінансового ринку.
Без змін в економічних відносинах результативність від розвитку фінансового ринку буде незначною.
Основними нефінансовими напрямами для пожвавлення економіки є наступні кроки:
- мінімізація податкового навантаження як для фізичних, так і юридичних осіб. Україна зараз знаходиться не на тому рівні економічного розвитку, щоб мати такі високі податки, які має зараз. Мінімізація податкового навантаження є одним з найважливіших факторів у пришвидшені розвитку економіки. Сучасний рівень податкового навантаження знаходиться поза оптимальною точкою на кривій Лаффера. Окрім стимулювання економічного росту, це зменшить рівень тіньової економіки, що позитивно вплине на ринок. Це стосується всіх податків, зокрема податків на доходи, податків на прибутки, єдиного соціального внеску та ПДВ.
- створення та впровадження ефективного антимонопольного законодавства. Це стосується як монополії приватного сектора, так 29 і державного. Монополія порушує конкуренцію, що спричинює нерівні умови для учасників ринку.
- покращення законодавства та судової системи, що забезпечить чесні правила, рівність та безпеку всім учасникам.
- забезпечення економічної та політичної стабільності, що позитивно вплине на всі процеси.
Фондовий ринок має багато проблем, які необхідно швидко вирішувати.
1. Перш за все необхідно забезпечити доступ мешканцям України до цього ринку. Це може бути спеціальний сервіс або якась система. Прикладом є США, де за допомогою спеціального сервісу всі бажаючі можуть миттєво купити чи продати акції.
2. Зробити акціонерну форму капіталу вигідною для компанії. Акціонерний капітал має бути цікавим для нових компаній, оскільки він має багато переваг.
3. Це зміна податкового законодавства як для емітентів, та і для інвесторів для того, аби користування акціями було зручним та вигідним 30 для всіх. Це може бути відсутність податків на прибуток для нових компаній, відсутність податків на доходи для фізичних осіб, які вирішили продати акції тощо.
4. Захищеність інвесторів, особливо міноритарних. Міноритарні акціонери в українській практиці завжди страждали, тому всі інвестори мають почувати себе захищеними.
5. Вільний доступ та рівні умови для всіх бажаючих. Всі повинні мати право для купівлі акцій, не залежно від суми купівлі. Великі інвестори повинні бути такими ж учасниками як і дрібні інвестори.
6. Необхідна легкість емісії акцій та легкий вихід на ринок та біржі. Емітенти не повинні витрачати багато часу та коштів на це, а доступ на ринок має бути незалежним від розміру компанії.
Сьогодні в Україні відбуваються процеси, де фондовий ринок може допомогти. Перш за все це стосується приватизації державних компаній. Фондовий ринок можна використати для продажу цих компаній. Фондовий ринок може бути механізмом для приватизації.
Важливим ринком залишається валютний ринок. Найкраще на це ринок вплинуло б економічне зростання. Це б збільшувало експорт, що означає збільшення попиту на гривню, а отже укріплення. Стабільність ринку не сприяла б різким збільшенням попиту на іноземну валюту у випадку певних нестабільностей. Мінімізація потрясінь позитивно вплинуло на стабільність валютного ринку.
Також Україна має всі можливості для розвитку криптовалютного ринку. Уряд може створити сприятливі та конкурентні умови для розміщення криптовалютних бірж та сервісів саме в Україні. А даний ринок сьогодні зростає найшвидшими темпами, і тому Україна повинна забезпечити усі умови для його розвитку. І тоді Україна може стати світовим лідером на цьому ринку.
Крім того, необхідний розвиток небанківських фінансових установ, зокрема інвестиційні фонди, недержавні пенсійні фонди тощо. Такі фонди будуть акумулювати кошти населення, які буде необхідно кудись інвестувати, що зумовить розвиток фінансового ринку. Решта фінансових ринків, зокрема депозитний, страховий, лізинговий ринки та ринок дорогоцінних металів є залежними від інших ринків та економічної ситуації. Якщо відбувається економічний розвиток, то вони самі розвиваються та допомагають економіці, а коли економіка не зростає, то й ринки не розвиваються. Зрештою, якщо решта фінансових ринків зростають, економіка розвивається, то і ці ринки будуть покращуватись.

Вернуться назад