DataLife Engine > Фінанси за умов війни > Рачинська І.В. Стан валютного ринку в умовах війни

Рачинська І.В. Стан валютного ринку в умовах війни


30-11-2022, 18:52. Разместил: Рачинська І.В.
СТАН ВАЛЮТНОГО РИНКУ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВІЙНИ
Ірина Рачинська
iryna.rachynska@lnu.edu.ua


Призначення фінансового ринку є вагомим для економіки, адже він забезпечує підприємствам належні умови для залучення необхідних коштів і продажу тимчасово вільних ресурсів. В організаційному плані фінансовий ринок — це сукупність ринкових фінансових інституцій, що супроводжують потік коштів від власників фінансових ресурсів до позичальників.
Фінансовий ринок включає грошовий ринок, ринок капіталу та валютний ринок. Національний банк працює на фінансовому ринку, щоб досягати цілей монетарної політики. Він пропонує банкам кредити та розміщує депозитні сертифікати, купує і продає цінні папери та іноземну валюту. Таким чином, НБУ впливає на вартість грошей та управляє інфляцією через трансмісійний механізм.
Національний банк регулярно надає банкам кредити та розміщує серед них депозитні сертифікати, намагаючись утримувати процентні ставки на міжбанківському кредитному ринку на рівні, близькому до облікової ставки Національного банку України.
Якщо на ринку існує системний дефіцит або профіцит ліквідних коштів, це може істотно впливати на ставки грошового ринку. У такому разі Національний банк може коригувати кількість ліквідних коштів шляхом купівлі або продажу державних цінних паперів.
Інтервенції з купівлі-продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку здійснюються для згладжування роботи міжбанківського валютного ринку та накопичення міжнародних резервів. Національний банк впроваджує режим плаваючого обмінного курсу гривні, тому прагне мінімізувати обсяги таких операцій. [2]
На валютному ринку України здійснюються операції з купівлі/продажу безготівкової та готівкової іноземної валюти, а також банківських металів. Учасниками валютного ринку України є банки та небанківські установи, клієнти банків, а також Національний банк. Регулятор здійснює операції на валютному ринку з метою згладжування надмірних коливань та накопичення міжнародних резервів. Національний банк розраховує офіційний курс гривні до іноземних валют та курс банківських металів.
Останнім часом валютний ринок України став джерелом важливих новин:
• золотовалютні (міжнародні) резерви різко зросли;
• НБУ пообіцяв банкам регулярно виділяти готівкову валюту для продажу населенню, яке знову почало купувати її більше, ніж продавати;
• Нацбанк запровадив новий інструмент: шестимісячні валютні депозити.
Станом на 1 вересня міжнародні резерви України становили $25,44 млрд (в еквіваленті). НБУ повідомив, що в серпні вони збільшилися на 13,6% завдяки «надходженню значного обсягу міжнародної допомоги на тлі помірних боргових виплат країни в іноземній валюті та менших інтервенцій Національного банку з продажу валюти».
Валютні надходження на рахунки уряду в НБУ в жовтні становили $4,79 млрд, зокрема:
 $3 030,9 млн надійшли від США (через механізм Світового банку);
 $1 015,6 млн – від Європейського Союзу;
 $349,3 млн — від уряду Канади;
 $205,6 млн – від уряду Італії;
 $99,6 млн — від розміщення внутрішніх держоблігацій (ОВДП);
 $87,4 млн – від інших кредиторів.
У серпні, уперше з початку війни, населення купило більше валюти, ніж продало. НБУ назвав суму перевищення: $106,9 млн.(Рис.1).

Рис.1 Продаж та купівля валюти населенням. Джерело [1]
«Чисту» купівлю в серпні було сформовано переважно на готівковому ринку — $177,8 млн: покупка проти липня зросла з 1,05 млрд до 1,354 млрд, тоді як продаж — з 1,02 млрд до 1,18 млрд. Обіг на офіційному готівковому валютному ринку в серпні перевищив 60% довоєнного рівня, тоді як у перші місяці війни він становив менше ніж 5%.
Після того як Нацбанк наприкінці липня дозволив фізичним особам купувати безготівкову валюту під розміщення її на депозиті, обсяг її купівлі в серпні зріс до $127,5 млн, тоді як у попередні місяці війни не перевищував $22 млн. Обсяг продажу населенням безготівкової валюти в серпні трохи зменшився – до $198,5 млн із $202,7 млн у липні, проте він усе ще вищий за обсяг купівлі.[2]
Обсяги продажу безготівкової валюти скоротилися, як порівняти з довоєнними, у 2 – 2,5 рази, тоді як обсяги купівлі навіть після значного зростання в серпні все ще менші в 3 – 4 рази. Загалом з початку цього року населення продало валюти на $550 млн більше, ніж купило.
Можна зазначити, що валютний ринок залишається в хиткій рівновазі. Національний банк зменшив інтервенції до $239 млн доларів, оскільки пропозиція валюти збільшилася, ймовірно, знову через продаж валюти Мінфіном для фінансування поточних потреб бюджету. Збільшенню пропозиції, ймовірно, також сприяло поновлення експорту зернових і олійних культур через чорноморські порти. Готівковий ринок валюти був досить збалансований із невеликими коливаннями та незначною зміною курсу обміну. За умов збереження поточної, порівняно стабільної ситуації в країні особливих змін на валютному ринку найближчим часом не очікуються.
Рачинська І.В. Стан валютного ринку в умовах війни
Список використаних джерел
1. Офіційний сайт Національного банку України. URL: https://bank.gov.ua/
2. Офіційний сайт Міністерства фінансів України. URL: https://www.mof.gov.ua/uk

Вернуться назад