DataLife Engine > Якість фінансових послуг та інструментів > Роман С.І. Переваги і недоліки пластикових карток

Роман С.І. Переваги і недоліки пластикових карток


12-12-2011, 17:29. Разместил: Роман С.І.
УДК 336
© Роман С.І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-53с

Переваги і недоліки пластикових карток

Ще декілька років тому банківські працівники були змушені давати відповіді на питання суті пластикової картки, її призначення та функцій, проте тепер люди цікавляться більш ширшими можливостями цих карток, оскільки знятття і нарахування грошей, стали звичними справами.
Під пластиковою(платіжною) карткою ми розуміємо персоніфікований платіжний інструмент, що надає особі, яка користується карткою, можливість безготівкової оплати товарів і послуг, а також одержати наявні кошти у відділеннях (філіях) банків і банківських автоматах. Основна функція пластикової картки – забезпечення ідентифікації особи, що її використовує, як суб'єкта платіжної системи. Крім цього, на картці може бути наявна фотокартка власника і його підпис.[1, с.315-316]
Спочатку в багатьох організаціях люди примусово з волі начальства ставали користувачами цієї прогресивної платіжної системи. Тепер все навпаки— за власним бажанням. Мережа банкоматів розширилась і збільшилась кількість пластикових карток , тому в людей збільшився інтерес до цього платіжного засобу, а саме до їх переваг і недоліків.
Банки зацікавлені в тому, щоб люди якнайдовше не знімали грошей зі своїх рахунків. Тому їм доводиться вигадувати різноманітні хитрощі. Майже всі європейські магазини, ресторани, готелі, бензоколонки й навіть автобуси обладнанні POS-терміналами або банкоматами. Для тих, хто розплачується з допомогою «пластика», передбачені спеціальні пільги: бажаючи залучити заможних клієнтів, більшість магазинів і готелів у розвинених країнах роблять знижки власникам елітних карт. Звідси й результат: близько 70 відсотків платежів на території Євросоюзу та США здійснюються за безготівковим розрахунком, з допомогою «пластика». [2, с. 97-101]
В нашій державі додаткові сервіси лише почали набирати обертів. Сьогодні в Україні пластиковими картками можна оплатити комунальні платежі, кабельне телебачення, стільниковий звязок, супутникове телебачення, Інтернет. Дуже важливою є така перевага «пластика», як можливість перераховувати гроші з одного регіону в інший. Робиться це так: до банківського рахунка «прикріплюється» кілька пластикових карток. Одна особа, наприклад у Київській області, кладе гроші на рахунок, інша, наприклад в Одесі,— за іншою карткою, прикріпленою до того ж рахунка, ці гроші знімає. Процес перерахування займає лічені секунди. А стрімке зниження вартості переказів (сьогодні це 1–2 відсотки від суми), за оцінками спеціалістів, у подальшому не залишить жодного шансу поширеним нині системам грошових переказів.
Головною перевагою пластикових карток залишається зручність в одержанні кредиту, тобто полегшується процес купівлі товару чи послуги: не потрібно поручителів, згоди подружжжя , щоб отримати кредит. Якщо традиційний нецільовий банківський кредит оформляється кілька діб, то кредит за пластиковою карткою — упродовж одного дня. Найприємнішим є те, що, відвідавши банк один раз, можна брати та сплачувати «пластикові» кредити стільки разів, скільки потрібно. Головне — остаточно розплатитися до зазначеного в договорі терміну та не перевищувати кредитного ліміту. Але потрібно звернути увагу на те, що за цю зручність доводиться платити. Узагалі, здійснюючи розрахунок відсотків за «пластиковим» кредитом, банкіри керуються стандартним правилом: чим більший ризик, тим вищий відсоток.[3, с. 233-238 ]
За допомогою цього оплатіжного засобу оперативно і без ніяких проблем можна отримати готівку в будь-який час, контролювати свої витрати за певними статтями, не потрібно стояти в черзі, щоб оплатити комунальні послуги.
Також до переваг можна віднести:
•Звичайну готівку можна загубити, її може вкрасти кишеньковий злодій, а от при втраті пластикової картки, гроші не губляться. Її можна заблокувати в банку і отримати нову, так всі гроші залишаться у вас.
•За банківські операції, такі, як зняття грошей, комісійні не стягуються. Якщо ви якийсь час не знімали з картки гроші, на них навіть «набігатимуть» відсотки. Однак ви на цьому не розбагатієте, з нашими малими зарплатами, зате хоча б теоретично це можливо!
•Все більше магазинів приймають від покупців не лише готівку, але і «кредитки».
•Карткові рахунку можна відкрити в різній валюті.
Серед недоліків є такі:
•При втраті картки для відновлення нової доведеться заплатити.
•Біля банкоматів у день зарплати — величезні черги.
•На практиці було багато випадків, коли шахраї крутилися навколо банкоматів і просто підглядали, який пін-код набирає людина. А потім відбувалися банальні крадіжки або грабунок. Поки людина приходила до тями, злодії швидко знімали в найближчому банкоматі всі її гроші.
•Якщо нема можливості зняти гроші з апарату свого банку можна скористатися банкоматом іншого банку. Але за цю операцію потрібно заплатити певну суму.
•Картку з магнітною смугою досить легко підробити і в суді нічого не докажеш, оскільки реальних документів для предявлення немає.
•Використовувати картки можна лише у великих населених пунктах.
•На картку впливають багато негативних факторів, такі як сонячні промені, вологість, перепад температури.[4, с. 7-11]
На сьогоднішній день безготівкові розрахунки стали дуже популярними у світі. Не дивлячись на недоліки платіжних карток, їх використання є дуже зручним і більш надійним за готівку. Їх розвиток є дуже стрімким і проникає у всі сфери суспільного життя.

Список використаної літератури:
1. Колодізєв О. М. Гроші і кредит : підручник / О. М. Колодізєв, В. Ф. Колесніченко. - К. : Знання, 2010. - 615 с.
2. Корнєєв В.В., Бадзим О.О. Фінансові послуги на ринку платіжних карток/Актуальні проблеми економіки. – 2010, №4.
3. Левицька Т.В., Камець О.М., Живко В.В. Особливості використання сучасних інформаційних технологій і платіжних пластикових карток у банківській системі/Актуальні проблеми економіки. – 2009, №10.
4. Харченко В.О. Підсумки діяльності банків України на ринку платіжних карток у 2010 році/Вісник НБУ. – 2011, №4.

Вернуться назад