DataLife Engine > Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 > Стефаник І.В. Проблеми та перспективи формування золотовалютних резервів України

Стефаник І.В. Проблеми та перспективи формування золотовалютних резервів України


19-12-2011, 23:17. Разместил: Habble
УДК 336
© Стефаник І.В., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-47с

Проблеми та перспективи формування золотовалютних резервів України

Золотовалютні резерви — офіційні запаси золота та іноземної валюти, які перебувають у розпорядженні національного банку і казначейства та використовуються ними для здійснення міжнародних розрахунків і платежів.
До складу золотовалютних резервів входять якісно різні елементи:
1) золотий запас у злитках чи монетах, що зберігається як страховий фонд для отримання за необхідності міжнародний платіж, засобів — іноземної валюти шляхом продажу металу на ринках золота, аукціонах, іноді — фінансовим органам інших країн, а також шляхом передачі його як застави при отриманні кредитів від іноземних держав або міжнародних організацій з метою оплати імпорту необхідних товарів та погашення ін. зовнішніх зобов'язань надзвичайного характеру;
2) резерви валют, які існують у вигляді інвалют, депозитів у банках ін. країн, вкладень в іноземні державні цінні папери, готівкових запасів в іноземній валюті; служать резервом купівельних та платіж, засобів у міжнародних розрахунках, для проведення відповідної валютної, політики держави, для коригування її валютно-фінансового. становища, для підтримання валютного курсу;
3) кошти на рахунку Національного банку України в Міжнародному валютному фонді, Світовому банку та інших валютно-кредитних установах.
3оловалютні резерви. України є складовою частиною платіж, балансу держави, що забезпечує її платоспроможність. Зберігання та використання цього резерву здійснює Національний банк України.[1]
Одним із головних завдань державного валютного регулювання є управління золотовалютними резервами. Воно необхідне для регулювання валютного курсу національної грошової одиниці шляхом девізної політики НБУ, а також коригування платіжного балансу України.
Останнім часом платіжний баланс України мав від’ємне значення, що означає значне перевищення імпорту товарів над їх експортом. Однак, У січні 2010 року поточний рахунок платіжного балансу був сформований з профіцитом 229 млн. доларів.
У Нацбанку відзначають, що причинами повернення сальдо до позитивних значень в порівнянні з дефіцитом в кінці 2009 року виступали сезонне зниження ділової активності на початку року, відсутність значного відтоку по статті "доходи", досить істотне розширення профіциту торгівлі послугами і скорочення обсягів поставок природного газу. Але, у порівнянні з січнем 2009 року, позитивне сальдо поточного рахунку скоротилося на 460 млн. доларів, що пояснюється дуже низькими поставками природного газу в січні 2009 року. У результаті кумулятивний, за останні 12 місяців, дефіцит поточного рахунку збільшився і становив 2,4 млрд. доларів [2].
Але, міжнародні резерви Національного банку України в I кварталі 2011 року виросли на 5,4%, до 36429 млн. дол. Про це йдеться в опублікованому повідомленні НБУ. При цьому позитивне сальдо інтервенцій Нацбанку на міжбанківському валютному ринку за підсумками січня-березня склало 498 700 000 дол. Відзначимо, що в січні та березні НБУ купив валюти більше, ніж продав, на 255,5 млн. дол. і 250 600 000 дол. відповідно. При цьому в лютому Нацбанк продав валюти на міжбанківському ринку більше, ніж купив, на 7,4 млн. дол. Раніше Нацбанк відзначав надлишок пропозиції іноземної валюти над попитом в березні і січні поточного року. Нагадаємо також, що золотовалютні резерви НБУ в січні збільшилися на 1,6%, до 35131 млн. дол. [3].
Проте, як повідомлялося, останнім часом НБУ почав активно заміщати в держрезерві американські долари на австралійські долари і швейцарські франки. Також планується до резервного кошика добавити російський рубль. Як відомо, у вересні міжнародні резерви України скоротилися відразу на 3,26 млрд. доларів. Це найбільше в грошовому вираженні падіння обсягу резервів за останні три роки — більше НБУ витратив тільки в "передкризовий" вересень 2008 р. У листопаді міжнародні резерви України скоротилися на 5,1%, або на 1,754 млрд. доларів [4].
Але останнє падіння запасів НБУ спричинене передусім девізною політикою. Тобто, НБУ, з метою вдержання курсу гривні на попередньому рівні і недопущення паніки між населенням. Фактично, кошти в державі залишились, але зараз вони залягли у кишенях наших з вами співгромадян.
Усе перелічене вище змушує шукати нові шляхи вкладення накопичених резервів для їх примноження і ефективнішого використання.
Ще одним способом поповнення золотовалютних резервів є закупівля монетарного золота і золотих злитків. Ця проблема на даний момент у планах вирішення. Національний банк України планує запустити програму з видобутку золота для поповнення золотовалютних резервів.
Раніше керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький повідомив, що за оцінками НБУ, золотовалютні резерви України до кінця 2011 р. будуть приблизно на рівні початку року, а саме 34 млрд 162,33 млн дол.
Він нагадав, що НБУ провів кілька інтервенцій вересні-жовтні загальним обсягом близько 3,5 млрд, але "золотовалютні резерви України скоротилися більше за рахунок курсової різниці у зв'язку з ослабленням долара". Золотовалютні резерви України у вересні 2011 р. зменшилися на 3 млрд 255,65 млн дол. і склали 34 млрд 950,18 млн дол. Резерви в іноземній валюті склали 33 млрд 388,22 дол., резервна позиція в МВФ 0,03 млн дол., золото - 1 млрд 452,19 млн дол. А станом на 31 серпня золотовалютні резерви України становили 38,189 млрд дол.
Національний банк України наповнюватиме золотовалютні резерви золотом власного видобутку, яке має частково замінити в його скарбниці американський долар. Про такі рішення фінансового регулятора ішлося сьогодні на засіданні правління НБУ. Для розробки золотих покладів банк взяв на свій баланс спеціалізоване підприємство, надлишки ж золота продаватимуть населенню та використовуватимуть для виготовлення інвестиційних монет – заявляє керівництво НБУ. Водночас експерти утримуються від надмірного оптимізму щодо нового проекту наповнення резервів.
Видобуток золота розглядався неодноразово. Такі приклади були, але ці програми з різних причин згасали. Що ми від цього отримаємо? Ці витрати є ефективні й самоокупні. Але все ж основне завдання – збільшення наших резервів. Це даватиме нам можливість ініціювати інші інструменти – зокрема емісія інвестиційних монет та інших фінансових інструментів, які теж матимуть прив’язку до золотовалютних резервів», – сказала заступник голови Нацбанку.
Віра Ричаківська наголосила, що таким чином золото частково візьме на себе функцію долара у золотовалютних резервах НБУ. За її словами, нині Нацбанк розробляє стратегію видобутку золота і готується провести аудит видобувних потужностей, які він отримав [5].
Отже, формування і ефективне управління золотовалютними резервами є важливим завданням, поставленим перед НБУ. В теперішніх умовах, коли світові експерти час від часу лякають своїми прогнозами на рахунок можливого повторення світової кризи, і не важливо, фінансової чи економічної, населення України різко реагує, скуповуючи іноземну валюту. Це спричиняє додатковий тиск на національну валюту, що здатне обвалити її курс по відношенню до іноземних валют, або і взагалі знецінити. Крім того, негативне сальдо платіжного балансу і орієнтація економіки на експорт сировини, а не готової продукції, спричиняє відплив іноземної валюти з України.
Таким чином, для вирівнювання ситуації, необхідним стає пошук інших шляхів накопичення золо валютних резервів, наприклад, видобуток власного золота, або здійснення на державному рівні інвестування у будівництво нових підприємств, які почнуть задовольняти потреби внутрішніх споживачів і зможуть вийти на світовий ринок. Це повинно покращити ситуацію і підняти рівень життя країни!..

Список використаних джерел.
1. Літ.: Мсжлуиар. валютно-кредит. и фин. отношения. ?., 1994; Боринець С. Я. Розвиток сучас. Грошово-валют. відносин (нац. і міжнар. аспекти). К., 1997.
2. http://tsn.ua/groshi/platizhnii-balans-ukrayini-viishov-u-plyus.html
3. http://fincompass.org.ua/banks/2280
4.http://upi.org.ua/news/nacbank_khoche_vivezti_zolotovaljutni_rezervi_z_ukrajini/2011-12-17-15626
5. http://www.radiosvoboda.org/content/article/24391523.html

Вернуться назад