Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2011 » Климків Ю.О. Переваги та недоліки непрямих податків в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
12-01-2012, 10:52

Климків Ю.О. Переваги та недоліки непрямих податків в Україні

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2011

УДК 336
© Климків Ю.О., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф–41с

Переваги та недоліки непрямих податків в Україні

У сучасних умовах ринкової економіки ефективне управління підприємством залежить не тільки від внутрішнього, але і зовнішнього середовища. Серед найважливіших чинників, які впливають на функціонування господарюючих суб’єктів, є податки. Саме їх вплив визначає в кінцевому підсумку результати діяльності підприємства, а значить й подальший розвиток та здійснення економічної діяльності. Але як ми знаємо основним джерелом надходження коштів до бюджету є податки.
Найбільші доходи Україні приносять непрямі податки, тому що вони є найбільш стійким надходженнями. В інтересах держави є збільшення її доходів, значною мірою шляхом підвищення ставок непрямих податків з одного боку та недопущенням різкого зростання податкового навантаження на споживання.
Дослідження цього питання є вкрай важливим, оскільки при підвищенні податкового навантаження на економіку країни відбувається зниження платоспроможності споживачів, зменшення споживання на ринку товарів і послуг та, зрештою, зменшення сплачуваних сум непрямих податків.
Непрямі податки - це загальнообов’язкові податки , які включаються в ціну товару .Реальними платниками непрямих податків є покупці (споживачі) товарів, робіт, послуг. Ними можуть бути: фізичні особи (населення); юридичні особи; фізичні особи - суб’єкти господарської діяльності; організації, установи, що не є суб’єктами господарювання.
В Україні використовуються три види непрямих податків: акцизний збір, податок на додану вартість ,мито.
Податок на додану вартість – форма акцизу, яка зберігає переваги багаторівневого податку з обороту щодо оподаткування усіх ступенів руху товару, але одночасно ліквідовує його основний недолік – кумулятивний ефект.
Акцизи являють собою непрямі податки на окремі товари (продукцію), визначені законом як підакцизні, які включаються до ціни цих товарів (продукції).
Мито – це вид митного платежу, що стягується з товарів, переміщуваних через митний кордон держави (тих, що вивозяться або слідують транзитом).
Непрямі податки включають у ціни товарів, що реалізуються, робіт, що виконуються, послуг, що надаються. Отже, ці податки є ціноутворюючим елементом і можуть суттєво впливати на загальний рівень цін.
При цьому вплив непрямих податків на фінансову діяльність суб’єктів підприємництва залежить від багатьох обставин і чинників. Цей вплив має як переваги , так і недоліки.

Серед переваг можна виділити:

1. Непрямі податки дають великі і регулярні доходи до бюджету; стимулювання ;
2.Вони стимулюють деякі виробництва;
3. Непрямі податки для кінцевого споживача зручніші. Вони не потребують накопичення значних сум, їх зручно сплачувати і територіально;
4. Непрямий податок входить до ціни товару (послуги) і якщо платник і усвідомлює, що ціна підвищена через податок, він усе одно отримує натомість необхідний продукт;
5. Від них тяжко ухилитись і досить легко контролювати їх сплату.
Таким чином, непрямі податки мають досить багато переваг, а тому використання їх цілком доцільне.

Серед недоліків можна виділити:

1. Непрямі податки включаються в ціну реалізації споживачам товарів, робіт, послуг. Отже, на суму вказаних податків зростає ціна реалізації. Це скорочує платоспроможність споживача і зменшує прибуток підприємства.
2. У процесі господарської діяльності підприємства виробничої сфери закуповують для своїх потреб сировину, матеріали, обладнання, в ціну яких входять непрямі податки . Отже, на суму непрямих податків зростають витрати підприємств, а значить і їх потреба у фінансових ресурсах.
3. Якщо сплачений у ціні придбаних матеріальних цінностей ПДВ не відшкодовується, то на його суму зростають витрати на виробництво (собівартість продукції).
4. При сплаті непрямих податків до бюджету, можлива іммобілізація оборотних коштів підприємств для сплати податків. Це обумовлено тим, що терміни сплати непрямих податків до бюджету встановлені за подією, яка відбулася першою: відвантаження товарів або надходження коштів за відвантажені (передані) товари на банківський рахунок платника податків. Якщо має місце затримка надходження коштів від покупців за відвантажену продукцію, платники непрямих податків сплачують їх зі своїх оборотних коштів.
5. У разі закупівлі товарів за імпортом сплата непрямих податків до бюджету здійснюється при їх розмитненні. Відшкодування (повернення) суб'єкту господарювання сплачених при розмитненні товару непрямих податків відбудеться після реалізації імпортованих товарів споживачами.
Непряме оподаткування в сучасних умовах повинне стимулювати економічний розвиток країни, сприяти створенню умов для залучення інвестицій, розвитку приватного бізнесу, сприяти зниженню податкового тягаря, отриманню сталих доходів до Державного бюджету тощо. Тому непрямого оподаткування в Україні є актуальним.

Посилання: Екф-41с

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^