Стратегічні орієнтири » Чинники формування інститутів фінансового ринку » Корецький Р.В. Особливості діяльності розрахунково-клірингової установи
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 3529
  • Автор: Ruslan
  • Дата: 17-01-2012, 13:40
 (голосов: 0)
17-01-2012, 13:40

Корецький Р.В. Особливості діяльності розрахунково-клірингової установи

Категорія: Чинники формування інститутів фінансового ринку

УДК 336
© Корецький Р.В., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-46с

Особливості діяльності розрахунково-клірингової установи

За сучасних умов розвитку ринкової економіки, простежується нестабільна ситуація щодо управління фінансовими активами, що призводить до посилення системних ризиків. З метою впорядкування цих процесів, ринкова економіка потребує вдосконалення інфраструктури для акумулювання та перерозподілу грошових коштів та фінансових активів. Підтримку інфраструктури ринку цінних паперів виконують фондові біржі, клірингові організації й депозитарії. Саме від конструкції системи, яка відповідає за процедуру клірингу, багато в чому залежить сам ринок цінних паперів. У країнах з ринковою економікою розроблена чітка система фондового ринку, хоча окремі ланки її можуть виконувати різні функції залежно від особливостей національного ринку цінних паперів.
Перелік емітентів ф’ючерсів чітко визначений і регулюється біржею. Відповідно до вітчизняного законодавства, в Україні емітентом ф’ючерсних контрактів є розрахунково-клірингова палата, створена фондовою або товарною біржею, або розрахунково-кліринговий банк, зареєстрований Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Тому підприємству, яке бажає купити чи продати товар на строковому ринку слід звернутися на біржу.
В механізмі укладання та реалізації ф’ючерсних угод є доцільно виділити ряд етапів перш за все це створення розрахунково-клірингових установ як окремих юридичних осіб, що здійснюють визначення взаємних
зобов'язань (кліринг) за договорами, укладеними на фондовій біржі, можуть виступати стороною за усіма договорами (центральних контрагентів).
Розрахунки, що проводяться за біржовими угодами кліринговими палатами на ф’ючерсних біржах є безготівковими. Це невід’ємний елемент торгівлі на ф’ючерсному ринку.
Основними функцямиї клірингової установи є: оформлення рахунків, розрахунки за завершеними операціями; збір і зберігання гарантійних внесків за строковими контрактами для відшкодування можливої різниці між початковою ціною і поточним котируванням; регулювання поставок і надання інформації про торгівельні операції.
Розрахункові палати не лише гарантують перевірку сальдо (залишків) рахунків за всіма операціями до відкриття наступних торгів, але й забезпечують фінансову цілісність ринку. Наявність біржової зали і клірингової палати дозволяє торговцям укладати угоди протилежного характеру, купуючи та продаючи свій попередній контракт.
Клірингова палата гарантує своїм учасникам право діяльності і незалежність, виключає особисте зацікавлення, гарантує конфіденційність. Як тільки угода укладена, вона реєструється, а документ відсилається до Клірингової палати, яка робить експертизу чинності угоди. Після вказаної процедури Клірингова палата повністю відповідає за виконання цієї угоди. Взаємодіючи з біржею, Клірингова палата регулярно реєструє укладені угоди. Оформляється спеціальний бланк, який підписують продавець та покупець. На наступний день після укладення угоди кожна зі сторін отримує документ, що підтверджує укладену угоду.
Після виконання клірингу клієнти депозитарію отримують відповідні довідки про стан рахунків у цінних паперах у порядку, визначеному чинним законодавством про депозитарну діяльність. По завершенні клірингу та розрахунків за угодами щодо цінних паперів, укладених на фондових біржах та в торговельно-інформаційних системах, депозитарій надає цим організаторам торгівлі інформацію стосовно невиконання або несвоєчасного виконання їхніми членами й учасниками розрахунків за угодами щодо цінних паперів. Порядок надання такої інформації депозитарієм організаторові торгівлі визначають у відповідному договорі між депозитарієм та організатором торгівлі.
Нині в Україні ліцензію локального депозитарію отримав «Міжрегіональний фондовий союз». Головними функціями МФС є зберігання всіх видів цінних паперів, які мають доступ до обігу в Національній депозитарній системі та обслуговування виконання угод із цінними паперами. Ця функція реалізується шляхом забезпечення Депозитарієм процесу розрахунків за угодами, які укладаються торговцями на організаційно оформлених ринках цінних паперів шляхом відкриття рахунків у цінних паперах та виконання поставки цінних паперів (перереєстрації прав власності) через ці рахунки. Схема реалізації розрахунків за угодами щодо цінних паперів у Депозитарії дозволяє торговцям здійснювати розрахунки за принципом передпоставки цінних паперів, передоплати грошових коштів за цінними паперами та поставки проти платежу. Принцип поставки проти платежу традиційно відіграє провідну роль при захисті інтересів інвесторів і торговців, пов'язаних із можливим невиконанням угод однією зі сторін.
Світовий досвід, зокрема держав з ринковою економікою, свідчить, що оптимальним є мінімальне державне втручання в діяльність товарних бірж, що обмежується забезпеченням біржової торгівлі законодавчою базою. Це дає змогу відпрацювати і встановити єдині правила для всіх суб’єктів господарювання, які беруть участь в економічних відносинах. Державний контроль біржової діяльності має базуватись на дотриманні принципів суспільної корисності, гласності та відкритості біржових торгів, довіри, саморегулювання, гарантії прав учасників біржової торгівлі.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Сентябрь 2020 (14)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
^