Стратегічні орієнтири » Перспективи розвитку страхової системи України » Бугрин Р. Проблеми і перспективи розвитку автострахування в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1808
  • Автор: roxolanabugryn
  • Дата: 11-03-2012, 20:26
 (голосов: 0)
11-03-2012, 20:26

Бугрин Р. Проблеми і перспективи розвитку автострахування в Україні

Категорія: Перспективи розвитку страхової системи України

Проблеми і перспективи автострахування в Україні

В умовах сталого ринкового розвитку України все більшого значення набуває страховий ринок. Особливу роль відводять страхуванню автомобілів. Серед загальної кількості видів страхування до автострахування можна віднести страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСАЦВ) та страхування безпосередньо самих наземних транспортів від ризиків випадкового чи навмисного їх пошкодження або знищення (авто-КАСКО). 
Проблема автострахування в Україні на сучасному етапі являться надзвичайно актуальною. Нa сьогодні правове регулювання автострахування в Україні визначається основними законодавчими актами: законами України «Про страхування», «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальнoсті власників наземних транспортних засобів» та інші. Проте, незважаючи на наявність спеціальних регулюючих норм, особливо тих, що стосуються страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспoртних засобів. Чимало проблемних питань різного масштабу в автострахуванні на сьогодні залишаються не вирішеними [1].
Найбільш популярними видами страхування залишаються послуги автострахування (КАСКО та ОСЦПВ), які мають найбільший потенціал.
Нa жаль, не дуже втішною являється ситуація на сьогоднішній день. Згідно із даним Держфінпослуг, об’єм зібраних компаніями премій за останні роки скоротився на 17% - до 9,5 млрд. грн. Більша частина платежів (99,6%) прийшлись на 274 страхові компанії (всього нараховується 471 СК). При цьому 64 страховика взагалі не вели страхової діяльності. Одним із рекордсменів по темпам зниження виявилось каско. Катастрофічно зменшилися продажі нових автомобілів і зупинка банківського кредитування призвели до зменшення об’ємів цього виду страхування практично на третину [2]. 
Ще однією негативною особливістю ринку страхування став ріст махінацій. Все частіше фальсифікують ДТП, викрадення автомобілів, які були придбані у кредит, умовчування важливої інформації, яка має значення для страховика при прийнятті рішення про виплату. Частішають випадки намагання застрахувати по каско вже пошкоджений (розбитий) автомобіль. В такі складні часи страховики направляють всі сили своїх служб безпеки на те, щоб досконало вивчати ті випадки, які можуть попадати під підозри. Таким чином, страхові компанії вирішили підняти ціну каско в середньому на 20%. Але не на всі автомобілі, а лише на ті, які на їх думку, при ДТП отримують найбільш серйозні пошкодження і лідирують по кількості викрадень [3].
Страхові компанії для того, щоб вирішити свої фінансові проблеми, почали активніше, ніж коли не будь, судитися із водіями – винуватцями ДТП. Якщо раніше регресивні позови подавалися в 50-60% випадків, то тепер автоматично додається до кожної справи при виплаті компенсації. При чому стягнення відбувається не тільки після виплат по полісам каско, з недавніх пір страховики все прискіпливіше відносяться до застрахованих по «автоцивілці». Отже, борги українців перед страховими компаніями нестримно зростають. По оцінкам спеціалістів, загальна сума регресивних позовів до фізичних і юридичних осіб, які стали винуватцями страхових випадків, за січень-серпень 2010 року збільшилась у 1,5-2,5 рази. 
Як і раніше, левова частка регресивних позовів (як по сумі, так і по кількості) відносяться до авто страхування. Якщо ж винуватий у ДТП власник авто не застрахувався по «автоцивілці» і потерпівші відремонтували машину за рахунок власних полісів каско, то їх страхові компанії можуть вимагати виплат від винуватця. Послідній час винуватцями страхових компаній все частіше виявляються пішоходи (число позовів зростає з кожним днем) [2].
Необережність на дорогах може обходитися в досить велику суму грошей. Якщо брати до уваги, що компанії ремонтують машини найчастіше на дорогих фірмових станціях технічного обслуговування, а ремонт іномарок за останні два роки подорожчав на 60-80%, відповідно і збільшується середній розмір збитку. По даним страхових компаній, якщо раніше сума вимог по регресивним позивам становила 5-7 тис. грн., то зараз – 10-12 тис. грн.
Ще однією реальною проблемою сьогодення являється те, що страхові поліси дорожчають, а виплати отримати надзвичайно важко. Приходиться довго очікувати виплат, а інколи і взагалі доходить до судових процесів. 
До речі, при виборі страхової компанії українці в першу чергу звертають свою увагу на такі критерії як репутація компанії. Гарантована допомога клієнту та гарантована матеріальна виплата при настанні страхового випадку є важливими факторами для 51% та 48% користувачів і потенційні користувачі страховими послугами. Одночасно для 39% важливе значення має такий критерій, як хороша репутація і відгуки про страхову компанію. 
Низькі тарифи займають четверту сходинку у рейтингу загальної важливості критеріїв вибору (33%). Однак у порівнянні з 1-м півріччям 2008 року важливість цього фактору для користувачів і потенційних користувачів виросла на 5%. Також у 2-му півріччі більше респондентів відзначали важливість таких факторів як простота для клієнтів, «компанія з іноземним капіталом» і «широка і зручно розташована мережа відділень страхових компаній» [4]. 
Таким чином, автострахування в Україні на даному етапі своєї історії переживає складний період. Криза значно відзначилась на кількості страхових внесків та страхових виплат. Зростає кількість аварій на українських автодорогах, тому підвищення тарифів на автострахування являється економічно обґрунтованим.

Використана література:
1. „Про страхування”. Закон України від 07.03.1996 р. №85/96-ВР
2. Олександр Залєтов. Автострахування: зростання показників на фоні загострення старих проблем // Страхова справа. – 2007. – №4(28).
3. Барновський О.І. Розвиток страхового бізнесу в Україні // Фінанси України. - 2004. - № 8. - С.85.
4. Шумелда Ярослав Страхування. Навчальний посібник. – Тернопіль: Джура, 2004. – 280 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^