Стратегічні орієнтири » Фінансовий моніторинг 2012 » Будзан М.І. Основні етапи формування національної системи боротьби з відмиванням злочинних доходів
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2785
  • Автор: crzr
  • Дата: 19-03-2012, 22:05
 (голосов: 0)
19-03-2012, 22:05

Будзан М.І. Основні етапи формування національної системи боротьби з відмиванням злочинних доходів

Категорія: Фінансовий моніторинг 2012

УДК 336
© Будзан М.І., 2012
ЛІБС УБС НБУ, 502-Фм

Основні етапи формування національної системи боротьби з відмиванням злочинних доходів

В даний час в Україні завершується процес формування системи протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом.
Активний розвиток законодавства в даній сфері протягом останніх двох років обумовлено як політичними змінами в Україні, так і активною позицією міжнародних організацій, зокрема Ради Європи і ФАТФ.
Боротьба з легалізацією (відмиванням) доходів, отриманих злочинним шляхом, спрямована на рішення ряду задач: захист економіки від кримінальних інвестицій, підрив фінансової бази злочинних організацій, поповнення дохідної частини бюджету, вихід на керівництво злочинних організацій згідно аналізу результатів проведення ними фінансових операцій.
Система протидії відмиванню грошей включає кілька основних елементів: встановлення кримінальної відповідальності за легалізацію (відмивання) злочинних доходів; забезпечення правоохоронних органів інформацією про дії та особи, пов'язані з відмиванням грошей, одержані від організацій, що здійснюють операції з коштами та іншим майном у відповідності зі спеціальним законом, а також у рамках оперативно-розшукової діяльності; конфіскацію злочинних доходів (спеціальну конфіскацію); спеціальні адміністративні і контрольні міри, що ускладнюють "відмивання" грошей; міжнародні договори про співробітництво в боротьбі з відмиванням грошей.
Формування відповідної системи в Україні ґрунтується на міжнародно-правових нормах, з урахуванням специфіки криміногенної ситуації в Україні.
Україні з перших років незалежності питання боротьби з кримінальним обігом грошей не залишалися поза увагою, було вжито низку законодавчих кроків у напрямку боротьби з відмиванням незаконних доходів.
28.11.2002 року було прийнято Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом". Він у цілому відповідав міжнародним стандартам у сфері боротьби з кримінальними доходами, в тому числі Віденській та Страсбурзькій конвенціям, Директивам ЄС про запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання коштів та Базельським принципам щодо діяльності банків. Після аналізу базового закону експертами FATF, його положення були суттєво допрацьовані та змінені з урахуванням зауважень.
Внесені поправки забезпечили відповідність українського законодавства Сорока рекомендаціям FATF та дозволили усунути недоліки, наявність яких свого часу обумовила включення України до "чорного списку" неспівпрацюючих країн.
Для забезпечення роботи Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" було прийнято ряд нормативно-правових актів:
- Постанова КМУ від 26.04.2003 р. № 645;
- Розпорядження КМУ від 17.07.2003 р. № 419-р (в даний час втратило чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 січня 2007 року N 17-р);
- Постанова КМУ від 26.04.2003 р. № 644;
- Постанова КМУ від 26.04.2003 р. № 646;
- Постанова КМУ від 20.11.2003 р. № 1800;
- Наказ Держфінмоніторингу від 24.04.2003 р. № 40;
- Наказ Держфінмоніторингу від 12.05.2003 р. № 46;
- Наказ Держфінмоніторингу від 13.05.2003 р. № 48.
Таким чином, до набрання чинності базовим Законом було підготовлено необхідну нормативно-правову базу для впровадження в дію його положень.
12 червня 2003 року базовий Закон набрав чинності.
Засади функціонування української системи фінансового моніторингу були закладені в ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», згідно якого українська система є дворівневою та складається з первинного фінансового моніторингу та державного фінансового моніторингу. Учасниками системи є суб’єкти первинного фінансового моніторингу, суб’єкти державного фінансового моніторингу.
Прийнятий після цього Указ Президента України від 22 липня 2003 р. № 740 "Про заходи щодо розвитку системи протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму“ визначив подальші напрями розвитку системи боротьби з відмиванням коштів.
18 травня 2010 року прийнятий Закон України № 2258-VI «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом».
Прийняття Закону зняло з України загрозу потрапити до так званого «чорного списку» Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням брудних грошей (FATF).

Будзан М.І. Основні етапи формування національної системи боротьби з відмиванням злочинних доходів


У 2011 році Пленарне засідання FATF відзначило прогрес України у запровадженні світових стандартів у сфері боротьби з відмиванням «брудних» коштів та фінансуванням тероризму, шляхом прийняття законів, що вирішило питання криміналізації відмивання коштів та фінансування тероризму, а також замороження активів терористів відповідно до резолюції Ради Безпеки ООН № 1373.
27 жовтня 2011 року на Пленарному засіданні ФАТФ одноголосно прийнято рішення про припинення моніторингу України та виключення її з так званого «чорного» списку ФАТФ.
Як відомо, на початку 2010 року ФАТФ включив Україну до переліку країн, що мають стратегічні недоліки системи протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму.
Таким чином, Україна підтвердила, що вона виконує прийняті на себе міжнародні зобов’язання, є надійним партнером міжнародної системи фінансового моніторингу та буде продовжувати вживати заходи по боротьбі з відмиванням брудних грошей та фінансуванням тероризму.
16 лютого 2012 року Пленарне засідання Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму (FATF), яке проходить з 15 по 17 лютого 2012 року в м. Париж, Французька Республіка, прийняло нові Стандарти FATF.
До цього часу діяли Рекомендації FATF, які були прийняті в 2004 році.
Нові Стандарти FATF порівняно з попередніми Рекомендаціями зазнали суттєвих змін, та значно посилюють вимоги до національних систем протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму.
Зокрема:
- повністю уніфіковано процедури протидії фінансуванню тероризму із процедурами боротьби з відмиванням коштів;
- запроваджені нові вимоги щодо боротьби з фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення;
розширено перелік предикатних злочинів;
- посилено вимоги щодо протидії відмиванню корупційних доходів;
- посилено вимоги до застосування у фінансовій системі підходу, що ґрунтується на оцінці ризиків відмивання коштів та фінансування тероризму;
- запроваджено вимоги щодо координації протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму на національному рівні;
- посилено вимоги до міжнародної співпраці;
- підвищено роль підрозділів фінансової розвідки.
FATF закликав країни привести національні системи протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму у відповідність до нових Стандартів.
Розвиток світової фінансової системи потребує постійного вдосконалення запобіжних заходів та методів протидії злочинцям, які намагаються використати міжнародну фінансову систему, щоб легалізувати брудні кошти. Протягом останніх десяти років у відносинах України та FATF були різні сторінки. Проте, завжди наша Держава залишалась надійним партнером міжнародної спільноти та виконувала взяті на себе зобов’язання. Попереду нас очікує складна робота як по імплементації нових Стандартів FATF в національне законодавство, так і по впровадженню Стандартів у практичній роботі всіх учасників національної системи протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" від 18 травня 2010 р. №2258-VI;
2.Коломієць І. В. Державний фінансовий моніторинг в Україні: сучасний стан і шляхи вдосконалення / І. В. Коломієць // Форум права. – 2010. – № 1. – С. 164–169 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2010-1/10kivisv.pdf;
3. Офіційний веб-сайт Державної служби фінансового моніторингу України, [режим доступу] - [ http://www.sdfm.gov.ua].

Посилання: легалізація доходів, відмиванням доходів, FATF

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^