Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2012 » Брицька М. Перспективи застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі на місцевому рівні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
29-03-2012, 16:44

Брицька М. Перспективи застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі на місцевому рівні

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2012

ЛНУ імені Івана Франка ЕкфМ-61з, 29.03.2012

Перспективи застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі на місцевому рівні

Анотація:У статті наведено особливості та переваги застосування програмно-цільового бюджетування,практика покращення його застосування.
Ключові слова: програмно-цільове управління, бюджет, програма, видатки.
У процесі розподілу бюджетних коштів постатейним методом виявляється чимало проблем, що пов’язані з забезпеченням цільовості його використання. Тому застосування програмно-цільового методу при формуванні т а розподілі місцевих бюджетів – є надзвичайно важливим напрямком підвищення ефективності його спрямування на розвиток економіки територіального утворення.
Основи регіонального планування розглянуто такими науковцями, як: М.Біликом, С.Буковинським, С.Булгаковою, О.Василиком, С.Гасановим, М.Долішнім, А.Єпіфановим, О.Кириленком, В.Кравченком, В.Федосовим, С.Юрієм та іншими. Дослідження програмно-цільового управління проводилось такими вченими: Атаманчук Г.В. Бакуменко В. Грабовецький Б.Є. Брусак Р.Л. Копилов В.А. Корольов В. Левицька С.О. Лесечко М.Д. Пила В., Абрамов В. Перун З.В, Романюк О.І,Товста Н.Н, Літвінцева Л.П та іншими.
Проте, повного запровадження даного методу у бюджетний процес місцевого рівня так і не було досягнуто. У зв’язку із цим метою статті виступатиме аналіз особливостей та переваг застосування програмно-цільового бюджетування на місцевому рівні в Україні.
Зазначимо, що основною перевагою програмно-цільового методу формування бюджету – є те, що такий метод дає можливість цільово спрямувати видатки для досягнення стратегічних регіональних цілей та завдань, бюджет складається на основі цього методу у розрізі відповідних бюджетних програм. При цьому у постатейному методі формування бюджету – бюджет спрямований в основному не на розвиток а на утримання бюджетних установ і забезпечення їх життєдіяльності, при цьому відсутня відповідальність за якість послуг, що надаються цими установами.
За даними Інституту бюджету і соціально-економічних досліджень (створеного за підтримкою США, 89,6% коштів місцевих бюджетів спрямовується на фінансування соціальної сфери. З них 36,4% припадає на освіту, 25,9% - на охорону здоров'я, 16,9% - на соцзахист, 5,1% - на держуправління, 4% - на культуру, 1,3% - на фізкультуру та спорт. Відсутність стратегічного планування призводить до банального "проїдання" коштів і, як наслідок, перманентного зменшення бюджету розвитку в регіонах [1, c. 98].
Головна відмінність методології програмно-цільового і постатейного методу формування бюджетів полягає у різниці підходів до визначення проблем, а також, у різному наборі інструментів, що використовуються для вирішення цих проблем [1, c. 100].
Згідно з міжнародною методологією та практикою зарубіжних країн система планування регіонального бюджету на підставі програм - це система прийняття рішень щодо розробки, аналізу, впровадження програм та розподілу ресурсів, яка включає формування програм та складання бюджету.Формування програм розвитку регіону - це розробка, аналіз і відбір програм, які необхідно реалізувати головним розпорядникам бюджетних коштів для досягнення цілей, визначених на етапі стратегічного планування в програмних і прогнозних документах [2, c. 87].
Складання бюджету - це визначення та аналіз ресурсів, необхідних для реалізації програми і відповідно досягнення поставлених цілей, та оцінка очікуваних результатів. На цьому етапі головний розпорядник на підставі плану своєї діяльності на коротко- та середньостроковий періоди більш чітко розподіляє людські, матеріальні та інші ресурси, необхідні для виконання певної бюджетної програми, обраховує їх вартісну оцінку, і приводить у відповідність до ресурсів бюджету [2, c. 89].
Програмно-цільовий метод є інструментом, що забезпечує планування бюджету на середньострокову перспективу та перехід від контролю за цільовим використанням бюджетних коштів до контролю за фактичними результатами від наданих бюджетних послуг громадянам.При застосуванні програмно-цільового методу увага зосереджується не на розвитку мережі та утриманні штатів установ, а на результатах виконання програм, тобто не лише на тому, як утримати соціальну та житлово-комунальну сфери, а на тому, наскільки послуги, надані за ці витрачені кошти, відповідають потребам громадян, які сплатили податки до бюджету. Для визначення результативності програм розробляється низка показників, за допомогою яких можна оцінити результати використання коштів [2, c. 91].
Отже, застосування програмно-цільового управління не регіональному та місцевому рівні дозволить підвищити ефективність витрачання бюджетних коштів.


Перелік використаних джерел
1. Регіональнийекономічнийрозвиток / За ред. О.П. Крайник. – Львів: Ліга-Прес, 2003. – 280с.
2. Програмно-цільовий метод формування бюджету. Навчальний посібник /3.В. Перун, О.І. Романюк, Н.Н. Товста, Л.П. Літвінцева, С. Лідс, І.В. Ряшенцєва. - К. : Унісерв, 2002.

Посилання: teza1

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2021 (4)
Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
^