Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2012 » Кука С.М. Проблеми та перспективи становлення міжбюджетних відносин в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 3687
  • Автор: Кука С.М.
  • Дата: 30-03-2012, 10:57
 (голосов: 0)
30-03-2012, 10:57

Кука С.М. Проблеми та перспективи становлення міжбюджетних відносин в Україні

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2012


Система міжбюджетних відносин, що склалася на Україні в умовах становлення самостійної бюджетної системи, формується не завжди послідовно та раціонально, чим викликає дискусії з приводу її вдосконалення на всіх рівнях влади . Процес становлення та реформування бюджетної системи місцевих бюджетів на Україні є суперечливим. Протягом майже десяти років існування незалежної України питанню міжбюджетних відносин не приділялось належної уваги. Навіть саме поняття таких відносин не було законодавчо визначено. Аналіз літературних джерел з питання міжбюджетних відносин показує, що досі на Україні не має належної теоритчної бази та фундаментальних наукових праць у галузі науки про місцеві фінанси.
На сьогоднішній день необхідно вирішення наступних проблем бюджетної політики в частині міжбюджетних відносин:
- створення власної стабільної дохідної бази місцевих бюджетів;
- відповідність обсягів податкових надходжень власним і делегованим повноваженням місцевих бюджетів;
- утвердження самостійності бюджетів адміністративно-територіальних одиниць;
- збільшення прозорості місцевих бюджетів шляхом посилення контролю за їхнім виконанням, переходу від стратегії дотацій до стратегії субвенцій, введення єдиної методики планування доходів і видатків.
Також не відбувається реальний перерозподіл фінансових ресурсів від багатих областей менш розвинутим областям. Постійний перегляд складових трансфертної формули унеможливлює порівняння умов різних місцевих бюджетів та середньострокове планування.
Процес реформування міжбюджетних відносин в Україні зводиться лише до відокремлення місцевих бюджетів від Державного і забезпечення самостійності первинних суб’єктів місцевого самоврядування. Досвід останніх років переконує, що реформування міжбюджетних відносин потрібно проводити на рівні чіткого визначення функціональних повноважень всіх суб’єктів міжбюджетних відносин, закріплення за ними рівня доходів у відповідності до їх повноважень.
Важливим напрямком вдосконалення міжбюджетних відносин є розширення дохідної частини місцевих бюджетів шляхом реформування податкового законодавства, а також перекладанням певної частини видатків місцевих бюджетів на кінцевого користувача, що надасть змогу вивільнити значну частину бюджетних коштів для фінансування програм соціального та економічного розвитку регіонів.

Список використаної літератури.
1.Бюджетний кодекс України: [з останніми змінами, внесеними Законом № 3172-17 від 29.04.2011 року] /Верховна Рада України. – Київ: Парламентське видавництво, 2011. – 106 с.
2.Архірейська Н.В. Особливості розвитку міжбюджетних відносин у контексті зміцнення фінансової бази регіонів// Держава та регіони. – 2009. – №7.
3.Баранова В.В., Глущенко В.В. Сучасні питання проблематики розвитку міжбюджетних відносин в Україні. – Харків, 2006.

Посилання: Тези ст.гр.ЕКФм-61з

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^