Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Войтович Т.Б. Вибір монетарного режиму для України: аналіз переваг та недоліків альтернатив.
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
17-04-2012, 19:42

Войтович Т.Б. Вибір монетарного режиму для України: аналіз переваг та недоліків альтернатив.

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

Войтович Т.Б. , 2012
ЕКФм-61з
ЛНУ імені І. Франка

Вибір монетарного режиму для України: аналіз переваг та недоліків альтернатив

Розвиток сучасної економіки України зазнає значних труднощів через вплив двох іманентних чинників: несформованості ринкової економіки в нашій країні та нестабільності процесів розвитку світової економіки, які, без сумніву, мають свій вплив і на економіку України.
Одним з таких напрямів є формування адаптованої до сучасних реалій грошово-кредитної політики в Україні.
У дискусіях, що активізувались останнім часом, теоретики та практики висувають ряд аргументів на користь різних монетарних режимів, котрі, на їх думку, варто запровадити в Україні сьогодні.
Узагальнюючи позиції різних сторін, слід відзначити, що загалом виділяються два підходи: впровадження таргетування інфляції та підтримка стабільного обмінного курсу.
Основним аргументом на користь таргетування інфляції є те, що висока інфляція негативно впливає на економічний розвиток. Однак це твердження є беззаперечним лише для великих значень інфляції, які характерні при порушенні макроекономічної стабільності, а при утриманні інфляції нижче певного критичного рівня прямий зв’язок між темпами економічного розвитку та інфляцією не є очевидним та доведеним. За даними з 2000 року чіткого зв’язку між динамікою інфляції та економічним розвитком в Україні не спостерігається. Фахівцями наводиться й ще ряд аргументів за цей підхід.
Натомість головним аргументом супротивників переходу до таргетування інфляції в Україні є можливий негативний вплив на її економіку коливань обмінного курсу гривні, оскільки перехід до таргетування інфляції передбачає впровадження плаваючого режиму валютного курсу. На обґрунтування цієї позиції розглядається декілька каналів такого негативного впливу:
1) коливання обмінного курсу негативно позначиться на діяльності вітчизняних експортерів, які будуть не спроможні планувати свою діяльність, втратять конкурентні переваги, що у кінцевому підсумку призведе до зменшення експорту;
2) в Україні зв’язок між цінами та інфляцією є переважно одностороннім – при девальвації ціни зростають, тоді як при ревальвації адекватного їх зменшення не відбувається;
3) негативний вплив на економіку балансового ефекту при коливанні курсу – зміни вартості активів та пасивів, деномінованих в іноземній валюті.
Оцінюючи в цілому переваги та недоліки монетарних режимів фіксованого валютного курсу та таргетування інфляції, відзначимо, що прив’язка валютного курсу добре спрацьовує для стабілізації економіки і є прийнятною для країн, які не мають у наявності політичних, економічних та культурних інституційних умов для ефективного проведення власної грошово-кредитної політики.
Цей же висновок може бути справедливим і для України, в якій зв’язок між інструментами грошово-кредитної політики та інфляцією є нестабільним, а політики та широка громадськість звикли бачити швидкий ефект від тих чи інших рішень економічної політики.
Список використаних джерел:
1. Гриценко А., Кричевська Т. Монетарна стратегія: шлях до ефективної грошово – кредитної політики // Вісник Національного банку України. – 2006 - № 7. – с. 8-22.
2. Костіна Н.І. Гроші та грошова політика. Навч.посібник для вищих закладів освіти. – К.: НІОС. – 2001
3. Курза Ю.Україна в світовій економічній кризі // Економіст. – 2009. - № 12 – с . 6 -32
4. Марцин В.С. Міркування щодо особливості антиінфляційної політики в Україні // Актуальні проблеми економіки. – 2010. - № 1. – С. 93 – 102.
5. Петрик О. Цілі та основні режими сучасної монетарної політики // Вісник НБУ. – 2006. - № 6. – С. 6-13.
6. Сомик А.Умови середовища реалізації грошово-кредитної політики в Україні// Фінанси України. – 2009. - № 6. – С. – 39-52.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^