Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Ковалишин Н.В. Сучасні види заставних операцій
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1590
  • Автор: kovalushun
  • Дата: 17-04-2012, 23:01
 (голосов: 0)
17-04-2012, 23:01

Ковалишин Н.В. Сучасні види заставних операцій

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

Ковалишин Н.В.

Сучасні види заставних операцій

Сучасна теорія і практика банківської справи свідчить, що заставні операції банків не належать до основних банківських операцій, а зазвичай є необхідним доповненням до кредитних операцій. Механізм банківського кредитування передбачає необхідність реалізації заставного права і наявність різних типів гарантій і поручительства третіх осіб. Це, поряд з іншими формами захисту, забезпечує надійність кредитної угоди і можливість повернення кредиту у випадку порушення положень кредитування.
Заставні операції комерційних банків є операціями з оформлення, дії і використання заставного механізму, який покликаний забезпечувати повернення кредиту. Вони супроводжують кредитні операції і не можуть здійснюватись окремо від них. Тобто це складова частина механізму забезпечення повернення кредиту, що використовується з метою зниження кредитного ризику. У випадку високою платоспроможності клієнта банк може і не вдаватись до заставного механізму.
Зазвичай застава оформляється спеціальною угодою про заставу, яка є продовженням кредитної угоди і в якій вказується вид застави, вартість заставленого майна, права і обов’язки сторін. Угода про заставу закріпляє заставне право кредитора по відношенню до майна позичальника. Зміст заставних операцій зумовлений специфікою видів застави, які виділяють за: 1) економічним змістом; 2) матеріально-речовими властивостями предметів застави; 3) способом володіння предметом застави; 4) правом користування предметом застави. Кожен з вказаних видів поділяється на окремі найменування, що мають відповідне застосування в сучасній ринковій економіці.
Важливу роль у здійсненні заставних операцій має оцінка вартості предметів застави. За такої оцінки обов’язковим є виконання умов: вартість застави має покривати розмір наданої позички протягом всього терміну дії кредитної угоди; оцінка вартості застави має бути підтвердженою належним чином; прийняте забезпечення повинне періодично переоцінюватися; при оцінці застави необхідно враховувати вартість її переоцінки, а також її ліквідну вартість.
Особливо слід вказати на специфіку оцінки застави нерухомості. В міжнародній практиці використовуються три методи оцінки нерухомості як предмету застави: затратний, ринковий, дохідний. Затратний метод передбачає: визначення можливих затрат на придбання землі і можливо її забудови; визначення відновлювальної вартості об’єктів будівництва; зменшення отриманої вартості на суму зносу. Ринковий метод ґрунтується на тому, що: використовується інформація про ринкову ціну аналогічних угод купівлі-продажу з врахуванням поправок, оскільки повністю ідентичних об’єктів нерухомості не існує; може здійснюватись лише в умовах розвинутого ринку нерухомості. Доходний метод – це такий, при якому: передбачається, що чистий доход може принести предмет застави (нерухомість) при його експлуатації; використовується інформація про ставки оренди аналогічного об’єкту нерухомості, про можливі втрати при зборі платежів (через тривалість терміну пошуку орендатора), про можливість додаткового отримання доходів від інших форм експлуатації об’єкта нерухомості.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
^