Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2011 » Шевчук І.В. Напрями вдосконалення системи оподаткування в сільському господарстві України
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 3423
  • Автор: іра
  • Дата: 16-05-2011, 14:48
Змінив: Admin
 (голосов: 0)
16-05-2011, 14:48

Шевчук І.В. Напрями вдосконалення системи оподаткування в сільському господарстві України

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2011

УДК 336
© Шевчук І.В., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-62з

Напрями вдосконалення системи оподаткування в сільському господарстві України

Для формування ефективної системи оподаткування в сільському господарстві можна частково використати досвід оподаткування сільгоспвиробників у розвинутих країнах світу.
Система оподаткування сільського господарства в країнах з ринковою економікою є важливим нормативним інструментом державного регулювання агропромислового сектора економіки. Оподаткування аграрного сектора у всіх країнах має ряд відмін­них від загального оподаткування характеристик. Податковий механізм в аграрному секторі є гнучким і мобільним, до­статньо пристосований до умов економічного життя. Крім цього, гнучка система податкових ставок у багатьох країнах використо­вується як інструмент стимулювання розвитку галузі.
В усіх країнах еволюція системи оподаткування йшла шля­хом спрощення, скорочення числа податків (їхнього об’єднання), зниження рівня ставок з і розширення оподатковуваної бази.
Якщо враховувати світовий досвід, то для аграрного сектора України основною базою для оподаткування мають стати земля і прибуток. Це підтверджується світовим досвідом: близько 80% усіх надходжень від прямих податків сільськогосподарських товаровиробників забезпечують два податки – земельний і прибутковий (на доходи фізичних і юридичних осіб). Крім того, у більшості країн світу прибутковий податок диференційовано.
У світовій практиці земельний податок належить до місцевих податків і сплачується, відповідно, до місцевих бюджетів. Але методики його нарахування у різних країнах різні, так в одних країнах він справляється окремо, в інших – в складі певного податку.
Важливим в оподаткування сільгоспвиробників нашої країни є застосування до них штрафних санкцій, особливо, за незначних порушень. Світовий досвід переконує в необхідності включення до податкового законодавства України норм, що передбачали би гранично допустимі суми податків, зборів (обов’язкових платежів), які захищали би сільгоспвиробників від штрафних санкцій у випадку допущення незначних помилок в обчисленні платежів до бюджету.
Щодо напрямів удосконалення системи оподаткування у сільському господарстві слід віднести: внесення змін до законодавчої бази; встановлення єдиної величини доходу від реалізації сільськогосподарської продукції, передбаченої для віднесення господарюючого суб’єкта до сільськогосподарського товаровиробника на рівні, який перевищує 50 %; уточнення назви фіксованого сільськогосподарського податку та податку на додану вартість; внесення змін щодо переходу платника на загальнодержавну систему оподаткування; вирішення проблем відшкодування ПДВ за допомогою зарахування його частково до спеціального фонду Державного бюджету України; застосування поліпшеної методики для обчислення земельного податку із земель населених пунктів.
Також у системі оподаткування в сільському господарстві мають функціонувати й альтернативні системи, зокрема зі сплатою фіксованого сільськогосподарського та єдиного податку. Причому, їх необхідність очевидна, адже вони розраховані на різні групи суб’єктів, які здійснюють свою діяльність у сільському господарстві. Окремі з них, через відсутність відповідних фахівців з бухгалтерського й податкового обліку, складність податкового законодавства й надалі матимуть можливість обирати для розрахунків із державою найбільш зрозумілішу для них, яка не стримувала б розвиток їхнього виробництва та відповідала б іншим важливим критеріям, необхідним для системи оподаткування взагалі.

Посилання: оподаткування, сільське господарство

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^