Стратегічні орієнтири » Фінанси підприємств 2012 » Чайківська М.Б. Факторинг як важіль ефективного формування фінансових ресурсів підприємств
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
19-04-2012, 00:34

Чайківська М.Б. Факторинг як важіль ефективного формування фінансових ресурсів підприємств

Категорія: Фінанси підприємств 2012

Чайківська М.Б., 2012
ЕКФм-62з
ЛНУ імені І. Франка

Факторинг як важіль ефективного формування фінансових ресурсів підприємств

Нетрадиційним для національних підприємств, хоча і доволі перспективним, є такий інструмент повернення дебіторської заборгованості, як факторинг – продаж дебіторської заборгованості.
Професор О. Ковалюк розглядає факторинг як придбання права на стягнення боргів, перепродаж товару і послуг з подальшим одержанням платежів за ними. Іншими словами, факторинг є різновидом посередницької діяльності, за якої фірма-посередник (факторингова компанія) за певну плату одержує від підприємства право стягувати і зараховувати належні йому суми грошей від покупців на його рахунок (право інкасувати дебіторську заборгованість). Водночас посередник кредитує оборотний капітал клієнта, бере на себе його кредитний і валютний ризики.
Без факторингу дебіторська заборгованість вимагає додаткових джерел фінансування, оскільки ця заборгованість певний період знаходиться на балансі постачальника. Застосовуючи факторинг, постачальник може отримати фінансування у розмірі 70–90 % від суми заборгованості,закупити новий товар, відвантажити його, відступити банку нову заборгованість і знову здійснити закупівлю тощо.
Факторингові послуги поширені в усіх розвинених країнах світу. Такий розвиток факторингу зумовлений прагненням підприємств до прискорення обігу коштів у розрахунках, скорочення розмірів дебіторської заборгованості у часовому лазі і зменшення обсягу неплатежів.
Головна функція факторингу в сучасних умовах полягає у зменшенні неплатежів, прискоренні товарообігу й створенні стабільної системи фінансового забезпечення виробничої сфери. Застосування факторингу дає змогу перетворити дебіторську заборгованість у наявні кошти, які можуть бути одразу ж використані на виробничі цілі, що позитивно вплине на розвиток економіки загалом та підприємства зокрема.
Негативною рисою розвитку факторингових послуг в Україні є великий відсоток перевідступлення боргу, котрий сьогодні застосовують вітчизняні банки у тарифах за обслуговування. У розвинених країнах вартість факторингу становить у середньому близько 1,5-2% від суми постачання. В Україні середньозважений відсоток для ринку становить 70-80% від зазначених сум. Хоч варто зауважити, що вітчизняні банки, намагаючись продати такі послуги, використовують регресивну шкалу комісійних. Комісія зменшується у міру збільшення обсягу дебіторської заборгованості.

Список використаних джерел:

1. ТурилоА.М.,Теоретико-методологічні основи фінансово- економічного розвитку підприємства/ ТурилоА.М., Святенко С.В. //Фінанси України .- №2.-2010.- 126с.
2. Шелудько В.М. Фінансовий менеджмент. Підручник. – К.: Знання, 2006. - 439 с.
3. Фаринович І.В. Економічна сутність оборотних коштів та джерела їх І.В. //Вісник Національного університету „Львівська політехніка”, „Менеджмент і підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. формування/ Фаринович – Львів, 2007. – 86с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^