Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Мацюра М. Роль фінансових посередників у розвитку фінансового ринку України
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2039
  • Автор: ParhonyukOlya
  • Дата: 16-10-2012, 22:08
 (голосов: 0)
16-10-2012, 22:08

Мацюра М. Роль фінансових посередників у розвитку фінансового ринку України

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

Мацюра Марія
ЛНУ ім. І. Франка, Екф-48с

Роль фінансових посередників у розвитку фінансового ринку України

Наявність добре розвинутого фінансовий ринок є важливою складовою економіки будь-якої держави. Основними учасниками фінансового ринку, що здатні забезпечити ефективне його функціонування є фінансові посередники.
До числа фінансових посередників відносять банки, страхові компаній, недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки та іншні фінансові установи.
Сутність, роль та значення фінансових посередників у структурі фінансового ринку досліджували такі науковці як: І. Бланка, В. Корнєєва, Г.Партин, О. Барановський, П. Бєлєнький, З. Ватаманюк, О. Другова, В.Корнєєва, В. Кремень, Г. Партин, Л. Співак, О. Тивончук, О. Шевцова, І.Школьник та інші.
Фінансові посередники – фінансові установи, до числа яких належать суб’єкти банківської системи, небанківські фінансові установи, кредитні інститути та інші учасники фінансових відносин. Їм відводиться надзвичайно важлива роль у системі економічного розвитку, оскільки вони акумулюють значні обсяги фінансових коштів і є потужним джерелом для здійснення інвестицій [1].
Прибуток фінансових посередників в основному формується за рахунок економії, яка можлива при зростанні масштабів обсягів операцій, що здійснюються на фінансовому ринку. До їх компетенції належить здійснення аналізу кредитоспроможності кредиторів, розподіл ризиків, трансформація заощаджень у інвестиційні ресурси, надання консультацій з питань інвестування та інші функції.
Основними перевагами фінансового посередництва є:
1) можливість для кожного кредитора раціонально та ефективно розмістити вільні кошти та отримати прибуток, а для позичальника – швидко залучити додаткові ресурси;
2) скороченні витрат основних суб'єктів грошового ринку;
3) зменшення фінансових ризиків для учасників грошового ринку, шляхом перекладання їх на посередників;
4) збільшенні дохідності позичкових капіталів, завдяки зменшенню фінансових ризиків, скороченню витрат на здійснення фінансових операцій та відкриттю доступу до великого, високоприбуткового бізнесу [2].
Ступінь розвитку фінансового ринку відображає чисельність посередників та кількість послуг, що здатні запропонувати останні. В Україні процес становлення фінансового ринку ще триває, тому і чисельність фінансових посередників постійно змінюється. На сучасному етапі особлива роль відводиться банківським установам. Сьогодні їх частка а загальній структурі активів становить близько 87% [3].
Серед небанківських фінансових інститутів пріоритетною є страхова діяльність. Проте слід зазначити, що страхування в Україні ще розвивається, а тому не дає можливості страховому сектору зайняти своє належне місце в економіці та забезпечити її довгостроковими фінансовими ресурсами в належному обсязі.
Суттєвою перешкодою для розвитку інститутів фінансового посередництва є незначні обсяги заощаджень в Україні. Країн із високим середньодушовим доходом характеризуються багатогалузевою і впливовою системою фінансового посередництва. Для побудови розвиненої інфраструктури в Україні слід вжити великомасштабних заходів, що повинні бути спрямовані на підвищення життєвого рівня населення, доходів суб’єктів господарювання, а отже і суспільного доходу в цілому [4].
Отже, метою функціонування фінансових посередників є забезпечення ефективного функціонування фінансового ринку та сприяння процесу трансформації тимчасово вільних фінансових ресурсів у інвестиційний капітал.
Примітки:
1.Михайловська І. М. Гроші та кредит: Навчальний посібник/ І. М. Михайловська , К. Л. Ларіонова. – Львів: Новий Світ–2008. – 431 с.
2.Корнєєв В. Еволюція і перспективи фінансового ринку України [Текст] / В. Корнєєв // Економіка України. –2010. – № 7.
3.Національне рейтингове агентство «Рюрік». – [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://rurik.com.ua/documents/research/bank_system_IV_kv_2011.pdf
4.Партин Г., Тивончук О. Роль небанківських фінансових посередників у фінансуванні інноваційного розвитку // Вісник НБУ. – 2010. – Травень.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^