Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Воробець Л.Р. Перспективи розвитку хеджування в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
24-10-2012, 00:47

Воробець Л.Р. Перспективи розвитку хеджування в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

УДК 336
Воробець Л.Р., 2012
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-41с

Перспективи розвитку хеджування в Україні

На даному етапі розвитку ринкової економіки хеджування займає важливе місце на ринку цінних паперів. І це зрозуміло, адже хеджування – це спосіб управління ризиками цінових коливань, який полягає в тому, що ціна майбутніх операцій фіксується наперед.
Хеджування продажу – це використання короткої позиції на ф’ючерсному ринку тим, хто має довгу позицію на наявному ринку. Цей вид хеджування використовується для захисту продажу ціни товару і використовують його продавці реальних товарів для страхування від падіння цін на цей товар [1].
Ця операція полягає у купівлі ф’ючерсного контракту будь-ким, хто має певну позицію на наявному ринку.
Результатом довгого хеджу є фіксація ціни закупки товару. Цей вид хеджування використовується посередницькими фірмами, які мають замовлення на купівлю товару в майбутньому. При цьому закупки на ф’ючерсному ринку здійснюються як тимчасова заміна закупки реального товару. В підсумку довге хеджування захищає від підвищення цін.
Хеджування з допомогою ф’ючерсних контрактів має ряд переваг:
- проходить зниження цінового ризику торгівлі товарами або фінансовими інструментами.
- хедж не пересікається із звичайними операціями і дозволяє забезпечити постійний захист ціни без необхідності змінювати політику запасів чи втягуватися в гнучку систему форвардних відносин.
- хеджувнаня забезпечує велику гнучкість в плануванні, оскільки ф’ючерсні контракти існують для багатьох місяців постачання в майбутньому, підприємство може планувати наперед.
- хедж полегшує фінансові операції.
- якщо хедж розпочато, то не обов’язково ліквідувати його при реальній угоді: можна вести операції «в середині» ходжа, тобто відкуповувати частину контракту раніше терміну і знову продавати, якщо ціни пішли вверх. Хоча ці операції вже носять спекулятивний характер.
При хеджуванні особливої уваги потребують два фундаментальних критерії:
- цінова перспектива;
- економічна доцільність хеджування.
На сучасному етапі становлення і розвиток організованого фінансового ринку в нашій країні вимагає впровадження і застосування нових прогресивних видів інструментів хеджування ― товарних деривативів (форвардів, ф’ючерсів, опціонів, свопів та ін.), які б змогли захистити власного товаровиробника від дії негативних факторів економічної системи та забезпечити прозоре і паритетне ціноутворення, трансферт товарних і фінансових потоків, прогнозування прибутковості, а також дозволили б досягнути успішного функціонування всіх суб'єктів ринку [3].
Потрібно звернути увагу також і на те, що створення в Україні умов для розвитку та функціонування ринку похідних інструментів сприяє не лише вирішенню питання про підтримку макроекономічної рівноваги, а й збільшенню податкових надходжень до бюджету. Проте система оподаткування в сфері використання похідних фінансових інструментів в Україні не дає змоги розвивати операції хеджування, оскільки, згідно із законами про оподаткування підприємств, податком на прибуток обкладається фінансовий результат, отриманий від операції з деривативами. Натомість фінансовий результат треба було б визначити як чисту позицію між доходом/збитком за деривативом та доходом/збитком за відповідним базовим активом, який хеджується деривативом. Тільки за такого визначення фінансового результату його можна оподатковувати [2].
Особливості хеджування в Україні визначаються насамперед законодавством, що регулює питання випуску і обігу деривативів в Україні. Таким документом є наказ №13 Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку від 24 червня 1997 року "Правила випуску і обігу фондових деривативів" та Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 1999.04.13, № 70 "Про впорядкування випуску та обігу деривативів".
Також можна сказати, що в Україні відбувається становлення господарства за умов нових економічних відносин і однією з характерних рис нашого часу є прагнення підприємців менше ризикувати, щоб не підставляти під удар виробництво і не погіршувати його фінансовий стан, який і без того занадто тяжкий. Тому існує підвищений інтерес до хеджування.
Таким чином, хеджуванням досягається вирівнювання грошових потоків, стабілізація процесів відвантаження (надходження товарів), отримання певних переваг перед конкурентами, бо хеджування ризиків сприяє веденню більш гнучкої цінової політики.
Список використаних джерел
1. Бєлявцев М.І., Шестопалова Л.В. Інфраструктура товарного ринку. — К.: Центр навчальної літератури, 2005. — 416 с.
2. Проект Закону України “Про похідні (деривативи)” , зареєстрований Верховною Радою України від 30.12.2008 за № 3583.
3. Ходаківська В. П., Бєляєв В. В. Ринок фінансових послуг: теорія і практика. Навчальний посібник. – К.: ЦУП, 2004. – 628 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
^