Стратегічні орієнтири » Валютний ринок 2012 » Баран О.Б. Золотовалютні резерви України: склад, призначення, порядок використання та їх вплив на валютний курс
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
26-10-2012, 11:25

Баран О.Б. Золотовалютні резерви України: склад, призначення, порядок використання та їх вплив на валютний курс

Категорія: Валютний ринок 2012

УДК 336.748
© Баран О.Б., 2012

ЛНУ імені Івана Франка, 26.10.2012

Золотовалютні резерви: склад, призначення, порядок використання та їх вплив на валютний курс

У сучасних ринкових умовах розвитку економіки золото є не лише фінансовим активом, який виконує функції золота та використовується центральними банками різних країн для формування їхніх золотовалютних резервів, але є й звичайним товаром, що має собівартість виробництва, а також підлягає законом попиту та пропозиції, спекуляціям цін. Підвищений інтерес центральних банків різних країн до золота як високоліквідного активу пояснюється насамперед тим, що золото є символом незалежності країни як на зовнішньому, так і на внутрішньому фінансовому ринках.
Золотовалютні резерви – це запаси іноземних фінансових активів, які належать державі і перебувають у розпорядженні органів грошово-кредитного регулювання і можуть бути реально використані на регулятивні та інші потреби, що мають загальноекономічне значення [2].
Основними причинами зберігання золота у формі резервного активу Центральними банками є [1]:
- безризиковість – в умовах різкого коливання валют, золото постає більш надійнішим активом ніж валюта і валютні цінності;
- економічний захист – золото має найбільший рівень ліквідності, оскільки, може бути реалізоване в любий момент часу та за мінімальних витрат;
- високий рівень дохідності – центральні банки здійснюють банківські операції за участю золота на кредитному ринку золота через банки-маркетмейкери, що приносить їм чималий дохід.
- страховий інструмент – золото являється надійний страховим інструментом у випадку настання фінансових криз, дестабілізації валютної системи, війн, тощо.
Відповідно до статті 47 ЗУ «Про Національний банк України» структура золотовалютного резерву, складається з таких активів: «монетарне золото; спеціальні права запозичення; резервна позиція в МВФ; іноземна валюта у вигляді банкнот та монет або кошти на рахунках за кордоном; цінні папери (крім акцій), що оплачуються в іноземній валюті; будь-які інші міжнародно визнані резервні активи за умови забезпечення їх надійності та ліквідності.
Основним призначенням офіційних золотовалютних резервів країни є здійснення міжнародних розрахунків на зовнішньому ринку, а всередині країни – регулювання валютного курсу для підтримання стабільності національної грошової одиниці. Золотовалютні резерви є інструментом грошово-кредитної політики Національного банку України, який використовується для регулювання курсу валют шляхом проведення валютних інтервенцій. Валютні інтервенції – це купівля продаж валюти, що має на меті стабілізувати обмінний курс. Якщо НБУ ставить за мету втримати курс гривні від падіння, в такому разі він проводить операції з купівлі національної валюти за іноземну, якщо ж метою НБУ є послаблення курсу гривні для захисту інтересів експортерів, то він створює додатковий попит на іноземну валюту.
У вересні 2012 року НБУ здійснював інтервенції як з купівлі іноземної валюти, так і з її продажу (відємне сальдо становило 1,51 млрд. дол. США – дані наведено в таблиці 1).
Таблиця 1

Структура інтервенцій НБУ у вересні 2012 року за видами валют, млн. од. валюти

Баран О.Б. Золотовалютні резерви України: склад, призначення, порядок використання та їх вплив на валютний курс

Джерело: Побудовано на основі даних офіційного сайту НБУ

Відповідно до даних таблиці НБУ у вересні долари не продавав, а від’ємне сальдо сформувалося за рахунок продажу євро та англійського фунта.
Міжнародні золотовалютні резерви України у вересні цього року скоротилися на $746 млн, або на 2,5%, і станом на 1 жовтня становили $29,255 млрд, повідомили в Національному банку України у п'ятницю, 5 жовтня [3].
На міжбанку середньозважений курс гривні до долара США девальвував на 0,74% (з початку року – девальвував на 1,14%) з 8,06 грн./дол. США на кінець серпня до 8,1203 грн./дол. США на кінець вересня. Слід зауважити: якщо НБУ і робить спроби підвищити гнучкість гривні, то це радше поодинокі випадки: загальна картина – це зростання ревальваційного відхилення офіційного курсу від міжбанку, яке на кінець вересня становило 1,8% [4].
На готівковому валютному ринку середньозважений курс за операціями з продажу доларів США девальвував на 0,2% з 8,1 грн./дол. США на кінець серпня до 8,154 грн./дол. США на кінець вересня.
Відповідно до наведеної вище інформації можна зробити висновок, що ситуація на українському валютному ринку є напруженою, НБУ проводить політику стабілізації національної валюти, тому його золотовалютні резерви продовжують скорочуватися.
На думку експертів, Україна, яка готується до жовтневих парламентських виборів, змушена буде в найближчі кілька місяців знизити обмінний курс гривні, щоб підтримати конкурентоспроможність експорту.
Список використаних джерел
1. Панчук Ю.В., Ткачук О.М. Роль золотовалютних резервів у діяльності центральних банків – [Електронний ресурс]. – Режим досупу: http://www.rusnauka.com/18_DNI_2010/Economics/68432.doc.htm
2. Валютні резерви – матеріал з Вікіпедії – [Електронний ресурс]. – Режим досупу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Валютні_резерви
3. Національний банк витрачає золотовалютні резерви – [Електронний ресурс]. – Режим досупу: http://tvi.ua/nacbank_vtrachae_zolotovalyutni_rezervi
4. Валютний ринок: місячний огляд – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://iee.org.ua/files/overviews/valiutnij_rinok_september_2012.pdf
5. Закон України «Про Національний банк України» від 07.12.1999 року – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://rada.gov.ua

Посилання: Валютний курс, золотовалютні резерви України

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.
^