Стратегічні орієнтири » Валютний ринок 2012 » Баран О.Б. Золотовалютні резерви України: склад, призначення, порядок використання та їх вплив на валютний курс
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
26-10-2012, 11:25

Баран О.Б. Золотовалютні резерви України: склад, призначення, порядок використання та їх вплив на валютний курс

Категорія: Валютний ринок 2012

УДК 336.748
© Баран О.Б., 2012

ЛНУ імені Івана Франка, 26.10.2012

Золотовалютні резерви: склад, призначення, порядок використання та їх вплив на валютний курс

У сучасних ринкових умовах розвитку економіки золото є не лише фінансовим активом, який виконує функції золота та використовується центральними банками різних країн для формування їхніх золотовалютних резервів, але є й звичайним товаром, що має собівартість виробництва, а також підлягає законом попиту та пропозиції, спекуляціям цін. Підвищений інтерес центральних банків різних країн до золота як високоліквідного активу пояснюється насамперед тим, що золото є символом незалежності країни як на зовнішньому, так і на внутрішньому фінансовому ринках.
Золотовалютні резерви – це запаси іноземних фінансових активів, які належать державі і перебувають у розпорядженні органів грошово-кредитного регулювання і можуть бути реально використані на регулятивні та інші потреби, що мають загальноекономічне значення [2].
Основними причинами зберігання золота у формі резервного активу Центральними банками є [1]:
- безризиковість – в умовах різкого коливання валют, золото постає більш надійнішим активом ніж валюта і валютні цінності;
- економічний захист – золото має найбільший рівень ліквідності, оскільки, може бути реалізоване в любий момент часу та за мінімальних витрат;
- високий рівень дохідності – центральні банки здійснюють банківські операції за участю золота на кредитному ринку золота через банки-маркетмейкери, що приносить їм чималий дохід.
- страховий інструмент – золото являється надійний страховим інструментом у випадку настання фінансових криз, дестабілізації валютної системи, війн, тощо.
Відповідно до статті 47 ЗУ «Про Національний банк України» структура золотовалютного резерву, складається з таких активів: «монетарне золото; спеціальні права запозичення; резервна позиція в МВФ; іноземна валюта у вигляді банкнот та монет або кошти на рахунках за кордоном; цінні папери (крім акцій), що оплачуються в іноземній валюті; будь-які інші міжнародно визнані резервні активи за умови забезпечення їх надійності та ліквідності.
Основним призначенням офіційних золотовалютних резервів країни є здійснення міжнародних розрахунків на зовнішньому ринку, а всередині країни – регулювання валютного курсу для підтримання стабільності національної грошової одиниці. Золотовалютні резерви є інструментом грошово-кредитної політики Національного банку України, який використовується для регулювання курсу валют шляхом проведення валютних інтервенцій. Валютні інтервенції – це купівля продаж валюти, що має на меті стабілізувати обмінний курс. Якщо НБУ ставить за мету втримати курс гривні від падіння, в такому разі він проводить операції з купівлі національної валюти за іноземну, якщо ж метою НБУ є послаблення курсу гривні для захисту інтересів експортерів, то він створює додатковий попит на іноземну валюту.
У вересні 2012 року НБУ здійснював інтервенції як з купівлі іноземної валюти, так і з її продажу (відємне сальдо становило 1,51 млрд. дол. США – дані наведено в таблиці 1).
Таблиця 1

Структура інтервенцій НБУ у вересні 2012 року за видами валют, млн. од. валюти

Баран О.Б. Золотовалютні резерви України: склад, призначення, порядок використання та їх вплив на валютний курс

Джерело: Побудовано на основі даних офіційного сайту НБУ

Відповідно до даних таблиці НБУ у вересні долари не продавав, а від’ємне сальдо сформувалося за рахунок продажу євро та англійського фунта.
Міжнародні золотовалютні резерви України у вересні цього року скоротилися на $746 млн, або на 2,5%, і станом на 1 жовтня становили $29,255 млрд, повідомили в Національному банку України у п'ятницю, 5 жовтня [3].
На міжбанку середньозважений курс гривні до долара США девальвував на 0,74% (з початку року – девальвував на 1,14%) з 8,06 грн./дол. США на кінець серпня до 8,1203 грн./дол. США на кінець вересня. Слід зауважити: якщо НБУ і робить спроби підвищити гнучкість гривні, то це радше поодинокі випадки: загальна картина – це зростання ревальваційного відхилення офіційного курсу від міжбанку, яке на кінець вересня становило 1,8% [4].
На готівковому валютному ринку середньозважений курс за операціями з продажу доларів США девальвував на 0,2% з 8,1 грн./дол. США на кінець серпня до 8,154 грн./дол. США на кінець вересня.
Відповідно до наведеної вище інформації можна зробити висновок, що ситуація на українському валютному ринку є напруженою, НБУ проводить політику стабілізації національної валюти, тому його золотовалютні резерви продовжують скорочуватися.
На думку експертів, Україна, яка готується до жовтневих парламентських виборів, змушена буде в найближчі кілька місяців знизити обмінний курс гривні, щоб підтримати конкурентоспроможність експорту.
Список використаних джерел
1. Панчук Ю.В., Ткачук О.М. Роль золотовалютних резервів у діяльності центральних банків – [Електронний ресурс]. – Режим досупу: http://www.rusnauka.com/18_DNI_2010/Economics/68432.doc.htm
2. Валютні резерви – матеріал з Вікіпедії – [Електронний ресурс]. – Режим досупу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Валютні_резерви
3. Національний банк витрачає золотовалютні резерви – [Електронний ресурс]. – Режим досупу: http://tvi.ua/nacbank_vtrachae_zolotovalyutni_rezervi
4. Валютний ринок: місячний огляд – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://iee.org.ua/files/overviews/valiutnij_rinok_september_2012.pdf
5. Закон України «Про Національний банк України» від 07.12.1999 року – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://rada.gov.ua

Посилання: Валютний курс, золотовалютні резерви України

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^