Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Комарницька Л.І. Використання єврооблігацій в сучасній економіці
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1682
  • Автор: lidia
  • Дата: 29-10-2012, 21:14
 (голосов: 0)
29-10-2012, 21:14

Комарницька Л.І. Використання єврооблігацій в сучасній економіці

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

УДК 336
© Комарницька Л.І., 2012
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-45с

Використання єврооблігацій в сучасній економіці

В умовах глобалізації одним із найбільших сегментів світового фінансового ринку є ринок єврооблігацій який, опосередковуючи рух приблизно 2/3 запозичень, отриманих на міжнародних ринках, є складовою частиною ринку єврокапіталів. Більш широке розповсюдження єврооблігацій порівняно з іншими інструментами євроринку обумовлено їх значними перевагами.
Єврооблігація – це фінансовий інструмент, який відповідає таким критеріям: борговий характер, розміщення за допомогою міжнародного синдикату андеррайтерів серед інвесторів з різних країн, обіг поза межами законодавства якоїсь окремої країни [1].
На даному етапі можна простежити такі особливості функціонування ринку єврооблігацій розвинутих країн: значне домінування обсягу єврооблігацій розвинутих країн в обігу над обсягом єврооблігацій всіх інших суб’єктів ринку; превалювання єврооблігації з фіксованим відсотком та номінoваних у євро; збільшення частки ринку єврооблігацій країн ЄС з однoчасним зменшенням частки інших розвинутих країн.
Із погіршенням фінансової ситуації в країнах ЄС проблема виходу з кризи за допомогою випуску євробoндів набуває особливої актуальності, зокрема Франція порушує питання про випуск єврооблігацій, які повинні покрити загальний борг країн ЄС. Ідея полягає в тому, щоб учасники ЄС випустили боргові зобов’язання, гарантовані спільно всіма ними, які можуть зменшити високі витрати по позиках у таких країнах, як Іспанія та Італія. Це, своєю чергою, має заохотити ринки позичати їм кошти, адже випуск спільних єврооблігацій дасть можливість зрівняти процентні ставки на позикові ресурси для урядів всіх країн єврoзони. Цю ідею підтримують, окрім Франції, ще кілька країн та Європейська комісія. Франція хоче вкладати позичені таким чином фінанси у нові витрати, щоб стимулювати зростання економіки.
Проте такий розвиток ситуації не влаштовує уряд Німеччини, через небажання брати на себе відповідальність за боргові зобов’язання проблемних сусідніх країн. Крім того, це викличе подорожчання фінансових ресурсів в самій Німеччині, та найважливіше, заохотить інші країни позичати та витрачати ще більше коштів, погіршуючи ситуацію не тільки у власній країні а й у єврозоні вцілoму.
Розглядається також і можливість випуску так званих "елітних єврооблігацій". За проектом, шість країн єврозони, що мають рейтинг фінансової стабільності на рівні "ААА", випускають спільні цінні папери з відсотковою ставкою від 2% до 2,5%. За допомогою цих єврооблігацій фінансувалися б не тільки власні борги цих шести країн, а й країн, які відчувають труднощі, зокрема, Італія та Іспанія.
Аналізуючи ситуацію в Україні, слід відзначити порівняно низьку активність вітчизняних корпоративних емітентів на ринку єврооблігацій, що зумовлено менш вигідними умовами залучення єврoоблігаційних коштів українськими емітентами (середня ставка купону за корпоративними єврооблігаціями українських емітентів - 9,3% річних). І все ж ситуація на українському ринку з кожним роком покращується. Цього року з обсягу випуску єврооблігацій на суму 4,05 млрд. дол. США, передбаченого державним бюджетом, Мінфін розмістив їх вже на 3,6 млрд. дол. США. Як повідомив міністр фінансів, заявки на придбання цих облігацій подали понад 80 інвесторів [2].
Використання єврооблігацій українськими емітентами обмежується такими чинниками:
- низький кредитний рейтинг України (на сьогоднішній день суверенний рейтинг України за міжнародною шкалою агентства «Standard & Poor's» становить В /негативний (за національною шкалою uaA+) , агентства «Moody's Investors Service» - В2/стабільний, агентства «Fitch Ratings» - В+/негативний (за національною шкалою - AA+(ukr)) [3];
- висока вартість фінансових ресурсів на ринку єврооблігацій для українських емітентів як позичальників з рейтингом неінвестиційного рівня;
- законодавчі обмеження щодо випуску єврооблігацій для вітчизняних суб’єктів господарювання та місцевих органів влади, які ускладнюють безпосередній вихід на ринок єврооблігацій;
- ефект «виштовхування» суверенними єврооблігаціями України єврооблігацій інших емітентів;
- відсутність торгівлі єврооблігаціями на внутрішньому фондовому ринку, тощо.
Отже, практика європейських країн щодо використання єврооблігацій у сучасній економіці вказує на значні переваги та перспективи даного інструменту залучення фінансових ресурсів, особливо в кризовий період. Особливістю розвитку українських євробондів є, з одного боку, очевидна світова інтеграція, а з другого – невизначеність з моделлю національного фондового ринку та відсутність чіткої стратегії розвитку. Єврооблігації без сумніву є загальновизнаним у фінансовому світі способом залучення інвестицій, що має великі перспективи для подальшого впровадження в практику діяльності українських підприємств.
Список використаних джерел:
1. Іваненко Ірина Анатоліївна Ринок єврооблігацій в умовах фінансової глобалізації [Електронний ресурс].- Рeжим дocтупу: www.disslib.org
2. Ринок облігацій 2012 // Інститут інноваційної економіки [Eлeктрoнний рecурc]. - Рeжим дocтупу: www.iee.org.ua
3. Офіційний сайт агентства «Кредит-Рейтинг» [Електронний ресурс].- Рeжим дocтупу: www.credit-rating.com.ua

Посилання: єврооблігація, інструменти євроринку

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^