Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
29-10-2012, 23:30

Москаль В.І. Фінансові піраміди

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

УДК 336
© Москаль В.І., 2012
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфС-52с

Уся історія людства повʼязана хвилями шахрайства, при чому обман стає дедалі витонченішим і поширюється в усіх сферах суспільного життя. Ще в біблійних джерелах можна знайти згадки, що стосуються майнового обману.
Найпершою аферою “нового покоління” стала відома голландська “тюльпанна лихоманка” ХVII ст. 1636 р. на голландських біржах оберталися боргові зобов’язання на продаж такої кількості тюльпанів, скільки за кілька десятиліть не спроможні були виростити всі квіткові господарства Європи. У віртуальному вигляді продавали й купували зобов’язання садівників виростити для замовників ексклюзивні сорти, які досі ще не були виведені фахівцями. Невдовзі серед утримувачів розписок почалася паніка – кожний намагався перевести “квіткові” кошти в реальні гроші. Усього за тиждень вартість цибулини, що на той час становила 5 тис. гульденів, упала до 50, а зрештою – до 5.Тисячі людей були розорені, суди перевантажені численними позовами до замовників, які відмовлялися сплачувати поставникам за контрактами.
Першу в історії класичну фінансову піраміду створив Джоном Ло. Маючи підтримку могутнього володаря Франції – регента при малолітньому спадкоємцеві престолу Людовіку ХV – герцога Орлеанського, Джон Ло заснував 1716 р. “Загальний банк”, який невдовзі став головною фінансовою установою країни. Завдяки витонченим прийомам реклами, зокрема добре оплаченим газетним публікаціям, протягом року вартість акцій новоствореного банку зросла втричі. Користуючись обставинами, Джон Ло вирішив розповсюджувати нові акції лише серед власників чотирьох старих. Розпочалися перегони за “раритетами”, унаслідок чого варість однієї акції, що становила 50 ліврів, за кілька днів зросла до 12 тис. Інвестори, які заклали в основу фінансової піраміди перші “камінці”, вчасно отримували дивіденди за рахунок унесків нових акціонерів. 1720 р. протягом двох тижнів нічим не забезпечену фінансову “імперію” Джона Ло було зруйновано, а більшість укладників збанкрутіла.
Фінансова піраміда - це організація, членство в якій набувається за умови внесення певних платежів, внесків чи іншої оплати і дає змогу отримувати прибуток членам організації залежно від кількості залучених ними учасників. Характеризуються такі організації ієрархічністю: її члени входять в певні групи, якими керують керівники, що отримують прибутки від членів своєї групи. Найвищий керівник отримує прибутки від внесків усіх учасників.

Дванадцять ознак фінансових пірамід:
1. Відсутність продукту.
Багаторівневий маркетинг, насамперед, має на увазі просування якоїсь конкретної продукції. А якщо в організації, у яку запрошують, майбутнього клієнта, просто немає ніякого продукту, то це фінансова піраміда. Або ж як продукт можуть виступати предмети, що не мають ніякої матеріальної цінності. Яскравий приклад - усім відома піраміда "МММ", де фігурували "ваучери" - фактично папірці, не варті нічого.
2. Прибуток за рахунок залучення інших людей.
Якщо основним завданням є залучення інших людей і дохід громадянина складається з тих грошей, які приносять ці люди (яких він покликав за собою), то такій компанії дуже чітко підходить визначення фінансової піраміди.
3. Продукт є, але ним практично ніхто не користується.
Із цього пункту починається саме цікаве те, на що найбільше ведуться недосвідчені люди, - це замасковані фінансові піраміди. Продукт у них, начебто, є, але от чомусь ним користуються від сили 1-2 особи від загальної кількості дистриб'юторів.
4. Завищена ціна на "чудо-продукт".
Клієнту можуть запропонувати купити (і продавати іншим) яку-небудь чудодійну рослину, що збирають на плантаціях в екзотичній країні, від вживання якої пройдуть всі недуги і т.ін. Насправді в ролі чудо-рослини може стати сушений подорожник, який нічого не коштує. Це всього лише перебільшений приклад, але він дуже чітко відбиває суть.
5. Підпишися раніше - одержи більше! Навіть нічого не роблячи!
Дуже розповсюджені гасла "пірамідчиків". Отут вони самі як би говорять: "швидше підписуйся, а то все скоро звалиться".
6. Незрозумілий маркетинг-план виплат.
У маркетинг-плані (системі, по якій клієнт повинен одержувати гроші) нічого не зрозуміло. Найчастіше фігурують абстрактні обіцянки.
7. Покупка частини чогось.
Пропонують купити квадратний метр квартири, а через рік одержати всю квартиру. От тільки щоб її одержати, повинні залучити безліч народу, і за кошти яких, можливо, і отримати квартиру.
8. Ні слова про топ-менеджмент (керівництво).
Клієнту не називають імена тих людей, які стоять у джерел компанії. Або ж фігурують іноземні абсолютно невідомі прізвища. Як правило, у нормальних компаніях все прозоро.
9. Офшорна реєстрація.
(Сингапур, Сейшельські о-ви, Кіпр, Панамські Острови...) Офшорна реєстрація має безліч юридичних нюансів, які дозволяють фінансовим пірамідам все-таки одержати реєстрацію. Великі мережні компанії звичайно не реєструються в офшорній зоні.
10. Нескінченна мотивація.
Постійні порожні розмови про фінансову незалежність, волю і т.ін. Ухилення від конкретних питань, дуже голосні обіцянки, що не мають під собою ніякої основи.
Але саме на емоціях люди й ведуться на обман. У якості мотиваторів, як правило, виступають дуже гарні оратори, які дійсно вміють приспати пильність, тому тут потрібно бути дуже уважними.
11. Знаходження відокремленого структурного підрозділу фірми в орендованому, невеличкому приміщенні.
12. Відсутність наявної інформації про засновників та керівників фірми.

Законодавсто України намагається боротися із фінансовими піраміди, та поки воно безсиле.
Намагаючись запобігти створенню в країні фінансових пірамід, парламент нещодавно прийняв у першому читанні законопроект № 11060 «Про внесення змін до статті 4 закону України« Про фінансові послуги і держрегулювання ринку фінансових послуг». Надання фінансових послуг, не включених до відповідного переліку закону, забороняється, пише Д.Власов у forbes.ua.
На законодавчому рівні Україна є безсилою в боротьбі із засновниками фінансових пірамід. Як передає «УкрІнформ», про це під час засідання прес-клубу «Фінансові піраміди: чи здатна держава захистити від них громадян і фінансову систему» повідомив заступник начальника департаменту державної служби з боротьби з економічною злочинністю Анатолій Шкаберін.
За його словами, чинне законодавство не передбачає адміністративної чи кримінальної відповідальності за створення фінансових пірамід, що не дозволяє правоохоронним органам притягати до відповідальності осіб, які здійснюють таку діяльність.

Кілька корисних рад:
Ніколи не зв’язуйтеся з організаціями, статус яких незрозумілий, а про їхній діяльності ви толком нічого не знаєте. Тим більше якщо «контора» не дає вам на руки жодного документа, що підтверджує усне запевняння її представників.
• Не погоджуйтеся ні на які фінансові угоди безпосередньо на презентації. Організація, що упевнена в «чистоті» своїх послуг, на це не образиться.
• Нічого не підписуйте і не платіть, якщо бачите, що на вас намагаються натиснути.
• Якщо вас усе ще гризуть сумніви або ви почуваєте, що спілкування з представниками організації затяглося, скажіть: «Дайте мені зразок документа, що я повинний підписати. Я хочу показати його своєму юристові». І наполягайте на своєму, поки вам або не видадуть необхідний папір (тоді дійсно є сенс проконсультуватися з юристом), або самі не покажуть на двері.

Посилання: фінансова, піраміда, шахрайство

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^