Стратегічні орієнтири » Стратегія і тактика в роботі фінансиста » Гуцуляк Т.І. Зростання державного боргу - загроза економічній безпеці України
Информація до матеріалу
 • Переглядів: 9786
 • Автор: Admin
 • Дата: 12-03-2011, 13:43
 (голосов: 2)
12-03-2011, 13:43

Гуцуляк Т.І. Зростання державного боргу - загроза економічній безпеці України

Категорія: Стратегія і тактика в роботі фінансиста

УДК 336
© Т.І.Гуцуляк, 2011
ЛНУ імені Івана Франка ЕКФм-52

ЗРОСТАННЯ ДЕРЖАВНОГО БОРГУ – ЗАГРОЗА ЕКОНОМІЧНІЙ БЕЗПЕЦІ УКРАЇНИ

В умовах глобалізації, інтеграційних процесів економічна безпека країни виступає першочерговим завданням забезпечення зростання економіки та рівня життя населення. Має прямий вплив на економічну сферу – реальний сектор, сектор послуг, фінансовий, інноваційний, інвестиційний тощо. Державний борг, його розмір, методи розміщення та погашення мають зв'язок майже зі всіма процесами економічного життя держави (дефіцит бюджету, розмір грошової маси, темпи інфляції) особливо під час валютно-фінансової кризи.

Економічна безпека - це такий стан національної економіки, який дає змогу зберігати стійкість до внутрішніх та зовнішніх загроз і здатний задовольняти потреби особи, сім'ї, суспільства та держави. [1]

Досліджували економічну безпеку країни в результаті міжнародних відносин X. Беренс, В. Загашвілі, Т. Ілген, Р. Келлі, П. Ноак, Л. Олвей, М. Портной, К. Самсонов, та ін. Питання, пов'язані з проблемою платіжного балансу (Л. Олвей, Р. Келлі), стабілізацією валютної системи (Т. Ілген), боргові проблеми і ліквідацією їх наслідків (П. Кернер). Варто зазначити українських вчених – О. Власюк, А. Сухороков, В. Мунтіян, С. Пирожков.

Розглянемо ринок боргу (внутрішній та зовнішній) в контексті економічної безпеки країни. Безпечність боргу – спроможність обслуговувати і погашати зобов’язання. Державний борг поділяється на внутрішній (кредити від вітчизняних банків, державні позики в національній валюті на внутрішніх ринках) і зовнішній (кредити міжнародних фінансових організацій, позики іноземних держав, державні позики у іноземній валюті на зарубіжних ринках).

Порівняння зовнішнього і внутрішнього боргу до ВВП відображає боргову безпеку. Цей розрахунок зазначено в табл. 1 [3; 4].

Таблиця 1

Розрахунок рівня боргової безпеки України за 2000-2010 рр.

Гуцуляк Т.І. Зростання державного боргу - загроза економічній безпеці України


*Оперативна інформація [6].

Згідно міжнародного досвіду, допустимий рівень зовнішнього державного боргу не має перевищувати 60 % ВВП [5, С.17]. Проте національна ситуація полягає в загрозливому стрімкому рості в останні роки. Лише у 2010 році обсяг державного боргу до ВВП зріс на 30%, збільшення обсягу внутрішнього боргу на 55 % відносно 2009 року. Нарощування боргових зобов`язань в кілька разів перевищують темпи зростання економіки – свідчення неефективного використання коштів, у зв’язку з відсутністю національного консенсусу щодо національної моделі соціально-економічного розвитку, чітко окреслених національних інтересів, політичною та економічною нестабільністю. Наслідком є формування структурно деформованої і незбалансованої соціально-економічної системи держави з істотним посиленням стратегічних загроз економічній та національній безпеці [2, C.43-44].

Зовнішні позики забирають частину майбутніх прибутків держави, посилює позиції кредитора та послаблює фінансову систему держави. Позики отримують більшість країн світу, проте ваговим є ефективне використання кредитних ресурсів. В Україні відсутнє стратегічне використання залучених коштів, державне стратегічне бачення розвитку національної економіки. Простежується критична ситуація швидкого зростання державного боргу і погашення боргів в найближчі роки (табл. 2).

Погашення боргів млрд. грн. (Без врахування виплат НБУ по боргу перед МВФ)

Таблиця 2
Гуцуляк Т.І. Зростання державного боргу - загроза економічній безпеці УкраїниНаслідки зростання боргу – втрата економічної незалежності, вилучення з фінансового ринку коштів (ріст внутрішнього боргу), які б могли бути використані на розвиток реального сектору, зменшення конкурентоспроможності на внутрішніх і зовнішніх ринках, спад рівня життя населення.

Згідно бюджету на 2011 рік передбачається отримання за рахунок розміщення облігацій державних зовнішніх позик – 4,5 млрд. доларів США, а також 500 млн. дол. США від Світового банку. Окрім цього планується залучити за допомогою ОВДП – 6,1 млрд. дол. США [6].

Рисунок 1

Поєднання цих фактори може призвести до такого співвідношення ВВП до зовнішнього боргу в наступних роках (рис. 1).
Гуцуляк Т.І. Зростання державного боргу - загроза економічній безпеці УкраїниРіст ВВП в наступних роках в абсолютних числах (в основному через інфляцію) та зниження у відносних, наслідком чого є імовірна девальвація національної валюти з автоматичним ростом вартості обслуговування боргу у іноземній валюті.

Для забезпечення економічної безпеки країни та розвитку економіки необхідно змінювати парадигму управління, створювати стратегічне державне бачення стійкого зростання, критерії використання запозичень і їх повернення, ефективне використання коштів в реальному секторі, що відрізнятиметься від теперішнього споживчого використання запозичень.

Список використаної літератури

1. Міністерство економіки України наказ Про затвердження Методики розрахунку рівня економічної безпеки України (Методика, розд.2) 02.03.2007 N 60

2. Власюк О.С. В 56 Теорія і практика економічної безпеки в системі науки про економіку / О.С.Власюк; Нац. інститут проблем міжнародної безпеки при Раді національної безпеки і оборони України. – К., 2008. – 48с. – Бібліографія.: с.43-46.

3. Статистичні матеріали Державного комітету статистики [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.ukrstat.gov.ua .

4. Статистичні матеріали Національного банку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbu.gov.ua.

5. Пирожков С.І. Методичні рекомендації щодо оцінки економічної безпеки України / за ред.. С. І, Пиріжкова – К.:НІПМБ, 2003. – 42 с.

6. Сторінка Міністерства фінансів України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.minfin.gov.ua.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.
<
Максим

15 июня 2011 16:10

Информація до коментаря
 • Група: Гости
 • ICQ: --
 • Реєстрація: --
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 0
Лише оглядово ознайомившись із роботою, я помітив ряд помилок. У таблиці 1 сума часток зовнішнього і внутрішнього боргу не скрізь співпадає із часткою загального державного боргу до ВВП. Після цього, виникають великі сумніви стосовно достовірності даних таблиці загалом.
<
Гуцуляк Т.І.

1 июля 2011 17:33

Информація до коментаря
 • Група: Гости
 • ICQ: --
 • Реєстрація: --
 • Публікацій: 0
 • Коментарів: 0
Обсяги державного боргу включають не лише зовнішній та внутрішній борг а і гарантований державою борг

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^