Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2080
  • Автор: Ірина
  • Дата: 17-05-2011, 21:49
 (голосов: 0)
17-05-2011, 21:49

Луцишин І. Медичне страхування в Україні

Категорія: Антикризова стійкість страхової системи України

УДК 336
© Луцишин І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-38с

Медичне страхування в Україні

Відомо, що вітчизняне медичне страхування зародилося на Півдні України в кінці 80-х - на початку 90-х років XIX ст. У цей час прогресивна частина підприємців Одеси почала страхувати своїх робітників від шкоди їх здоров'ю на виробництві у діючих тоді приватних загальнострахових товариствах. При цьому виявилося, що таке страхування було найбільш прийнятне для підприємств середнього масштабу. Для малих підприємств воно було занадто відчутним у фінансовому плані, а для великих - вигідніше було за окремий нещасний випадок виплатити потерпілому компенсацію, ніж платити страхові внески за всіх працюючих. Для середніх підприємств навіть один нещасний випадок із тяжкими наслідками призводив до великих витрат власника виробництва, і тому вигідніше було платити значні страхові суми, ніж збанкрутувати від раптових групових нещасних випадків і захворювань, породжених недосконалістю тогочасного виробництва і низькою кваліфікацією працюючих, а нещасні випадки були не рідкістю на підприємствах.
За роки громадянської війни і розрухи, коли державна, земська і міська медицина майже повністю занепали, тільки страхова медицина стійко і досить впевнено продовжувала функціонувати. Тому ліквідація радянською владою медичного страхування і страхової медицини настільки негативно позначилась на стані охорони здоров'я, що одразу ж 1921 p. довелось декретом відновлювати обов'язкове соціальне страхування зі складовою медичного страхування і створювати так звану робітничу страхову медицину - робмед.
І хоча медичне страхування і страхова медицина стали роз'єднаними (робмед був автономним, але входив до складу єдиної радянської державної системи охорони здоров'я), старий позитивний досвід давався взнаки.
З розвитком ринкових відносин, як в Україні, так і в усьому світі, з'являється необхідність докорінних змін у системі фінансування охорони здоров'я. На відміну від інших Європейських країн, в Україні медичне страхування розвивається досить повільно і з великими труднощами.
Питаннями розвитку медичного страхування займаються багато українських науковців, такі як Андріїшина Н.В, Ковальчук В.А, Бастричев В.В, Забурмеха Є.П., Грушко В.І., Карпанов А.П та інші.
Перехід системи охорони здоров'я на економічно обґрунтовані ринкові принципи медичного страхування, викладені в концептуальному плані Ліги страхових організацій України та законопроекті, спрямовані на збереження і зміцнення здоров'я людини шляхом закріплення економічної відповідальності і зацікавленості громадян, роботодавців, підприємств, установ та організацій різних форм власності в охороні здоров'я населення .
Програми добровільного медичного страхування можуть обиратися за бажанням страховика і реалізувати потреби кожного окремого громадянина нашої країни, що передбачає:
1. Економічні наслідки - відшкодування витрат, пов'язаних з лікуванням;
2. Медико-реабілітаційні наслідки: амбулаторне або стаціонарне лікування, діагностика, та інші види медичної та соціальної допомоги .
Але добровільне медичне страхування не включає механізм соціальної солідарності, тому запровадження загальнообов'язкового медичного страхування буде вирішувати багато поточних соціальних проблем: покриття дефіциту фінансування охорони здоров'я, за рахунок внесків юридичних і фізичних осіб; поліпшення якості медичного обслуговування.
В Україні з бюджету на охорону здоров’я виділяється щороку до 3,5—4,5% ВВП. Якщо приплюсувати до них гроші від населення, яке воно дає лікарям, то за рік набігає 7,5% ВВП, що дорівнює витратам провідних країн світу. Але такі суми, на жаль, не ефективно використовуються в країні, що в кінцевому результаті відбивається на її громадянах [2,5].
На сьогоднішній день страхуванням здоров’я населення в Україні займаються виключно страхові компанії, й їх думка, безумовно, має бути врахована при створенні моделі медичного страхування в нашій державі.


Використана література:

1. В.А. Ковальчук, В.В. Бастричев, Є.П. Забурмеха. Дослідження ринку страхових послуг: сегмент фізичної особи.
2. Батужак М.І., Приступа Л.А. Запровадження страхової медицини в Україні: проблеми,перспективи, зарубіжний досвід//Збірник статтей та доповідей ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених (14-15 травня 2009р.). – 2009. – Т.2. – С.13-15.
3. Богусловський Є.І., Шибалкіна Ю.С. Медичне страхування в Україні: проблеми та перспективи //Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2009. - №4(39). – С.83-86.

Посилання: Медичне страхування

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^