Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Труба О. Особливості проведення монетарної політики ЄЦБ під час світової фінансової кризи 2008-2011 років
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
31-10-2012, 21:16

Труба О. Особливості проведення монетарної політики ЄЦБ під час світової фінансової кризи 2008-2011 років

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

ЛНУ ім. І. Франка
ЕкфС-52с
Труба Оксана

Контролювати ситуацію в 17 країнах зони євро в складний кризовий період є основним завданням для ЄЦБ, який заснований досить недавно. В цій ситуації можна констатувати той факт, що найсерйознішим випробуванням для ЄЦБ за всю його історію існування стала світова фінансова криза з 2008 по 2011 роки. В цій ситуації зросла вагома значущість грошово-кредитної політики, як гнучкого стабілізатора механізму регулювання економіки в зоні євро. Якщо оглянутися назад, то з плином часу ми побачимо, що роль і проведення монетарної політики ЄЦБ часто мінялася у відповідь на економічні і фінансові кризи.
Як ми знаємо, головним завданням ЄЦБ є забезпечення стабільності цін у зоні євро, тобто темпи інфляції не повинні перевищувати 2% у середньостроковій перспективі. Протягом останніх 12 років за період до 2008 року темпи інфляції склали 1,97% в зоні євро
Фінансова та макроекономічна нестабільність, які виникли за роки перед кризою, значно збільшили уразливість економіки Євросоюзу. Як наслідок, фінансові системи ЄС мали дефіцит бюджету на рівні 7% ВВП, а рівень боргових зобов’язань перевищила 80% ВВП .
З початку кризи, а саме, з серпня 2007 року ЄЦБ був першим банком, який почав реагувати на ситуацію. Розглянемо основні інструменти, які були використані на етапі кризового регулювання для стабілізації фінансової системи ЄС:
1) Для покращення умов кредитування та забезпечення функціонування грошового ринку, ЄЦБ і інші центральні банки з моменту початку фінансової кризи, зробили повторні вливання ліквідності. Разом з цим було здійснено зниження процентних ставок (мінімальна ставка по основних операціях рефінансування зменшена до 3,25%, а відсоткова ставка за «овернайт» депозитами знижена до 2,75%).
2) Для вирішення фінансових проблем ліквідності платоспроможним банкам ЄС, розробленими діями Європи була розпочата програма, в якій країни-лідери Європейського Союзу зобов'язалися надати протягом перехідного періоду і на відповідних комерційних умовах, безпосередньо, гарантії уряду, страхування, або аналогічну угоду на середньострокову перспективу (до 5 років).
3) Для покращення довіри клієнтів до фінансової системи Євросистеми, і для сприяння створенню рівних умов, було запропоновано ухвалити термінові законодавчі зміни у жовтні 2008 року, які набули чинності в березні 2009 року. Мінімальний розмір страхування вкладів було підвищено від € 20 000 до € 100 000 у всіх державах-членах ЄС.
4) Також було викладено принципи, які регулюють застосування правил державної допомоги вразливим фінансовим установам. Конкретні вказівки були опубліковані для держав-членів, зокрема, участь у банківському гарантуванні та рекапіталізації, в розробці структурної перебудови і заходи щодо полегшення тягаря активів.
5) Впровадження реформ для створення більш стабільної фінансової системи у майбутньому. Основні напрями : нагляд і контроль, структура винагороди у фінансовому секторі і нормативні прогалини в правових системах, сегменти ринку які мають вирішальне значення для раціональної діяльності сектору.
Так, як ЄЦБ розуміє, що наслідки кризи ще відбиваються на євро зоні, і говорити про завершення кризових світових явищ ще рано, головний банк євро зони залишає ключові процентні ставки без змін, для поступової стабілізації економіки. Що стосується вливань ліквідності, та побоювань, що це може сколихнути інфляції не в позитивний бік, то вони марні, так як наданий обсяг ліквідності ЄЦБ призначається у великій мірі для покриття його фінансових потреб, і значна частка коштів так і не попала в економічну систему. Отже, світова фінансова криза залишається для ЄЦБ випробовуванням на стійкість, але споглядаючи на повільне покращення економіки можна сказати, що ЄЦБ гідно витримав це випробування і зміцнив свій авторитет, як в середині Європейського Союзу, так і на світовій арені.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Базилевич В. Д., Баластрик Л.О. Макроекономіка: Навчальний посібник. – К.: Атіка, 2002 – 368 с.
2. Базілінська, О.Я. Макроекономіка:навчальний посібник — 2-е вид.,випр., — Київ : ЦУЛ, 2009. – 443 с.
3. Бураковський І. Євро: інституційний механізм та перші результати функціонування// Аналітик щоквартальний Євро: Економічний вимір інтеграції. – 2003. – Вип. № 2. – С. 1–9.
4. Головін М. Вплив фінансової глобалізації на грошово-кредитну політику: теоретичні аспекти і реакція на фінансові кризи. // Економіка України. – 2009. - №2. – с. 67 – 68
5. Дахно І. І., Бовтрук Ю. А. Міжнародна економіка: Навчальний посібник. – К.: МАУП, 2002. – 216 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
^