Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Харишин В.В. Особливості використання факторингу в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
1-11-2012, 23:45

Харишин В.В. Особливості використання факторингу в Україні

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

Особливості використання факторингу в Україні

Фінансовий ринок України перебуває на стадії становлення, що супроводжується введенням нових видів фінансових послуг. Однією з таких послуг, що потребує вивчення та надання практичних рекомендацій, є факторинг. Актуальність розвитку факторингових відносин в Україні зумовлена станом розрахунків і наявних боргових зобов'язань. Також, зважаючи на те, що фінансове ресурсозабезпечення економічного розвитку в умовах функціонування ринкових відносин неможливе без використання сучасних форм та інструментів розрахунково-платіжних взаємозв'язків, аналіз перспектив розвитку факторингу в Україні сьогодні надзвичайно актуальний.
Дослідження проблеми функціонування ринку факторингових послуг в Україні здійснено в роботах вітчизняних науковців В. Батрименка, О. Береславської, О. Ляхової, М. Олексієнка, А. Савченка, С. Цокола, І., Науменкова С., М. Лаврик, Сич Є..
На сьогодні головне завдання факторингових компаній більшості країн Європи, які тісно пов'язані з великими банками, полягає у фінансуванні дебіторської заборгованості на основі використання регресного факторингу.
Факторинг - це викуп платіжних вимог у постачальника товарів (послуг). При цьому мова йде, як правило, про короткострокові вимоги. Ціль факторингу - усунення ризику, що є невід'ємною частиною будь-якої кредитної операції. У країнах з розвинутою ринковою економікою серйозна увага приділяється дотриманню строків платежів. Діяльність факторингових компаній і банківських факторингових відділів саме покликана вирішувати проблеми ризиків і строків платежів у відносинах між постачальниками й покупцями й надавати цим відносинам більшу стабільність[1].
В операції факторингу звичайно беруть участь три особи: фактор (банк) - покупець вимоги, перший кредитор (клієнт даного банку) і боржник, що одержав від клієнта товари з відстроченням платежу.
Як правило, факторингове обслуговування найбільш ефективне для малих і середніх підприємств, що дають перспективи збільшення обсягів виробництва, але також мають і фінансові ускладнення через несвоєчасне погашення боргів дебіторами, надмірні товарні запаси і низьку рентабельність[2].
Отже, факторинг актуальний для підприємств, які:
• здійснюють поставки товарів (виконання робіт, надання послуг) з відстрочкою платежу (на умовах товарного кредиту) терміном від 15 до 60 днів;
• прагнуть до нарощування обсягів поставок за умов маркетингової та технологічної готовності, але не мають достатнього фінансування обігових коштів [3].
Однак далеко не всі постачальники можуть бути суб'єктами факторингових операцій. Так, на факторингове обслуговування не приймаються:
- підприємства з великою кількістю боржників з незначними сумами заборгованості;
- постачальники нестандартної й вузькоспеціалізованої продукції;
- підприємства, що реалізують свою продукцію на умовах після продажного обслуговування чи за бартером;
- будівельні та інші фірми, що працюють із субпідрядниками;
- підприємства, що реалізують свою продукцію за довгостроковими контрактами і виставляють на рахунки поетапно чи одержують авансові платежі.
Розвиток факторингу стримується в Україні внаслідок існування певних перешкод у національному законодавстві, зокрема внаслідок неузгодженості нормативно-правових актів, що регулюють факторингові відносини в Україні. Так, згідно Закону України «Про банки і банківську діяльність», банки мають право здійснювати придбання права вимоги на виконання зобов'язань в грошовій формі за поставлені товари або надані послуги, приймаючи на себе ризик виконання таких вимог і прийом платежів (факторинг). А Законом України «Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг» операція факторингу віднесена до фінансових послуг.

Негативною рисою розвитку факторингових послуг в Україні є великий відсоток перевідступлення боргу, котрий сьогодні застосовують фінансові установи у тарифах на обслуговування. У розвинених країнах вартість факторингу складає в середньому 1,5-2% від суми постачання, а в Україні середньозважений відсоток для ринку на сьогодні становить 70-80% від зазначених сум. Тому суб'єкти господарювання надають перевагу класичному кредитування, де вартість послуг є нижчою, хоча за факторингового обслуговування не потрібне забезпечення і оформлення безлічі документів. Кредит передбачає його повернення постачальником у певний термін, а факторинг має на увазі фінансування на реальний час товарного кредиту, повернення якого здійснюють покупці. Крім того, постачальник має можливість сам стежити за фінансуванням, платежами.
Таким чином, факторингові операції можна визначити як гнучкий інструмент в розрахунково-платіжних відносинах покупців та постачальників, який максимально враховує інтереси сторін. Для подальшого розвитку факторингу на вітчизняному ринку необхідне прийняття заходів законодавчо-нормативного характеру стосовно регламентування здійснення факторингових операцій, а саме стосовно факторингових операцій як об'єкту оподаткування ПДВ, а також створення пільгових умов для вже діючих та новостворених фінансових компаній, що надають факторингові послуги в сфері оподаткування. Такі заходи дозволять зменшити вартість факторингових послуг і сприятимуть залученню більшої кількості клієнтів[4].

Список використаних джерел:
1. Ринок фінансових послуг - Науменкова С.В. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://pidruchniki.ws/15840720/finansi/rinok_finansovih_poslug_-_naumenkova_sv
2. Ринок фінансових послуг - Сич Є.М. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://pidruchniki.ws/1510082743221/finansi/faktoringovi_forfeytingovi_poslugi
3. Руденко Л. В. Розрахункові та кредитні операції у зовнішньоекономічній діяльності підприємства: Підручник. — К., 2002. — С. 258.
4. Збірник студентських наукових праць (ч. 3) -2009. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://udau.edu.ua/library.php?pid=862
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^