Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Пук Ю.П. Інститут первинних дилерів на ринку державних цінних паперів України
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1248
  • Автор: Пук Ю.
  • Дата: 5-11-2012, 17:09
 (голосов: 0)
5-11-2012, 17:09

Пук Ю.П. Інститут первинних дилерів на ринку державних цінних паперів України

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

Пук Ю.П.
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-45с

Інститут первинних дилерів на ринку державних цінних паперів України

У 2008 році унаслідок розгортання кризи і зниження ділової активності в Україні скоротилися податкові надходження до державного бюджету. Офіційний розмір дефіциту у 2008-2009 рр. склав відповідно 12,5 млрд грн. (5,2% витратної частини державного бюджету) та 35,5 млрд грн. (14,6%) [1]. При цьому на внутрішні джерела фінансування припадала більша частина запозичень (65,9% від загального обсягу запозичень у 2008 р. та 51,9% у 2009 р.). Однак, через неефективність та низьку ліквідність ринку облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП), поглиблену стрімким зниженням ліквідності банківської системи (що є основним покупцем ОВДП) та зростанням фінансових ризиків, основним маркетмейкером ринку став НБУ, який за даний період викупив ОВДП на суму 42,4 млрд грн. [2]
У даній ситуації Уряд активно розпочав реформування ринку ОВДП як у напрямку зростання його ліквідності, так і зниженням ризиків, пов’язаних із діяльністю НБУ на ньому. З усього переліку плану заходів по реформуванню ринку державних цінних паперів, найбільш суттєвим є створення інституту первинних дилерів.
Формування інституту первинних дилерів розпочалося 20 серпня 2009 року підписанням договору з першими п’ятьма первинними дилерами. Останній шістнадцятий первинний дилер був затверджений 6 липня 2011 р. Загалом статус первинних дилерів отримали 10 банків з іноземним капіталом, п’ять державних банків (три з яких Були рекапіталізовані державою у 2009 р.) та один банк з національним капіталом.
Основною метою створення інституту первинних дилерів є покладення функцій по забезпеченню ефективної роботи ринку на банківські установи. В Україні до прямих обов’язків первинних дилерів включають забезпечення не менше 3% від первинного розміщення кожного півроку та від суми укладених договорів купівлі-продажу на вторинному ринку, здійснення щоденних котирувань ОВДП (обсяг пропозиції не менше 1 млн грн.) та забезпечення консультативної підтримки Мінфіну у разі виникнення такої потреби.
В обмін на це банки отримують виключне право участі у первинному розміщенні державних цінних паперів. Така побудова ринку має спільні риси з олігополією з відповідними для держави ризиками. На первинному ринку присутня олігополія покупця з можливістю існування домовленості щодо пропозиції при розміщенні облігацій, що проявляється у зростанні ставок дохідності на ринку.
На вторинному ринку можуть виникати домовленості стосовно завищення комісійних винагород за здійснення операцій з державними цінними паперами.
В Україні для запобігання цьому, крім технічного закріплення заборони «вступати в письмові чи усні домовленості з іншими первинними дилерами щодо цін чи дохідності купівлі ОВДП при їх розміщенні» [3] у договорах з дилерами, уряд зберігає свою присутність на ринку і через державні банку. За допомогою впливу на них уряд може знижувати свої відсоткові ризики при ринковому розміщенні ОВДП, забезпечити отримання фінансових ресурсів у разі несприятливої кон’юнктури фінансового ринку, тощо. Негативною стороною такого стану речей є зниження привабливості ринку для первинних дилерів, викривлення інформації про стан кон’юнктури ринку та зниження конкуренції між первинними дилерами.
Зменшують преференції для первинних дилерів і зміни до порядку відбору та функціонування первинних дилерів, внесені Наказом Міністерства фінансів № 47 від 31.01.2011, відповідно до яких кількість первинних дилерів може бути збільшена. В такий спосіб уряд залишив собі можливість у разі необхідності підвищити конкуренцію на ринку за рахунок залучення нових банківських установ.
Отже, проміжні результати функціонування інституту первинних дилерів на даний момент неоднозначні. З одного боку, його створення сприяло перенесення частини ризиків, пов’язаних ізфункціонуванням вторинного ринку, з НБУ та певною мірою підвищило ліквідність та прозорість ринку. З іншого – держава опосередковано залишається активним покупцем своїх же цінних паперів через державні банки та проводить політику, яка може знизити зацікавленість первинних дилерів у подальшій розбудові ринку.

Список використаних джерел:
1. За даними Міністерства фінансів України .– [Електронний ресурс]. –
Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua/control/uk/publish/archive/
main?cat_id=77643
2. За даними НБУ. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://
www.bank.gov.ua/Fin_ryn/OVDP/T-bills_debt.xls
3. Наказ Міністерствафінансів України «Про затвердження складу комісії
з відборута оцінки функціонування первиннихдилерів і примірного договору
про співпрацю на ринку державних цінних паперів» від 21.07.2009 // http://
zakon.nau.ua/doc/?uid=1023.2592.0. – № 918.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
^