Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Медвідь С.М. Діяльність ломбардів в сучасних умовах
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
7-11-2012, 00:30

Медвідь С.М. Діяльність ломбардів в сучасних умовах

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

УДК 336
© Медвідь С.М., 2012
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-51с

Діяльність ломбардів в сучасних умовах

Розвиток економічної системи будь-якої країни передбачає розбудову кредитної системи. На сьогодні кредитний сектор України представлений в більшій мірі банківською системою, що є порівняно розвиненою. Небанківські фінансово-кредитні установи - це інша структурна складова кредитного сектору, що почала розвиватися не так давно. Незважаючи на позитивні тенденції розвитку небанківських установ, слід відзначити порівняно низький рівень їхньої капіталізації. Через це банківські установи можуть їх витіснити. Дослідження особливостей діяльності небанківських установ та ломбардів зокрема викликане проблемами практики та впливу фінансової кризи на діяльність банківських установ. гривень
Згідно з законодавством, ломбард – це фінансова установа, яка приймає від населення на зберігання ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння й надає позички під заставу таких виробів.
Ломбарди – це бізнес з високою рентабельністю. Тому інвестиції в цей бізнес є доволі вигідними, оскільки швидко окуповуються.
Порядок створення ломбарду – це складний процес. Вже на етапі створення юридичної особи слід врахувати те, що це фінансова установа. Питання про наповнення статутного фонду, розроблення засновницького договору ломбарду є актуальним на етапі реєстрації як юридичної особи. Власний капітал ломбарду повинен становити не менше, ніж 200 000 гривень на день подання заяви про внесення інформації про нього до Державного реєстру фінансових установ.
У зв’язку з кризою кількість клієнтів у ломбардах збільшилася на 25%. Необхідність людей у «швидких» грошах змушує не тільки бідних людей відкинути свої принципи та звернутися по допомогу у ломбард. Все тому, що у ломбардах, на відміну від банків, готові надавати клієнтам будь-які суми.Проте не безкоштовно. Протягом однієї доби позичальник сплачує не менше 1% від вартості закладеної речі. Максимальний термін позики – 1 місяць. Якщо гроші клієнт не повертає, то закладене майно ломбард має право залишити собі.
Крім того,що збільшується кількість клієнтів у ломбардах, також простежується збільшення кількості не викупів. Все більше клієнтів вносять відсотки по заставі,але не викуповують майно.
На українському фінансовому ринку кредити в ломбардних установах завжди були найдорожчими. Середня ставка за кредитами в ломбарді дорівнює 0,8% на день за даними Всеукраїнської асоціації ломбардів. Залежить вона і від терміну кредитування та застави.
Фінансові проблеми людей змушують їх нести у ломбарди не тільки побутову техніку чи коштовності. Сьогодні збільшилася кількість тих, хто заставляє автомобілі та квартири. Також часто знаходяться ті, хто бажає віддати у заставу земельну ділянку. Однак ломбарди не хочуть мати справу з землею, бо вважають її дуже переоціненою та небезпечною як товар.
Змінилась і структура кредитного портфеля за типом застави. Розмір кредиту визначають у відсотковому співвідношенні від оціночної вартості майна,що заставляється. Тому чим ліквіднішим є предмет застави, тим більшою буде максимальна сума кредиту.
Не можна сказати, що розвиток ломбардів процвітає без ускладнень. Упродовж останнього часу багато ломбардів погоджуються на зниження відсоткових ставок за кредитами та збільшення заставної вартості золота. Це показує посилення конкурентної боротьби між небанківськими установами.
Ломбарди пропонують знижки та бонуси своїм постійним клієнтам. Наприклад, суттєво знижують відсоток за кредитом, заставу оцінюють майже за ринковою вартістю, а також можуть погодитись на відтермінування платежу чи не нараховують штрафи за протермінування. Також при отриманні позики клієнтам часто пропонують дисконтні картки, які дадуть змогу знизити відсоткову ставку при повторному зверненні в ту ж установу.
Основним недоліком усіх ломбардів є погана репутація та прив’язаність до кримінального сектору. Серед населення є велика недовіра до таких небанківських установ.
Серед переваг ломбардів можна виділити такі: швидке надання короткотермінових кредитів; гнучкий графік роботи; менш ризикована діяльність,ніж у банків.
Звичайно, ломбарди не можуть конкурувати з банками,але вони є ефективними посередниками на ринку кредитування.
Основною причиною динамічного розвитку ломбардів стало не збільшення попиту населення на дані послуги, а серйозне збільшення учасників на цьому ринку.
Незважаючи на позитивні тенденції розвитку ломбардів, в їхній діяльності слід виділити низку проблем, що потрібно розв’язати для подальшої роботи та зміцнення статусу на ринку фінансових послуг. До них можна віднести: прийняття необхідних законодавчих документів, за допомогою яких здійснюватиметься діяльність та ліцензування ломбардів, зокрема прийняття Закону України «Про ломбард», а також створення системи захисту клієнтів ломбардів.
Отже, можна зробити висновок, що в умовах фінансової кризи ломбарди створюють серйозну конкуренцію банківським установам у сфері кредитування фізичних осіб. Вони мають багато переваг. Їх кількість та клієнтура зростає. Проте вони не можуть витіснити банківські установи з сфери кредитування повністю.

Список використаних джерел:
1. Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг. Закон України від12 липня 2001 року N 2664-III: [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http: //www.rada.gov.ua
2. Бутенко К. Філософія про ломбардство / К. Б. Бутенко // Загальноукраїнський інформаційно-практичний журнал для фахівців фінансових установ. – 2011. - №3(33)
3. Науменкова С.В. Сутність ломбардної діяльності на ринку фінансових послуг : [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://libfree.com
4. Обушна О.М.Зарубіжний досвід розвитку ломбардних послуг / О.М. Обушна // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. - 2005. - №75-76. - С. 84-87.

Посилання: небанківські фінансово-кредитні установи, ломбард, застава

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^