Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Виокремлення критеріїв вибору брокерів та особливості здійснення комісійної діяльності по цінних паперах в умовах глобалізації
Информація до матеріалу
 (голосов: 1)
7-11-2012, 22:00

Виокремлення критеріїв вибору брокерів та особливості здійснення комісійної діяльності по цінних паперах в умовах глобалізації

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

Кривоніс Людмила
ЕкфМ-52с

Виокремлення критеріїв вибору брокерів та особливості здійснення комісійної діяльності по цінних паперах в умовах глобалізації

Для ефективного надання брокерських послуг брокерам важливо володіти сучасними методами дослідження ринку та новітніми комп'ютерними технологіями електронної біржової торгівлі. Бажаючих взяти участь у біржових операціях збільшується в геометричній прогресії з кожним днем, а доступність інформаційних послуг підвищує прозорість ринку, що разом спонукало розвиток глобальної мережі розподілу фінансових ринків та можливість доступу до них із будь-якої точки планети.
Проблеми розвитку діяльності як ринку цінних паперів так і , відповідно, брокерської практики, у глобальному чи регіональному розрізі неодноразово розглядали у своїх працях такі зарубіжні і вітчизняні вчені як А. Музиченко, О.Сидоренко, В.Твардовський та інші.
Щодо функціонування брокерських фірм, раніше левову частку брокерських контор представляли так звані full-services broker (універсальні брокери), назва яких говорить сама за себе. Вони пропонують клієнтам повний пакет послуг, і така підтримка з боку брокерів на всіх етапах інвестування коштує досить дорого і при цьому не гарантує інвестору стабільного доходу. Зараз все більшу частку в структурі надання посередницьких послуг займають Internet - брокери (он-лайн-брокери), яких відносять до discount broker (дискаунт-брокерів). Дискаунт-брокери не проводять консультацій і не дають рекомендацій, а набір інструментів, з якими вони працюють, може бути невеликим. Вони не зобов'язуються забезпечувати клієнтів серйозною аналітичної інформацією, хоча спектр послуг може бути досить широкий. Як правило, співпраця з такими посередниками влаштовує досвідчених інвесторів, професіоналів на біржовому просторі, які здатні самостійно проводити дослідження ринків і розробляти власні інвестиційні стратегії і прорахувати економічні ризики [2;294].
Перш за все перед інвестором постає питання: як знайти і як правильно вибрати брокера? Сучасний розвиток технологій диктує як можливість так і необхідність пошуку в Інтернеті. Проте, звичайно ж, і після цього задача не є з легких. Варто виділити декілька суттєвих критеріїв, які дозволяють при проведенні відповідного аналізу, відсіяти невідповідних брокерів за досить формальними рисами.
По-перше, на мою думку необхідно визначити, до якого типу інвесторів він себе відносить, та, відповідно розмір торгового капіталу, яким інвестор припускає оперувати. Так само потрібно обумовити передбачуваний термін утримання відкритої позиції. Це одні з найважливіших параметри, які дозволяють відразу відсікти непідходящих брокерів.
По-друге, доцільно звернути увагу на комісійну винагороду. Втім, її розмір не повинен бути єдиним визначальним фактором. Справа в тому, що в конкурентному середовищі тарифи різних брокерів досить близькі і залежать від обсягу торговельних операцій конкретного клієнта. Крім того, тарифи мають властивість змінюватися час від часу і, можливо, брокер з менш вигідним тарифом сьогодні, запропонує кращий тариф завтра. Тим не менш, на тарифи слід звертати увагу при виборі брокера. У кожного з аналізованих вами брокерів необхідно вибрати той тарифний план, який відповідає розміру ваших коштів і передбачуваного обороту. Потім необхідно порівняти ці плани між собою і відсіяти тих брокерів, які пропонують свідомо менш вигідне обслуговування.
Одним з критеріїв при виборі брокера може служити показник його біржової активності - торговельний оборот за його рахунками на біржі. Практика свідчить, що не можна обирати брокерів з найбільшим оборотом. Також слід уникати іншої крайності - вибору брокерів з маленьким оборотом. Великий оборот свідчить про велику кількість клієнтів. При цьому дуже часто, при масовому виході клієнтів на ринок, відбуваються збої в роботі брокерських систем і затримки з виконанням. Професіонали прагнуть уникати систем з великою кількістю користувачів. З іншого боку, не рекомендується впадати і в іншу крайність - вибирати маловідомого брокера з відсутністю обертів. Вони можуть виявитися не готовими поки обслуговувати масового клієнта на рівні визначених стандартів [3].
Наступним пунктом при виборі брокера є інформаційна та аналітична підтримка, яку він надає своїм клієнтом. Будь-який поважаючий себе брокер безкоштовно надає для клієнтів стрічку новин якогось інформаційного агентства, а іноді й кількох. Такі стрічки, зібрані в одному місці на сайті брокера, досить зручні. Інформаційні агентства ділять новини на платні і безкоштовні. Найбільшу цінність має саме платна інформація, що надходить без затримок за часом. Звичайно, інвестор може і сам підписатися на інформацію, що його цікавить, але навіщо, якщо те ж саме можна мати від свого брокера. З аналітичною підтримкою справа йде складніше. Як правило, брокер містить штат аналітиків, які аналізують ринок і представляють своє бачення розвитку ринкової ситуації, свої прогнози та рекомендації. Тут потрібно звертати увагу, по-перше, на обсяг пропонованих матеріалів, а по-друге, на якість змісту. Обидва ці показники виміряються ступенем популярності або відвідуваності мережевого ресурсу брокера.
Важливим питанням при виборі брокера є наявність у нього додаткових ліцензій на депозитарну діяльність. Брокер, який не має депозитарної ліцензії, не може зберігати у себе папери клієнтів. Папери в цьому випадку зберігаються в незалежному депозитарії. Це, з одного боку, знижує ризики клієнта, оскільки депозитарій за визначенням веде менш ризикований бізнес, ніж брокер, і в меншій степені схильний до впливу ринкової кон'юнктури. Крім цього, незалежний депозитарій повністю усуває ризик можливого самовільності брокера щодо цінних паперів його клієнтів. Таким чином, зберігання паперів «на стороні» дозволяє клієнту відчувати себе більш захищеним щодо можливості банкрутства брокера та несанкціонованого використання клієнтських паперів. Однак, з іншого боку, в якості плати за таку надійність слід бути готовим нести більш високі накладні витрати по зберіганню і перереєстрації цінних паперів. Питання співвідношення ризику і додаткових витрат кожен вирішує для себе сам.
Наступним є ухвалення рішення щодо залучення фінансування на пайових чи боргових засадах, що залежить від кількох факторів:
По-перше, - це рівень процентних ставок по акціям. Зазвичай воно привабливіше за умов низьких процентних ставок.
По-друге, - поточний стан ринку акцій - при сприятливій кон’юнктурі ринку акцій підприємство може розмістити свої цінні папери за вищими, ніж у період спаду фондового ринку цінами [1;1431-1432].
Щодо перспектив розвитку напряму удосконалення діяльності брокерів в Україні варто загадати, що закордоном існує вдала практика можливості страхування. У розвинених країнах, інвестиційні рахунки інвесторів застраховані державою на випадок розорення брокера. Зрозуміло, від програшів на ринку цінних паперів ніхто страхувати не буде. Але у випадку розорення брокера держава поверне клієнтові кошти з його рахунку у розмірі, що не перевищує встановлений законом рівень.
Список вищенаведених критеріїв не є універсальним та єдино визначеним при пошуку брокера, проте практика свідчить про необхідний ґрунтовний аналіз саме цих першочергових питань. Також, перелічених вище факторів достатньо, щоб зі досить великого списку брокерів залишилися три-п'ять, що задовольняють ваші потреби. Із завершенням оцінки особливостей брокерів можна буде вважати процес пошуку і вибору брокера завершеним, і приступити безпосередньо до торгів.
Примітки:
1. Музиченко А.Г. Аналіз розвитку глобалізаційних процесів у світовому ринку цінних паперів та інтеграційний вектор України//Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – 2007. - №4. – с.1427-1434.
2. Сидоренко О.В. Маркетингові інновації у сфері надання біржових посередницьких послуг// Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. – 2010. - №154.ч.2. - с.294-298
3. Твардовский В., Закарян И. Выбор брокера – немного здравого смысла//Валютный спекулянт. – 2005. - №5-6.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^