Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Козак О.О. Переваги та недоліки використання американських депозитарних розписок українськими підприємствами
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
8-11-2012, 01:58

Козак О.О. Переваги та недоліки використання американських депозитарних розписок українськими підприємствами

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-51с

Більшість провідних українських підприємств сьогодні стикається з нестачею ресурсів для поповнення активів, їх обмеженістю та високою вартістю на фінансовому ринку України. Це спонукає підприємства залучати іноземний капітал, зокрема на ринку США. Одним з варіантів виходу на ринок США є використання американських депозитарних розписок ( American Depositary Receipts).
Депозитарні розписки – це похідні цінні папери, які надають права на акції іноземних компаній та вільно обертаються на ринку тої країни чи регіону, по законодавству і у валюті якої цей випуск був здійснений. У банку депозитарію (уповноваженого банка,зберігач цінних паперів) знаходяться акції під які випущені розписки. Депозитарні розписки можуть випускатись за ініціативою самої компанії – емітента, а також самим інвестором після купівлі акцій іноземної компанії на її внутрішньому фондовому ринку («неспонсорована програма»). Проте, на сьогодні даний вид депозитарних розписок є застарілим і не випускається.
Випуск депозитарних розписок це другий після єврооблігацій найпопулярніший інструмент щодо залучення фінансових ресурсів. В Україні понад 37 емітентів, які випустили розписки (ADR 1 або Reg S DR). Це такі компанії як «Західенерго», «Центренерго», « Укрнафтогаз», та інші.
Інвестор зацікавлений у вкладеннях фінансових ресурсів через механізм американського депозитарію через те, що
1) дохідність ADR є вищою у порівнянні з іншими фінансовими інструментами,
2)банк депозитарій виступає так званим гарантом надійності іноземних цінних паперів
3)депозитарні розписки дозволяють усунути валютні ризики.
Перевагами використання депозитарних розписок українськими підприємствами є :
1. Збільшення ринкової капіталізації фірми та вихід на міжнародний ринок
2. Залучення реальних грошей у валюті на підприємства України
3.Створення позитивного іміджу підприємств України на світовому ринку
Щодо недоліків,то тут слід навести наступні:
1.Недосконалість законодавства України щодо прав інвестора (його права ще менше захищені ніж права мінори тарного акціонера)
2.Відсутність в законодавчій базі України такого поняття як ADR, що створює додатковий чинник ризику для іноземних банків-депозитаріїв)
Висновки. Україна оголосила одним з своїх пріоритетних напрямків інтеграцію у Європейський Союз, тому, надіємось що вітчизняні підприємства стануть відкритішими у своїй діяльності, а їхня звітність відповідатиме світовим стандартам. Це дозволить забезпечити більшу доступність до випуску американських депозитарних розписок( особливо 3-го рівня), а разом з тим залучення фінансових ресурсів в підприємства та економіку держави.
Примітки
1. Адамова K.P. Депозитарные операции в кредитной организации. Экономические основы и международный опыт / K. P. Адамова. – М. : БДЦ Пресс, 2003.– 407 с.
2. Білоченко А.М. Перспективи розвитку депозитарної системи в Україні та можливості ви¬користання досвіду Республіки Польща // Фінанси України. – 2007. – № 2. – С. 69-74.
3. Ванькович Д. В. Аналіз фінансових джерел формування інвестиційних ресурсів в Україні / Д. В. Ванькович, Н. Б. Демчишак // Фінанси України. – 2007. – №7. – С. 61-68.
4. Веб-сторінка сайту «Мир финансов» // [Електронний ресурс]. – Режим доступу http: / www.finmir.com.ua /content/view/71/169/.
5. Загальнодоступна інформаційна база даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів // [Електронний ресурс]. – Режим доступу :. www.stockmarket.gov.ua/ua/rules. (1/2012)

Посилання: Американські депозитарні розписки, фінансовий ринок, іноземний капітал

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2019 (6)
Декабрь 2018 (18)
Ноябрь 2018 (49)
Октябрь 2018 (175)
Июнь 2018 (5)
Май 2018 (4)
^