Стратегічні орієнтири » Валютний ринок 2012 » Баб'як І.В. Роль швейцарського франка на сучасному валютному ринку
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2084
  • Автор: jerunka
  • Дата: 8-11-2012, 08:21
 (голосов: 0)
8-11-2012, 08:21

Баб'як І.В. Роль швейцарського франка на сучасному валютному ринку

Категорія: Валютний ринок 2012

УДК 336
© Баб'як І.В., 2012
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-52с

Швейцарський франк (CHF) разом з доларом, євро, японською ієною та британським фунтом стерлінгів складає так звану «велику п'ятірку» основних вільно конвертованих валют міжнародного ринку Forex [2].
Валютна пара долар / швейцарський франк, являє собою дзеркальне відображення пари євро / долар, особливо на великих часових проміжках. Не заважаючи на те, що Швейцарський франк входить до числа основних валютних пар з найбільшими обсягами торгів , вільної інформації про ситуацію в швейцарській економіці зовсім небагато [4].
Історично, США разом з доларом були гарантом безпеки для гаманця інвестора. В якості альтернативи, існував досить надійний євро. Проте сьогодні, після кризи американської валюти і нестабільної економічної ситуації в Єврозоні (Португалія, Греція, Ірландія), долар і євро навряд чи можуть мати інвестиційну привабливість. США поступаються Швейцарії у фінансовій надійності через те, що покладалися на іноземних інвесторів, тоді як Швейцарія ніколи не розраховувала на зовнішніх кредиторів. Сильний курс швейцарської валюти, на жаль, не грає на руку економіці країни. Найбільші компанії Швейцарії вже відчули силу франка і зазнали серйозних економічних втрат[1].
Швейцарський франк привертав увагу інвесторів тоді ,як єврозона була охоплена . Така ситуація дозволила Цюріху переміститися на перше місце з п'ятого у минулому році, Женева посіла третю сходинку [2].
Рівень інфляції, очікуваний в 2011 році, був знижений з 1% у червневим оцінками до 0.3%, а в 2012 році – з 2.2% до 1.2%. Темп інфляції не перевищить граничного значення, встановленого швейцарським Центробанком на рівні в 2%, як мінімум до другої половини 2013 року, що на рік пізніше, ніж передбачалося раніше. Можна припустити, що перегляд очікуваної інфляції виявиться набагато більш ефективним способом тримати курс франка під контролем, ніж прямі валютні інтервенції, які монетарна влада Швейцарії активно використовували раніше. У результаті продажів франка валютні резерви центрального банку країни зросли в 4 рази за 15 місяців до червня, що призвело до втрат у першій половині 2010 року в розмірі 15 мільярдів доларів США [5].
У своєму звіті Національний банк Швейцарії (SNB)виклав прогноз зниження зростання експорту протягом 2011 року у зв'язку із зростанням конкурентного тиску і звуженням ринку збуту продукції для багатьох швейцарських фірм. Справді, ШНБ звернув увагу на значне уповільнення темпів експорту, починаючи з весни 2010 року,стверджуючи,що це пов‘язано з швейцарським франком .Торгівля була ключем до процвітання в Швейцарії [3]. Експорт становить 50% від її ВВП. Протягом останніх років економіка країни прямо залежить від національної валюти [1].
З середини 2003 року курс швейцарського франка по відношенню до євро стабілізувався на рівні 1,55 CHF за євро.Швейцарський франк використовується в якості резервної валюти, через його стабільність, хоча частка всіх валютних резервів у швейцарських франках, як правило, нижче 0,3%. Станом на 20 січня 2006 року швейцарський франк коштував USD 0,7746, € 0,6367 і RUB 21,424 [3].
Вперше ця валюта переросла долар у 2008 році. Стрімке зміцнення франка почалося в червні 2009 року, одразу після припинення Банком Швейцарії проведення інтервенцій на валютному ринку проти власної валюти. Однак до літа 2010 року потреба в інтервенціях ослабла сама собою, оскільки курс долара наблизився до позначки 1,18 франка.
Навесні та на початку літа 2008 року аналітики називали швейцарський франк у числі найпривабливіших валют на найближчі два-три роки. Події цілком укладалися в хрестоматійну схему: економіка США оптимізму не додавала, майбутнє долара було незрозумілим. Однак криза внесла свої корективи [1].
Ще на початку 2008 року було зрозуміло, що крах американської іпотеки не минеться просто ні для об'єднаної Європи, ні для її сусідів. Найбільший швейцарський банк UBS оголосив про серйозні збитки одним з перших по цю сторону Атлантики, невтішними стали й результати Credіt Suіsse. До того ж, в останні роки швейцарські банки активно кредитували фінансові організації Центральної та Східної Європи . У міру поширення кризи в Європі стало очевидно, що розплатитися східноєвропейським позичальникам буде досить непросто, а виходить, кількість «поганих боргів» на балансах швейцарських банків може додатково збільшитися [2].
До появи євро більшість вважали його однією з найважливіших альтернатив долара на випадок, коли з Америкою відбувається щось «не так». Та й взагалі всі міркування про швейцарський франк зазвичай починаються з констатації того факту, що от уже багато років валюта «вічно нейтральної» країни банкірів та годинникарів залишається притулком для тих, хто прагне зберегти свої кошти у важкі часи [5].
Висновки. Центральний банк Швейцарії протягом багатьох років можна було вважати зразком не тільки на національному рівні , а йна міжнародному. Враховуючи те,що Швейцарія не входить в ЄС, її економічна самодостатність вражає світову спільноту. Швейцарія – один з найбільших експортерів в світі , країна з найвищим рівнем життя , що володіє значним банківським потенціалом. В умовах глобалізації Швейцарія відіграє важливу роль. Швейцарський франк відноситься до однієї з найстабільніших грошових одиниць , саме тому в кризовий період іноземні інвестори скуповують її в значних кількостях. Що спричинило значне зростання обмінного курсу за останні роки. Центральний банк Швейцаірї встановив мінімальне співвідношення франку до євро , водночас привязаза національну грошову одиницю до євро.
Примітки:
1. Швейцарія і європейська інтеграція - Курс Швейцарії щодо ЄС. - Електронний ресурс. – [Режим доступу]: http://ua-referat.com/Швейцарія_і_європейська_інтеграція
2.Элитный трейдер - Швейцария: центральный банк оставил минимальный уровень по паре EUR/CHF неизменным на уровне 1,2000 – Електронний ресурс. – [Режим доступу]: http://elitetrader.ru/index.php?newsid=142734#ixzz1rUVxqaN5
3. Україна фінансова- інформаційно-аналітичний портал українського агентства фінансового розвитку - Особливості швейцарського франка для заощадження коштів – Електронний ресурс. – [Режим доступу]: http://www.ufin.com.ua/analit_mat/poradnyk/113.htm
4.Економічна правда. Швейцарія готується понижувати курс франка. – Електронний ресурс. – [Режим доступу]: http://www.epravda.com.ua/news/2011/10/10/301319/
5.Гролімунд Н. Швейцарський підхід до інтеграції в ЄС – чи придатна ця модель для України? / Н.Гролімунд, Ф.Ханслік // Національна безпека та оборона. – №5. – 2007. – С.36-40


Iryna Babjak
Ivan Franko National University of Lviv
The application of the game theory in administration of taxes in Ukraine
Swiss franc falls into one of the most stable currency world, which is why the crisis period, foreign investors buying it in large quantities. What caused the significant increase in the exchange rate in recent years. The central bank set a minimum ratio Swiss franc to the euro.

Посилання: валютний курс, швейцарія, швейцарський франк, валюта

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^