Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Бранець Н.І. Ринок акцій в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку
Информація до матеріалу
 (голосов: 1)
8-11-2012, 21:46

Бранець Н.І. Ринок акцій в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

Бранець Н.І., 2012
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-47с

Ринок акцій в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку

Ринок цінних паперів України є однією з основних складових української економіки, яка є показником розвитку ринку капіталу та всієї фінансової системи країни. Цінні папери, за ринкової системи господарювання, можуть стати дієвим інструментом, здатним позитивно впливати на інвестиційні процеси в країні.
Дослідженню фондового ринку України, зокрема ринку акцій, присвячено роботи таких вчених, як О. Корнійчук, В. Міньков, В. Поворозник та інші.
Метою даної роботи є дослідження стану ринку акцій України в динаміці, виявлення основних проблем його розвитку та шляхи їхнього вирішення.
Відповідно до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», акція - це іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), включаючи право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств, і законодавством про інститути спільного інвестування[1].
Характеризуючи 2009-2011 рр. (табл.1) можна відмітити, що показник загального обсягу торгів акціями на ринках заявок та котировок у 2010 році показав стрімке зростання у 564,7 відсотків і значно менші темпи – у 2011 році, при чому зростання відбулось виключно за рахунок ринку заявок, питома вага якого на українській біржі знаходилась в межах 96-98 відсотків із тенденцією до свого зростання. Загалом ринок котировок демонструє мізерну по відношенню до ринку заявок кількість укладених угод, питома вага яких у загальній кількості укладених угод з акціями поступово наближається до нуля.

Бранець Н.І. Ринок акцій в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку

Проблеми української економіки можуть нанести шкоди або навіть ліквідувати ринок акцій. Зниження податкової бази, напруженість із відшкодуванням ПДВ, спад у хімічній промисловості, металургії та машинобудуванні на сьогоднішній день посилюються неспроможністю банківського сектору збільшувати кредитування реального сектору економіки. Відновлення роботи з МВФ, ситуацію на зовнішніх ринках та наведення ладу в державній економічній політиці – це основні чинники, які на думку аналітиків, впливатимуть на вартість вітчизняних акцій.
Вдосконалення механізмів валютного регулювання на фондовому ринку є однією з актуальних проблем. Неможливо здійснити інтеграцію українського ринку капіталу у світовий ринок, не вдосконалюючи систему валютного регулювання. Вітчизняні емітенти не зможуть ефективно реалізовувати акції іноземним інвесторам без цього, а вітчизняні інвестори - купувати іноземні акції.
Загалом характеризуючи 2011 рік, варто відмітити такі негативні фактори, що сприяли погіршенню становища ринку акцій України:
1) Заборона законодавства інститутам спільного інвестування інвестувати в акції банків;
2) Рівень корпоративного управління в окремих компаніях погіршився;
3) Зросла тенденція до виводу прибутків за кордон, загалом, через трансфертне ціноутворення;
4) Акції в обігу по окремим емітентам знизились («Укрнафта», «Укртелеком» тощо);
5) Загальна ліквідность на ринку знизилась [3].
Серед позитиву слід відмітити довгоочікуваний початок приватизації в енергетиці та приватизацію «Укртелекому».
За підсумками торгів за жовтень 2012 року Індекс українських акцій, що розраховується "Українською біржею", зменшився на -12,13% з 1 007,86 до 885,62 пункту.
Лідерами впливу на Індекс українських акцій стали іменні прості акції ПАТ "МК Азовсталь" (AZST), вплив яких склав −31,33 індексних пунктів, ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (BAVL) (-22,09 пунктів) і ПАТ "Центренерго" (CEEN) (-17,62 пунктів).
Лідерами обороту у жовтні стали акції «Мотор Січ», на другому місці папери "Центренерго", наступним зайняв місце «Алчевський металургійний комбінат». Частка зазначених цінних паперів в обороті склала 32%, 20,14% та 7,5% відповідно.
Лідерами росту на ринку заявок стали акції "Маріупольський завод важкого машинобудування", "Богдан Моторс" та "Сумське машинобудівне НВО ім.Фрунзе". На ринку котирувань лідерами росту стали "Кредобанк", "EK Херсонобленерго" та "Донецький металургійний завод", а лідерами зниження ціни - акції "Запоріжкокс", "Сумський завод Насосенергомаш" та "Донецький рудоремонтний завод». Акції "ДТЕК Дніпрообленерго", "ДТЕК Крименерго" та "Дніпроенерго" стали лідерами зниження ціни на ринку заявок. [2]
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку розробила проект розвитку фондового ринку на 2011 – 2015 роки, в якому розробила наступні завдання для вирішення проблем та стимулювання подальшого розвитку ринку:
1) Збільшення ліквідності, капіталізації і прозорості фондового ринку;
2) Забезпечення надійного і ефективного функціонування ринкової інфраструктури та її удосконаленя;
3) Удосконалення механізмів захисту прав інвесторів та державного нагляду та регулювання на фондовому ринку;
4) Забезпечення стабільного розвитку фондового ринку України[4].

Література:
1. Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» №3480-IV від 23 лютого 2006 р., зі змінами та доповненнями [Електронний ресурс]. – Режим доступу до
ресурсу : http : // zakon1.rada.gov.ua.
2. Офіційний сайт: Українська біржа [Електронний ресурс]. – Режим доступу до
ресурсу: http://www.ux.ua/a4144/?nt=304
3. Охріменко О. Деякі думки про наш ринок акцій / Охріменко О. // Фінанси. – 2012.
[Електронний ресурс].– Режим доступу до
ресурсу: http://news.finance.ua/ua/~/2/0/all/2012/07/29/284414
4. Офіційний сайт: Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку [Електронний
ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://www.ssmsc.gov.ua/
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^