Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Заходило Н.М. Державна політика розвитку фондового ринку
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
8-11-2012, 21:49

Заходило Н.М. Державна політика розвитку фондового ринку

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

Державна політика розвитку фондового ринку

На сучасному етапі розвитку фондового ринку України немає об'єктивних передумов для формування ринкових механізмів саморегулювання та ціноутворення. Саме тому фондовий ринок, з одного боку, насичений цінними паперами, а з іншого – в його діяльності бере участь велика кількість суб'єктів, які часто мають спекулятивний характер. З огляду на це, важливого значення набуває ефективна державна політика регулювання ринку. Згідно з Програмою розвитку фондового ринку України на 2011-2015 рр. [1], основною функцією
фондового ринку є забезпечення вільного та швидкого перерозподілу інвестиційного капіталу від особи, яка володіє вільними інвестиційними ресурсами, до особи, якій необхідні такі ресурси для розвитку, яка забезпечить грошовим капіталом потреби економіки країни.
Державне регулювання національної економіки, на даний момент, перебуває у критичному стані. Це зумовлене такими обставинами:
1) зменшення фінансових ресурсів;
2) криза спричинила виникнення ряду негативних моментів , пов’язаних з недоліками в державному регулюванні фінансового сектора;
3) суттєві реформування світової фінансової системи.
Вчені, які займалися питаннями регулювання фінансового ринку: Ю.Кравченко, Леоненко П. , Мозговий О.,Петрунь Ю, Мельник В. та інші.
Україні необхідно орієнтуватися на міжнародні документи,які визначають засади реформування фондового ринку, а саме:а)пітсбурзький саміт «Групи двадцяти»;вересень 2009;
б) черневий саміт у Торонто (2010 р.);в) листопадовий саміт у Сеулі (2010р.) Г)паризький саміт у лютому 2011р.Це виявляється в тому,що вітчизняний фондовий ринок має слабкі зв’язки світовими ринками, не прозоре функціонування фондового ринку [2].
Необхідно зробити певні кроки до входження європейського союзу, зокрема запровадження нової системи нагляду для відстеження системи ризиків, створення підґрунтя для подальшого розвитку єдиного ринку капіталів у Європі.
Основні потреби, які потребують негайного вирішення пов’язані з недоліками державного регулювання ринку цінних паперів. Такі загрози пов’язані з макроекономічними факторами і ринковими зокрема. Можна виділити такі загрози для фондового ринку України:
1) інфляція яка зменшує привабливість облігацій,особливо з низькою ставкою процента(державні цінні папери);
2) відсутність активних дій інвесторів-фізичних осіб на національному фондовому ринку.
3)зниження інвестиційної привабливості фізичних осіб на фондовому ринку.
Для підвищення привабливості фондового ринку для фізичних осіб необхідне створення гарантійного фонду захисту прав фізичних осіб на фондовому ринку як засобу підвищення рівня довіри до нього. Необхідність участі держави у процесах формування гарантійного фонду (держава бере на себе частину ризиків і показує власний рівень довіри до інституцій ,які беруть участь у функціонуванні ринку).А також підвищення інвестиційної культури населення шляхом проведення єдиної політики підвищення рівня інформаційного забезпечення виходу фізичних осіб на фондовий ринок. Відкривати «гарячі лінії» з питань і відповідей пов’язані з проблемами купівлі-продажу цінних паперів та оподаткування операцій фізичних осіб. Посилення контролю з наданням кредитів на виконання біржових операцій[3].
Держава має контролювати обсяг залучених коштів за програмою ІРО(джерело поповнення потреб у капітальних ресурсах) пов’язаних з розміщенням великого пакету стратегічно важливого для України суб’єкта господарювання.
Для стимулювання активності малих і середніх галузей треба застосовувати розроблену державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України інструмент ІРО що передбачає відпрацювання залучення ресурсів на українському фондовому ринку[2].
Отже, головними цілями державного регулювання фондового ринку є створення правових, соціальних і економічних передумов для залучення коштів у реальний сектор економіки, що сприятиме економічному зростанню країни. Ринок, який не контролює держава, веде до монополізму, надмірного майнового розшарування населення, безробіття та соціального напруження.
Ці недоліки особливо чітко виявляються у період переходу до ринку в умовах зламу соціально-економічного ладу, тому в такі періоди ринок цінних паперів потребує особливого нагляду.
Список використаних джерел
1. Програма розвитку фондового ринку на 2011-2015 роки, схвалена рішенням
ДКЦПФР від 21.09.2010 р., № 1478 // Одеське територіальне управління ДКЦПФР. [Електронний ресурс]. – Доступний з http://ssmsc.odessa.gov.ua/Main.aspx?sect=Page&IDPage=29664&id=292
2. Куліш О. Основні напрями державного регулювання фондового ринку України /О. Куліш // Економіка : журнал. – 2009. – № 5 (105). – С. 42-45.
3. Терещенко Г.М. Концептуальні засади державного регулювання

Посилання: Екф-46с

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^