Стратегічні орієнтири » Ринок цінних паперів України 2011 » Вульчин М.М. Проблеми розвитку вексельного обігу в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1750
  • Автор: Vulchin Maryana
  • Дата: 10-11-2012, 12:40
 (голосов: 0)
10-11-2012, 12:40

Вульчин М.М. Проблеми розвитку вексельного обігу в Україні

Категорія: Ринок цінних паперів України 2011

Вульчин М.М., 2012
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-46с

Проблеми розвитку вексельного обігу в Україні.


На даному етапі розвитку фінансового ринку України, існує велика кількість цінних паперів, а їх види є найрізноманітнішими. Проблема формування вексельного ринку в умовах розвитку ринкової економіки стає все більш актуальнішою. Її порушували навіть за часів СРСР.
Вексель - це такий цінний папір, а заодно і фінансовий інструмент, який тягне за собою тисячолітню історію свого виникнення.
Вексель – це цінний папір, який містить боргове, грошове зобов’язання боржника (векселедавця) сплатити визначену в ньому суму грошей векселетримачеві (власнику векселя) після настання визначеного терміну.
За допомогою світової практики та на основі багаторічного досвіду закордонних країн сформувалося 2 основних види векселів: простий та переказний, використання яких, широко розповсюджене і в інших країнах світу, а не лише на території нашої країни.
Простий вексель – борговий цінний папір, який містить просту та нічим необумовлену обіцянку векселедавця виплатити певну суму грошей при настанні певного термін.
В свою чергу переказний вексель, дещо відрізняється від простого, хоча теж є борговим цінним папером, однак який містить нічим не обумовлене письмове розпорядження кредитора , адресоване боржнику, про те, щоб останній виплатив в день вказаний і цінному папері конкретну суму певній особі.
Вексельний обіг в Україні регламентується чинним законодавством та нормативно-правовими актами, основним з яких є: ЗУ ”Про цінні папери і фондову біржу”.
Важливим у вексельному обігу є той аспект, що існує можливість передачі його шляхом індосаменту. Необхідним при цьому є лише наявність підпису індосанта.
Векселі в обігу можуть використовуватися не лише за своїм прямим призначенням, тобто виконувати функцію засобу платежу, але й мати специфічний напрямок використання, наприклад, як податковий вексель.
З векселями здійснюють безліч операцій, а саме: доміцилювання, інкасування, дисконт векселів, форфейтування, депонування.
Якщо говорити про основні проблеми вексельного обігу в Україні, то їх налічується немала кількість, але наголошу лише на основних з них:
- бажання і намагання векселедавців сплатити цінний папір товаром, а не грошима;
- інколи ми можемо зустрітися з проблемою того, що вексель відмовляються прийняти, а тому ми повинні бути досить компетентними у процедурі пред’явленя векселя до оплати;
- права векселетримача не завжди можна захистити ( в основному це здійснює арбітражний суд), якщо він допустився грубої помилки;
- і все ж таки не на високому рівні розвинена ділова порядність.
Стан нашого законодавства неможна вважати задовільним, а це виcтупає ще однією з проблем вексельного обігу в Україні.
Проблеми вексельного обігу досліджують як наші, так і зарубіжні вчені економісти.
На сучасному етапі соціально економічного розвитку України, використання векселів не набуло відповідного поширення, оскільки на підставі наступних даних ми можемо спостерігати наступну ситуацію: питома вага дебіторської та кредиторської заборгованості за векселями в загальній структурі заборгованості підприємств України є незначною і дорівнює 4,4% та 7,5%, коли частка протермінованої 0,7% і 1,4% дебіторської та кредиторської заборгованостей відповідно, а питома вага протермінованої заборгованості за товари, роботи та послуги, яка не оформлена векселями становить: 54,5% та 57,1% , що як бачимо значно вище ніж за векселями.
Така ситуація може лише наштовхувати на ту думку, що все ж таки існує велика необхідність формування вексельного ринку в Україні.
З усього вище зазначеного, мжна сказати що вексельний обіг є важливим питанням як в теорії так і в практиці управління, оскільки будучи інструментом управління на ринку дає ширші можливості підприємствам здійснювати свою діяльність, зокрема наприклад продовжити термін платежу за цим цінним папером відповідно до своїх потреб.

Література:
1. Малюк В.М. "Вексель в Україні" / В.М. Малюк. - К.: Асоціація "Український Вексельний Центр", - 2010.- с. 226-231.
2. Кузнєцова, Н.С. "Ринок цінних паперів в Україні:правові основи формування та функціонування" / Н.С. Кузнєцова, І.Р. Назарчук. - К.: "Юрінком Інтер", - 2009.- с. 86-89.
3. Скочило Н. Вексельний обіг в Україні: проблеми становлення і розвитку// Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. – 2008. - №13. – с. 115-117.

Посилання: Обіг векселів

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^