Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Шанайда М.М. Ф’ючерсні контракти: переваги і недоліки їх застосування
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2674
  • Автор: mariya
  • Дата: 15-11-2012, 19:41
 (голосов: 0)
15-11-2012, 19:41

Шанайда М.М. Ф’ючерсні контракти: переваги і недоліки їх застосування

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

УДК 336
Шевченко В.В.,2012
ЛНУ імені Івана Франка,ЕкфМ-52с

Ф’ючерсні контракти: переваги і недоліки їх застосування

Ф'ючерс в Україні з'явився в 2010 році. Українська біржа (УБ), поклавши початок торгів по ф'ючерсу, «вдихнула життя» в український ринок похідних інструментів.
Ф'ючерсна торгівля не є досконалим інструментом, який означає, що в той час як він представляє багато переваг і вигод, він також має деякі недоліки або недоліки. Таким чином, це дуже важливо для трейдерів, щоб перевірити і зрозуміти як свої плюси так і мінуси, щоб мати більш цілісне уявлення чи є це дійсно вигідно чи ні [1].
Ф'ючерс – типовий біржовий терміновий контракт, купівля і продаж якого означають зобов'язання поставити або отримати зазначену в ньому кількість продукції за ціною, яка була встановлена під час завершення операції*.
Принцип полягає у тому, що первинний покупець укладає з виробником (або продавцем) типовий контракт з відповідною специфікацією на певну передбачувану суму. При цьому контракт стає цінним папером і може протягом всього терміну дії перекуповуватися багато разів. Держатель контракту може як вгадати, так і не вгадати вартість товару, яка коливається, програти або отримати прибуток. Торгівля ф'ючерсами ведеться на організованих біржах [2].
Мета укладання ф’ючерсного контракту полягає в тому, щоб зафіксувати в даний момент ціну, за якою відбудеться операція продажу або купівлі базових інструментів у майбутньому.
Як показує практика, ф’ючерсні контракти завдяки їх важливим перевагам — один з найпопулярніших фінансових інструмен¬тів хеджування.
Так, перевагами ф’ючерсних контрактів є доступність ф’ючерс¬ної торгівлі для всіх учасників ринку з огляду на невисокий рівень початкової маржі, наявність гарантії виконання всіх контрактів з боку клірингової палати, можливість дострокового виходу з контракту укладанням протилежної угоди. Значна перевага ф’ючерсів полягає у їх високій ліквідності, яка забезпечується за рахунок організації щоденної біржової торгівлі.
Крім того, необов’язковість реальної поставки згідно з ф’ючерс¬ним контрактом можна віднести до переваг, оскільки існує можливість вибору — здійснювати поставку базових активів чи ні. Достатньо низька вартість угод порівняно із сумами контрактів також дає переваги учасникам ф’ючерсної торгівлі.
Біржовий характер торгівлі дозволяє формувати ціни ф’ючерс¬них контрактів під впливом попиту та пропонування на ринку, що виключає можливість диктату з боку якогось одного учасника угоди [3].
Також перевагою є низькі комісійні порівняно з іншими торговими інструментами. Порівняно низькі витрати на торгівлю, з комісіями рідко вище, ніж альтернативні варіанти. Це дозволяє трейдеру більше зосередитися на отриманні прибутку від кожної частини торгівлі, а не турбуватися про покриття коротких частин комісії за кожну трансакцію [4].
Отже, ф’ючерсні контракти багато в чому переважають будь-які інші фінансові інструменти, але водночас вони не позбавлені й недоліків.
Стандартні умови ф’ючерсного контракту не завжди можуть задовольнити потреби хеджера. Наприклад, в учасників торгів може виникнути потреба придбати базовий інструмент в іншій кіль¬кості та в інші терміни, ніж це передбачено стандартними умовами ф’ючерсних контрактів. Невідповідність умов контрактів і потреб клієнта щодо термінів і сум є одним з недоліків ф’ючерсних угод.
Проте на біржах взагалі може не бути ф’ючерсного контракту на той фінансовий інструмент, в якому зацікавлений хеджер. В такому разі необхідно дібрати такий контракт, який у минулому показав найтіснішу кореляцію з готівковою ціною інструмента, що обліковується за балансовою позицією, яка хеджується. Для виявлення тісноти зв’язку між цінами використовуються статистичні методи кореляційного аналізу.
Іноді виникає ситуація, коли не проводиться торгівля такими фінансовими ф’ючерсами, які б доволі тісно корелювали з балансовою позицією хеджера і гарантували результати хеджування. В інших випадках такий фінансовий ф’ючерс можна знайти, але він виявляється не досить ліквідним. Тоді доводиться користуватися більш ліквідним, але менш придатним з погляду кореляції ф’ючерсним контрактом.
Визначити формальний критерій щодо мінімального рівня кореляції для вирішення питання про доцільність операції хеджування неможливо, але, як свідчить практика, для більшості менеджерів кореляційні коефіцієнти, що перевищують 0,70, досить прийнятні. Через неідентичність фінансових інструментів, які обліковуються за балансовою та ф’ючерсною позиціями, доводиться використовувати складні стратегії хеджування, що потребують високопрофесійної підготовки кадрів та великих фінансових витрат.
Недоліком ф’ючерсних контрактів є також зниження дохіднос¬ті грошових коштів, вкладених на депозитний рахунок брокера як гарантійні внески. Здебільшого на ці кошти не нараховуються відсотки, і в разі значних обсягів ф’ючерсних операцій зниження загального рівня дохідності може бути відчутним. Використання цінних паперів як застави допомагає частково вирішити цю проб¬лему, але додаткова маржа вноситься лише у вигляді грошових коштів, тому повністю уникнути зниження доходів неможливо.
Короткостроковий характер ф’ючерсних контрактів не дозволяє ефективно хеджувати ризики, що виникають під час проведення середньо- і довгострокових фінансових операцій. Для хеджування таких ризиків за допомогою ф’ючерсів необхідно кілька разів проводити ф’ючерсні операції, а це суттєво підвищує витрати транзакції [3].
Загалом необхідність проведення спеціальних досліджень, невідповідність строків, сум і типів ф’ючерсних контрактів потребам хеджерів, зниження дохідності ускладнюють процес хеджування ф’ючерсами [4].
Отже, ф’ючерси надають можливість знизити ризик і запобігти надмірній шкоді для торгівлі в майбутньому. Для досягнення успіху у процесі формування ліквідних ринків в Україні необхідно створити цілісну концепцію становлення ф'ючерсних ринків. Розвиток ф'ючерсних ринків у кінцевому результаті сприятиме реалізації стратегічного курсу України на інтеграцію у світовий економічний простір.

Список використаних джерел
1.Джеремі Блек «Розуміння переваги і недоліків торгівлі ф'ючерсами »
2.Колодізєв О. М. Гроші і кредит [Текст] : підручник / О. М. Колодізєв, В. Ф. Колесніченко. - К. : Знання, 2010. - 615 с.
3.Примостка Л.О. Підручник. — 2-ге вид., доп. і перероб. — К.: КНЕУ, 2004. — 468 с.
4. www.ftacademy.com/overview&usg
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^