Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2012 » Горобець І.Ю. РОЛЬ БЮДЖЕТНОГО ПЛАНУВАННЯ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ У БЮДЖЕТНОМУ ПРОЦЕСІ В УКРАЇНІ
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2503
  • Автор: Іруська
  • Дата: 19-11-2012, 10:16
 (голосов: 0)
19-11-2012, 10:16

Горобець І.Ю. РОЛЬ БЮДЖЕТНОГО ПЛАНУВАННЯ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ У БЮДЖЕТНОМУ ПРОЦЕСІ В УКРАЇНІ

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2012

ЛНУ ім. Івана Франка, ЕкфМ-52с, 19.11.2012

РОЛЬ БЮДЖЕТНОГО ПЛАНУВАННЯ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ У БЮДЖЕТНОМУ ПРОЦЕСІ В УКРАЇНІ

У сучасних умовах завданням кожної держави є формування обґрунтованої бюджетної стратегії, у якій важливе місце займає ефективна організація бюджетного планування і прогнозування. Саме чітке визначення планових показників бюджету створює передумови для його виконання та гарантування державою відповідних соціальних стандартів для громадян.
Відзначаємо, що часто у наукових дослідженнях бюджетне планування і прогнозування ототожнюється, при цьому основна відмінність між ними полягає у економічному змісті як інструментів бюджетної політики. Прогнозування містить передбачення можливого стану об’єкта у майбутньому, що не вимагається виконувати. Основною метою планування є аналіз планових бюджетних показників, що застосовуються для цілеспрямованого впливу на рівень соціально-економічного розвитку держави. Відтак можна вважати, що бюджетне планування є логічним продовженням прогнозування [1].
Бюджетне планування і прогнозування вважаються ефективними інструментами управління бюджетними коштами, які сприяють відкритості і прозорості прийняття управлінських рішень, дозволяють визначити альтернативні шляхи вирішення проблемних питань в організації бюджетного процесу. Ефективне бюджетного планування та прогнозування дає змогу проаналізувати особливості формування і використання бюджетних ресурсів, а також чинники, які необхідно врахувати при визначенні бюджетних показників, їх взаємозв’язки і потенційні способи впливу.
В умовах подолання наслідків світової фінансово-економічної кризи та продовження структурної перебудови економіки України бюджетний процес став більш відкритим. Задовго до подання проекту бюджету Міністерством фінансів оприлюднюються планові показники місцевих бюджетів, що дає можливість здійснити відповідні розрахунки, перевірити статистичні показники і фактичні дані за попередні періоди для розрахунків індексів відносної податкоспроможності. Ці дієві показники потребують таких методів реалізації, які б у повній мірі відповідали вимогам сьогодення, адже без якісного бюджетного планування та прогнозування жодна країна не здатна забезпечити стійкого соціально-економічного зростання.
Вважаємо, з-поміж численних недоліків у здійсненні бюджетного планування і прогнозування в Україні необхідно назвати слабку методологічну базу. Тому загострюється необхідність пошуку методів, які б відповідали вимогам сьогодення. Позитивним в цьому напрямі було б вивчення і застосування іноземного досвіду організації та методологічного забезпечення бюджетного планування і прогнозування [3].
Підсумовуючи зазначимо наступне. Бюджетне планування та прогнозування є винятково важливими інструментами управління бюджетними коштами. В першу чергу, вони необхідні для органів державної влади, оскільки поліпшують якість прийняття управлінських рішень, дозволяють краще оцінити бюджетні пропозиції і приймати правильні рішення, визначати альтернативні шляхи вирішення певних проблем і, що важливо, удосконалюють процес формування бюджету. Проте, все це можливо тільки за умови, коли прогнозні і планові бюджетні показники є чітко обґрунтованими, в іншому випадку їх застосування може не дати бажаного результату. Тому поступальний розвиток держави, його соціально-економічні орієнтири, гарантування високих стандартів життя буде можливим лише в умовах побудови ефективної та дієвої системи бюджетного планування і прогнозування в Україні. Це, своєю чергою, буде запорукою раціонального функціонування бюджетного механізму та виконання його перерозподільчих функцій.

Література:
1. Заїчко І.В. Роль бюджетної політики у забезпеченні фінансової незалежності органів місцевого самоврядування / І.В Заїчко // К.: Наукові праці НДФІ, 2010. – С. 51-62.
2. Закон України ”Про Державний бюджет на 2012 рік” від 22.12.2011 р.
3. Павлюк К.В. Бюджет і бюджетний процес в умовах транзитивної економіки України: монографія / К.В. Павлюк. – К.: НДФІ, 2006.¬ – 584 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^