Стратегічні орієнтири » Валютний ринок 2012 » Васьків Т.М. ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ВАЛЮТНОГО РИНКУ УКРАЇНИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ.
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 4241
  • Автор: tarasvaskiv
  • Дата: 21-11-2012, 00:49
 (голосов: 4)
21-11-2012, 00:49

Васьків Т.М. ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ВАЛЮТНОГО РИНКУ УКРАЇНИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ.

Категорія: Валютний ринок 2012

УДК 336
© Васьків Т.М., науковий керівник - доц. Андрущак Є. М. 2012
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-52с

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ВАЛЮТНОГО РИНКУ УКРАЇНИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ.

Розвиток ситуації на валютному ринку суттєво впливає на рівень споживання і заощаджень населення в Україні. Оскільки значна частина товарів, що споживається українцями є імпортованою, велика питома вага доходу, що витрачається припадає на імпорт. Імпортери вимірюють ціни своїх товарів у іноземній валюті, тому значення валютного курсу, безумовно, цікавить населення: якщо гривня знецінюється ( тобто має місце процес девальвації), то ціни на імпортовані товари зростають, як наслідок громадяни витрачають більшу частину своїх доходів. І, навпаки ( коли має місце ревальвація), з’являється можливість витрачати менше.
Процес на валютному ринку безпосередньо залежить від стану платіжного балансу, а особливо від торговельного балансу. Якщо експорт товарів і послуг перевищує імпорт, то відбувається приплив валюти в країну. І, навпаки, коли імпорт перевищує експорт, обсяг валюти у країні скорочується. Звісно, стан платіжного балансу не єдиний фактор, що впливає на валютний ринок, проте важливий.
Проаналізуємо ситуацію із експортом та імпортом товарів і послуг в Україні в 2008 – 2011 роках ( табл. 1).
Васьків Т.М. ОСОБЛИВОСТІ  ФУНКЦІОНУВАННЯ  ВАЛЮТНОГО РИНКУ  УКРАЇНИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ.Як видно із таблиці 1, в Україні наявне негативне сальдо торгового балансу, і така тенденція ймовірно буде зберігатися і у 2012 році. Постає питання: чи вистачить Україні валюти від експорту для задоволення внутрішнього попиту на долар ? Можливо не варто утримувати міцний курс гривні. Потрібно проводити поступову, але керовану девальвацію гривні, як це відбувалось у вересні – жовтні 2012, коли курс гривні зменшився із 8.14 грн/дол. до 8.20 грн/дол..
Для підтримки гривні НБУ почав використовувати свої золотовалютні резерви, які за 2012 рік значно скоротились, що проілюстровано в таблиці 2.
Васьків Т.М. ОСОБЛИВОСТІ  ФУНКЦІОНУВАННЯ  ВАЛЮТНОГО РИНКУ  УКРАЇНИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ.Крім того , НБУ у 2012 році почав широко застосовувати адміністративні методи регулювання валютного ринку, серед них:
1) паспортизація операцій обміну валюти ;
2) «гривневий голод» ;
3) заборона в рекламі вказувати ціни в валюті ;
4) пом’якшення умов ввезення валюти на територію Україні іноземцями.
Усі вищеназвані чинники, звісно, в тій чи іншій мірі зменшили попит на валюту, але чи буде їх застосування ефективним у майбутньому?
У першу чергу курсова стабільність була досягнута за рахунок втрати регулятором 10 % своїх золотовалютних резервів, а також підвищення відсоткових ставок у банківській системі. [3] У серпні – вересні 2012 року ситуацію ускладнили серйозні девальваційні очікування перед парламентськими виборами. Тому, якщо раніше, українці тримали свої заощадження у гривні, аби отримати більші процентні доходи, вже у вересні вони купили на $1.8 млрд. доларів більше, ніж продали. Якщо порівняти цю цифру з обсягом купівлі валюти за вересень 2011 року, а це $2.1 млрд. доларів, то стає видно, що паспортизація купівлі валюти та інші адміністративні методи майже не спрацювали. [2] Тепер найголовніше стримати курс у листопаді – грудні 2012 року від різкого падіння. Проте проводити поступову девальвацію потрібно обов’язково.
Передбачити ситуацію на валютному ринку складно. Експерти переконані, що Україні знадобиться кілька місяців, щоби вщухла валютна паніка. Як поведе себе валютний ринок після виборів?

Література:
1. Основні тенденції стану платіжного балансу України. – [Електронний ресурс]. Режим доступу - http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/ category?cat_id=44464
2. Паспортизація валютного обміну не спрацювала – стаття. - [Електронний ресурс] . Режим доступу - http:// economics.puls.kiev.ua/ finances/130388.html
3. Валютний Сталінград: тримати курс будь-якою ціною. – [Електронний ресурс]. Режим доступу - http://mybank.ua/articles/articleDetail.do? valyutnyiy_stalingrad_derzhat_kurs_lyuboy_tsennoy&objectId=11990

Посилання: валюта, валютний курс, Валютний ринок

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^