Стратегічні орієнтири » Фінансова безпека 2012 » Чемерис І.Е. Особливості розвитку рейдерства в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
28-11-2012, 17:12

Чемерис І.Е. Особливості розвитку рейдерства в Україні

Категорія: Фінансова безпека 2012

УДК 336
© Чемерис І.Е., 2012
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-41с

Особливості розвитку рейдерства в Україні

У всьому світі рейдерство розцінюють як фактор недосконалості політичних, правових структур влади в державі, її чинного законодавства, відсутності належних умов для захисту бізнесу, прав власників і рівноправної конкуренції. І те, що в Україні є таке явище, як рейдерство, ще раз підкреслює глибину системних проблем нашої держави [ 2 ].
Останнім часом в Україні тема рейдерства надзвичайно актуальна. У засобах масової інформації, на тематичних форумах, в ході проведення круглих столів і конференцій обговорюються способи боротьби із загарбниками.
Ре́йдерство (в Україні) — вилучення майна на законних підставах, в основі виникнення яких лежать прогалини в законі або системні недоліки функціонування державних інститутів (судової та правоохоронної систем, системи реєстрації юридичних осіб тощо) [ 3 ].
На сучасному етапі, коли українська економіка поступово починає виходити із кризи, об’єктивною необхідністю з боку держави є встановлення чесних та прозорих «правил гри» на ринку. Вкрай важливими сьогодні є залучення іноземних інвестицій і підняття рівня підприємницької активності у нашому суспільстві. Однією із головних проблем, яка унеможливлює втілення таких завдань є рейдерство, яке в Україні набуло загрозливих масштабів. Станом на сьогодні в країні діє понад 50 спеціалізованих рейдерських груп, які здійснюють в середньому до 3 тисяч захоплень в рік. Результативність таких поглинань становить понад 90%, що за експертною оцінкою складає понад 3 млрд. доларів США. Середньостатистична норма прибутку рейдера в Україні коливається в межах від 500% до 2000% [1]. Саме тому вирішення даної проблеми гостро стоїть на порядку денному. «Рейдерство» по-українськи здебільшого полягає у набутті сумнівними шляхами тимчасового права розпоряджатися активами та якнайшвидшим продажем цих активів пов'язаним із рейдером особам, із наступними перепродуваннями вилучених активів між пов'язаними особами, маючи на меті завадити (унеможливити) їхньому поверненню законним власникам.
Тим не менш, якщо рейдерство проходить без явних порушень законів, воно є корисним і оздоровлює занепалий бізнес.
Рейдери, в процесі своїх дій застосовують прогалини в чинному законодавстві, корумпованість виконавчої та судової гілок влади, засоби масової інформації в яких проводиться чорний піар об’єкта атаки та його керівництва. Використовуються також наймані силові структури, підкуп або тиск на керівництво, блокування роботи підприємства тощо.
В цілому причинами такого бурхливого розвитку рейдерського бізнесу в Україні є:
- недосконала нормативно-правова база;
- корумпованість та забюрократизованість судової та виконавчої гілок влади;
- низька правова культура та свідомість у суспільстві;
- недостатня юридична обізнаність менеджерів підприємства.
Проблема рейдерства безпосередньо зачіпає інтереси підприємств, тому вони з свого боку повинні робити все можливе для недопущення рейдерської атаки. Універсального способу захисту від агресорів такого типу немає, однак вчинення підприємством певних превентивних дій суттєво зменшує ризик стати об’єктом протиправного поглинання чи захоплення [2]. Також дуже важливим для підприємця є прозоре ведення бізнесу, адже будь-яка незаконна дія, чи то неправомірне звільнення працівника, чи то ведення подвійної бухгалтерії є полем для активних дій агресора. Незаконні дії вчинені підприємством в подальшому при рейдерській атаці також не дають можливості звернутися за допомогою до державних органів, які при перевірці можуть виявити такі правопорушення.
В той же час практика показує, що на сьогоднішній день в боротьбі з рейдерством слід розраховувати в основному тільки на власні сили. Причому, оскільки від рейдерських атак не застраховано жодне підприємство, готуватися необхідно заздалегідь, приймаючи превентивні заходи. І, звичайно, для того, щоб перемогти ворога, необхідно знати його в обличчя і добре уявляти собі те, проти чого доведеться боротися.
Отже, рейдерство – явище не нове, а його поява в Україні пов'язана із переходом до ринкової економіки та зміною прав власності на засоби виробництва. Це високоприбутковий нелегальний бізнес, левову частку якого на українському ринку утримують російські рейдерські групи.

Список використаних джерел
1. Стадник В. В Україні діє понад 50 спеціалізованих рейдерських груп, які на рік здійснюють три тисячі захоплень / В. Стадник [Електронний ресурс] – Режим доступу до сайту: http://zik.com.ua/ua/news/2010/07/21/237988/.
2. Бабич Т. Рейдерство в Україні – загроза національній безпеці / Т. Бабич [Електронний ресурс] – Режим доступу до сайту: http://www.viche.info/journal/2105/.
3. Єфіменко А. "Рейдерство або ринок контролю", Юридичний журнал, № 11, 2008 р.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2021 (4)
Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
^