Стратегічні орієнтири » Фінансова безпека 2012 » Воробець Л.Р. Проблеми рейдерства в Україні та шляхи його подолання
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
28-11-2012, 19:59

Воробець Л.Р. Проблеми рейдерства в Україні та шляхи його подолання

Категорія: Фінансова безпека 2012

УДК 336
© Воробець Л.Р., 2012
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-41с

Проблеми рейдерства в Україні та шляхи його подолання

Рейдерство – це незаконне захоплення підприємства з метою заволодіння його активами та з використанням незаконних методів і засобів або недружнє поглинання підприємства з використанням законних засобів з тією самою метою.
Рейдер — фізична чи юридична особа, спеціаліст з перехоплення оперативного керівництва або власності фірми за допомогою спеціально інсценованого бізнес-конфлікту.
Проблема рейдерства прийшла в Україну не із Заходу, а зі Сходу, з відповідними російськими особливостями і колоритом початку 90-х років – епохи дикого накопичення первісного капіталу. Головне завдання рейдера, як і будь-якого іншого бізнесмена, – отримати прибуток. Тільки досягає він цієї мети не внаслідок виробництва певної продукції чи в інший легальний спосіб, а через перепродаж підприємства, над яким встановлено контроль, шляхом недружнього поглинання [1].
В Україні рейдерство є надзвичайно актуальною проблемою в сучасному суспільстві, яка набирає статусу загрози її національної безпеки. Через нестійкість, корумпованість державних органів, прогалин у законодавстві, несформованих інституцій прав власності такий феномен в Україні не лише виникає, а набирає високих "темпів зростання". Хоча в розвинених країнах рейдерство є ефективним інструментом впливу на неефективні підприємства, в Україні – це інструмент перерозподілу власності та особистих інтересів.
Головними негативними наслідками рейдерства в Україні є:
— негативний вплив на підприємницький клімат;
— дестабілізація роботи вітчизняних підприємств;
— руйнування трудових колективів та соціальні конфлікти;
— формування несприятливого інвестиційного клімату та міжнародного іміджу країни загалом.
Існують чотири основні способи захоплення підприємства: через акціонерний капітал, кредиторську заборгованість, органи управління та оспорювання підсумків приватизації. Захоплення через акціонерний капітал свідчить про те, що він сильно розпорошений або недостатньо контролюється. Початком атаки є скупка акцій. Як правило, рейдери планують скупити близько 10-15% акцій – ця кількість є достатньою, щоб ініціювати проведення зборів акціонерів з «потрібним» порядком денним, наприклад, зміною керівництва підприємства. Акціонерне товариство, власником якого є трудовий колектив, – найпривабливіший об’єкт для рейдера. Одержуючи невисокі зарплати, працівники без особливих коливань продають свої цінні папери тому, хто пропонує ціну в 5-10 разів більше номінальної вартості (однак все-рівно менше того, що вони реально коштують).
У другій половині 90-х найбільш популярним способом було відібрання власності через кредиторську заборгованість. Застосовується він і сьогодні. Прострочені борги підприємства скуповуються в дрібних кредиторів за низькими цінами, потім консолідуються й пред’являються до одночасної виплати. Нездатність підприємства розрахуватися за своїми обов’язками дає підстави для початку процедури банкрутства або санації з усіма наслідками, що випливають з цих процедур. Завод, що перебуває на санації, не підконтрольний ані його власнику, ані менеджменту. Головна діюча особа – керуючий санацією, якого, як правило, рейдери легко можуть зацікавити співпрацею.
Однією зі слабких ланок підприємства, яким зацікавились рейдери, може бути наймане керівництво. Наділений значними повноваженнями директор може сприяти швидкому виведенню майна з підприємства на підконтрольні рейдеру структури. Таким чином, власник підприємства може залишитися з акціями, які нічого не варті. Менеджмент легко може спровокувати фінансові проблеми на заводі, наприклад, санкціонувавши покупку сировини за завищеними цінами або взявши кредит під нереальні відсотки. Переконати керівництво діяти на користь рейдера можна різними способами: від звичайного підкупу до підсаджування на "гачок" шляхом шантажу, кримінального переслідування та погроз. Атака через менеджмент дешевше всього обходиться на держпідприємствах, на яких відсутній ефективний контроль над оперативною діяльністю з боку власника.
Зміна влади в 2004 році в Україні, а відповідно – й наступний переділ власності – став керівництвом до дії для вітчизняних рейдерів. Та й чому б не скористатися законним способом, який був запропонований самим урядом –оспорювання підсумків приватизації [1].
Сучасні правознавці виробили наступні шляхи зниження рейдерських атак. По-перше, це необхідність реформування судової системи, з відповідним корегуванням процесуального права. По-друге, це необхідність всезагального підвищення культури підприємництва: це і прозорі, конкурентні відносини, і підтримання ділової репутації суб’єктів господарювання. По-третє, і найголовніше, це вдосконалення чинного законодавства. Чималого вдосконалення потребують Господарський кодекс, Господарський процесуальний та Цивільно-процесуальний кодекс, Закон «Про господарські товариства», Закон «Про виконавче провадження». Також значного вдосконалення потребує податкова система України [2].

Список використаних джерел
1. Бєліков О. Рейдерство в Україні – реалії сьогодення Текст / О. Бєліков//Юридичний журнал.- 2007. - № 4.- с. 105-109
2. Москаленко С.М. Рейдерство: загальна характеристика, окреслення проблеми та шляхи боротьби Текст / С.М. Москаленко // Юридичний журнал України. – 2007. – № 3. – С. 117-119.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
^