Стратегічні орієнтири » Фінансова безпека 2012 » Лоза М.П. Перспективи розвитку органів які протидіють рейдерству
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
6-12-2012, 09:36

Лоза М.П. Перспективи розвитку органів які протидіють рейдерству

Категорія: Фінансова безпека 2012

Перспективи розвитку органів які протидіють рейдерству
Лози Марії, студентки 4курс
Економічного факультету
ЛНУ імені Івана Франка
Науковий керівник
доц. Яструбецька Л.С.
Із розвитком ринкової економіки в Україні гостро постала проблема у швидкому розвитку рейдерству і рейдерських атак на підприємства. Сама проблема зявилася через недосконалу правову базу і некомпетентність керуючих органів влади. В першу чергу потрібно зясувати, що ж собою являє рейдерство і наскільки воно являється небезпечним для розвитку бізнесу в Україні.
Отож, рейдерство – це незаконне захоплення власності підприємства, через різні шляхи, а сама: скупка акцій підприємства, пошук прогалин у законодавчій базі суб’єкта господарювання, фізичне захоплення установ. В Україні виділяють такі види рейдерств, як: біле, чорне і сіре. Коротко охарактеризуємо кожний із цих видів, біле – це рейдерство, яке діє на законних підставах, тобто пошук прогалину законодавстві підприємств, чорне – це рейдерство,яке має на меті будь яким чином заволодіти підприємством, а саме через судові процеси, фізичне захоплення та ряд інших які носять кримінальний характер, і на кінець сіре – це рейдерська атака, яка поєднує і біле і чорне.
В Україні дуже активно почали розвиватися антирейдерські організації серед яких доцільно відмітити такі як:
 Громадська організація «Антирейдерський Союз підприємців України»;
 Український Національний комітет міжнародної торгової палати Міжвідомча комісія з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств при Кабінеті Міністрів України (Склад: представники МВС, СБУ, міністерств юстиції, економіки, фінансів, Держагентства з інвестицій і інновацій, Союзу промисловців і підприємців та Торгово-промислової палати, Держпідприємництва, Генпрокуратури, Фонду держмайна України);
 Бюро протидії комерційним злочинам та рейдерству (використання рекомендацій міжнародних організацій у боротьбі з рейдерством);
 Робочі групи з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств при облдержадміністраціях.
Розвиток таких організацій наданий час є дуже актуальним, оскільки, рейдерські посягання на українські підприємства з року в рік стаються все частіше[1].
Я вважаю, що створення антирейдерських організацій є сприятливим процесом не лише для самих підприємств, а й для економіки в цілому. І подальший розвиток цих організацій повинен мати досконалу законодавчу базу, яка б сприяла не тільки їх розвитку але і слугувала як опорою у необхідних ситуаціях.
Слід наголосити на тому, що боротьба з рейдерством буде ефективною й матиме комплексний характер тільки в разі передбачення кримінальної відповідальності за замовлення, організацію та вчинення неправомірних дій, які мають ознаки рейдерства. Тож законодавцю є над чим попрацювати[2].
Поряд із цим необхідно зазначити, що ефективність протидії рейдерству полягає не стільки у встановленні кримінальної відповідальності за вже вчинене захоплення підприємства, скільки в унеможливленні надання таким діям вигляду законних, а саме – уникненні фальсифікації судових рішень, їх реєстрації минулими датами, підроблення журналів реєстрації позовних заяв, апеляційних та касаційних скарг, вхідних документів, що використовуються для ведення діловодства в судах. Вищий Раді юстиції України, за наявності неправомірних рішень судів, необхідно вживати заходів щодо притягнення суддів до відповідальності. Для цього слід узагальнити практику притягнення до відповідальності, накладення дисциплінарних стягнень, позбавлення повноважень суддів, пов’язаних з рейдерством.
Отже, можна зробити висновок про те ,що рейдерство в Україні носить характер більш схильний до незаконного захоплення підприємств. Тому в Україні необхідно вивести рейдерство на такий рівень, де підприємства були б згідні відати свій бізнес за попереднім узгодженням. Ще необхідно надати за рейдерськими атаками кримінальної відповідальності, яка б у унеможливила зв'язок суду з представниками рейдерських атак. Тому Україні лежить ще велика не пророблена робота у правовій базі стосовно рейдерств і підтримки антирейдерських організацій.
Список використаних джерел
1.Аналітична довідка: Матеріали Комітетських слухань Верховної Ради України “ Шляхи подолання рейдерства: удосконалення законодавства та посилення реагування правоохоронних органів на протиправні дії його організаторів і виконавців ”. – К. : Міжвідом. наук.-дослід. центр з пробл. боротьби з організованою злочинністю при РНБО, 2008. – 127 с.
2.Основні передумови та шляхи подолання рейдерства в Україні : аналіт. зап. // Персонал. – 2007. – № 27 (230). – С. 33–37.
3.Шляхи подолання рейдерства: удосконалення законодавства та посилення реагування правоохоронних органів на протиправні дії його організаторів і виконавців : Проект Рекомендацій за результатами проведення слухань у Комітеті Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. – К. : Вид-во ВРУ, 2008. – 220 с.

Посилання: ЕКФ-42

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
^