Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Сідорська О.З. Аналіз переваг використання дорожнього чека як інструмента зберігання заощаджень
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
11-12-2012, 22:34

Сідорська О.З. Аналіз переваг використання дорожнього чека як інструмента зберігання заощаджень

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

УДК 336
© Сідорська О.З., 2012
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-53с

Аналіз переваг використання дорожнього чека як інструмента зберігання заощаджень


Дорожній чек – це один з інструментів, який використовують для накопичення грошових коштів, адже він гарантує збереження грошей, зменшує передчасні витрати заощаджень і не має терміну придатності. Умови сьогодення формують необхідність у детальному вивченні такого платіжного інструмента як дорожній чек, визначенні його недоліків та переваг, можливості використання в Україні.
Перші прообрази сучасних дорожніх чеків ввели в обіг такі компанії як Thomas Cook і American Express. Тоді, понад 150 років тому, дорожні чеки призначалися для мандрівників і комерсантів, які здійснювали поїздки з Європи в Америку. І в наші дні ці компанії продовжують залишатися найбільшими світовими постачальниками дорожніх чеків. За чеками Thomas Cook можна отримати готівку за кордоном у відділеннях компанії приблизно в 260 країнах, а American Express - у 130 країнах [4].
Дорожній чек – це наказ одного банку іншому виплатити зазначену в чеку суму грошей власникові чека за зразком його підпису, поставленого на чеку в момент продажу [1].
Механізм проведення операцій з дорожніми чеками такий: покупець дорожнього чека ставить свій підпис на ньому. При пред'явленні до сплати власник повинен удруге поставити свій підпис на чеку, оскільки його сплата проводиться за умови ідентичності двох підписів [2]. Тобто дорожні чеки є безпечними та надійними, адже можна їх зберігати навіть вдома, не хвилюючись про крадіжку, бо ніякої вартості для інших людей такий чек не має.
Найбільше дорожніх чеків у доларах США та євро, проте існують чеки і в інших валютах. Часто номінал дорожнього чека може значно перевищувати найвищий номінал відповідної валюти. Існуть різні види дорожніх чеків, найпопулярнішими є: Citicorp VISA, Thomas cook Travellers Cheques, American Express Travelers Cheque та Citicorp.
Крім звичайних, в яких звіряються підписи власника, існують чеки на двох людей - на цих чеках ставляться два підписи, проте лише хтось один з них може пред'явити чек до оплати.
Дорожні чеки мають ряд переваг, а саме те, що вони:
- прості у використанні, адже їх можна досить легко та швидко обміняти на готівку;
- приймаються до сплати у фінансово-кредитних, туристичних установах, ресторанах, готелях чи магазинах по всьому світу;
- при втраті чи пошкодженні чека компанія-емітент відновить його протягом доби після звернення;
- можна вивозити за межі країни будь-яку суму задекларованих дорожніх чеків;
- при купівлі дорожнього чека, на відміну від платіжної картки, клієнту не потрібно відкривати спеціальний рахунок і чекати виготовлення картки, а вся операція продажу займає кілька хвилин.
- необмежені в терміні дії.
Недоліками дорожніх чеків є те, що:
- пред'явити до оплати чек може лише його безпосередній власник (крім ситуацій, коли чек перейшов в спадщину);
- вартість обміну чека на готівку такаж, як і використання пластикової картки, проте чек дає більшу надійність;
- навіть для термінової оплати чи обміну на готівку заборонено дорожні чеки передавати іншим особам, єдиним виходом є лише передавання чека на умові інкасо, для чого потрібно поставити другий підпис на дорожньому чеку та заповнити власником передавальний напис.
За виконання операцій по сплаті дорожніх чеків банк бере з клієнта комісійний збір згідно з його тарифами. Дорожні чеки сплачуються лише початковому власнику, зразок підпису якого проставлено на чеку. Часткова сплата дорожнього чека не допускається. Сплата може бути зроблена в валюті, вказаній на дорожньому чеку, або ж, за бажанням його власника, у валюті України за курсом обміну іноземної валюти, встановленому банком у момент сплати [2].
Придбати дорожні чеки можна в найбільших роздрібних банках, що користуються довірою споживачів і мають широку мережу регіональних представництв. При цьому важливо, що чеки пропонуються поряд з готівковою валютою. Тому споживач, який хоче обміняти, наприклад, гривню на долари, бачить, що у нього є альтернатива: він може придбати долари в чеках, до того ж часто без банківської комісії. Дорожні чеки можна купити в доларах номіналом від 50 до 1000 і в євро номіналом від 50 до 500, при чому часто за вигідним курсом (дешевше, ніж іноземна валюта). Чеки можна купити і в інших валютах, включаючи японські ієни, англійські фунти стерлінгів, швейцарські франки, південноафриканські ренди, саудівські ріали, канадські і австралійські долари. Нині зростає кількість пунктів, де можна перевести в готівку чеки без комісії: зараз тільки в країнах СНД працює 536 таких точок [3].
Отже, провівши аналіз переваг та недоліків використання дорожніх чеків, можна зробити висновок, що дорожні чеки є суттєво недооціненими як засіб накопичення та безпечного зберігання коштів. Висока надійність, простота використання, невелика вартість та гарантованість повернення коштів при втраті чи крадіжці роблять дорожній чек ефективним та важливим фінансовим інструментом. Та, на жаль, сучасне суспільство віддає перевагу платіжним карткам, не зважаючи на те, що дорожні чеки могли б стати однією з найнадійніших «валют» світу.

Список використаних джерел

1. Дорожній чек. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Дорожній_чек
2. Петрашко Л. П. Валютні операції: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — 204 с.
3. Чупрова О. Дорожні чеки: історія виникнення та сучасність. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ufin.com.ua/analit_mat/poradnyk/133.htm
4. Як користуватися дорожніми чеками у закордонній поїздці. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ua.prostobank.ua/cheki/statti/yak_koristuvatisya_dorozhnimi_chekami_u_zakordonniy_poyizdtsi

Посилання: дорожній чек, фінансовий інструмент, засіб накопичення

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^