Стратегічні орієнтири » Проблеми маркетингу страхових послуг » Семерак І.Б. Роль маркетингу в системі продажу страхових послуг в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1568
  • Автор: Semerak
  • Дата: 14-05-2013, 23:25
 (голосов: 0)
14-05-2013, 23:25

Семерак І.Б. Роль маркетингу в системі продажу страхових послуг в Україні

Категорія: Проблеми маркетингу страхових послуг

Семерак І.Б.,2013
ЛНУ ім.Івана Франка
Екф-36с

Роль маркетингу в системі продажу страхових послуг в Україні

Протягом декількох останніх років страховий ринок за темпами розвитку займає провідне місце в економіці Україні. Ефективність вкладень в страховий бізнес відчули власники багатьох страхових компаній. Однак незважаючи на всі позитивні зрушення рівень довіри фізичних та юридичних осіб до страхових компаній та страхових послуг не надто високий. Проблема негативного ставлення до страхування носить соціально – психологічний та інформаційний характер тому провідні страхові компанії намагаються завоювати довіру клієнтів шляхом впровадження дієвого механізму страхового маркетингу. Страховий маркетинг – це система взаємодії страховика і страхувальника, спрямована на взаємне врахування інтересів і потреб. Комплекс страхового маркетингу включає:
проведення маркетингових досліджень, сегментацію і позиціонування щодо їх результатів;
розробку нових чи адаптацію існуючих страхових продуктів(послуг) з урахуванням вимог ринку;
формування конкурентних цін(тарифів) на страхові продукти;
формування ефективної системи збуту(розподілу) страхових продуктів, управління цією системою;
здійснення заходів щодо просування страхових продуктів;
проведення комунікаційної PR-політики.
Для досягнення мети страховій компанії необхідна ефективна організація просування страхових послуг до страхувальника, тобто вибір відповідних каналів продажу. Створення ефективної системи продажу страхових послуг значною мірою визначає успіх страхової компанії на ринку. Основними каналами продажу є: прямий (безпосередній); за допомогою страхових посередників; альтернативний.
В Україні метод прямого продажу є нині переважаючим. Однак прямий (безпосередній) продаж через головний офіс або через філію страхової компанії вважається недостатньо ефективним через його витратність. Для забезпечення широкого територіального охоплення страхового поля страховики мають створювати відповідну мережу пунктів продажу, а отже, відкривати й утримувати велику кількість філій. Утримання філій означає додаткові витрати, що призводить до необґрунтованого зростання цін на страхові послуги.
В західних країнах брокерська діяльність переважає над діяльністю страхових агентів проте в Україні ситуація має зворотний бік. В Україні нестача професійних брокерів, які б займалися пошуком кращої страхової компанії в інтересах клієнта. Серед основних причин такої ситуації слід виділити:
страховий ринок не прозорий, і правила на ньому встановлює не споживач страхових послуг;
страхові компанії не зацікавлені в брокерах, оскільки комісійні, які вимагає брокер, більші, ніж ті, які можна заплатити агенту, як правило, штатному співробітнику страхової компанії;
сьогодні, усупереч світовій практиці, у більшості випадків брокерські послуги збільшують вартість страхування.
Необхідно звернути увагу також на ту обставину, що саме згідно із Законом України “Про страхування” брокери не мають права працювати на страховика, а лише на страхувальника. Ця норма не дозволяє брокерові отримувати комісійні від страховика та вступати з ним в правовідносини.
Альтернативними каналами продажу є банки, відділення зв’язку, агенції нерухомості, станції технічного обслуговування тощо. Останніми роками в Україні набув поширення продаж страхових послуг через банківські установи. Це – результат взаємопроникнення страхового й банківського капіталу – bancassuranse – і створення на цій основі можливості поширення страхових послуг через так звані “банківські віконця”.
Також активно використовуються такі канали збуту як: telemarketing (телефонний маркетинг і близький до нього факс-маркетинг, використання телефонного автовідповідача); direct mail advertising (поштою, коли в поштову скриньку вкладаються безплатні листівки або конверти з примірниками договорів страхування, заповнивши та відіславши які страхувальник може застрахуватися без зайвого клопоту); electronic servis (електронне обслуговування за допомогою Інтернету).
Рівень обслуговування клієнтів відіграє особливе значення при реалізації страхових послуг. Зокрема успіх переговорів залежить від того, як клієнта зустрінуть в офісі страховика, наскільки діловою буде атмосфера переговорів, ставлення до клієнта та поведінка персоналу, коректність і ввічливість; який теоретичний рівень підготовки, уважність і чуйність до побажань клієнта буде виявлено страховиками. Страховики в даній ситуації повинні надавати всі можливості для задоволення потреб споживачів за рахунок реалізації внутрішнього потенціалу компанії, до якого слід віднести оптимізацію страхової діяльності за рахунок зменшення витрат, впровадження інновацій, надання нових страхових продуктів та послуг і зниження їх вартості.
Отже, маркетинг у страхуванні відіграє важливу роль, оскільки саме в його основі лежить процес взаємовідносин між страховиком і страхувальником. Сполучення уподобань страховика й страхувальника, а саме доступність, зручність та ефективність страхових послуг є запорукою досягнення успіху на страховому ринку.

Примітки:
1.Долгошея Н.О. Страхування в запитаннях та відповідях.- К.: Центр учбової літератури,2010.-318с
2. Осадець С.С., Артюх Т.М. Страхові послуги.-К.: КНЕУ,2007.- 464с
3. Внукова Н.М., Успаленко В.І.,Временко Л.В. Страхування: теорія і практика – Харків: Бурун Книга,2004.- 376с

Посилання: Роль маркетингу в системі продажу страхових послуг в Україні

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
^