Стратегічні орієнтири » Фінанси підприємств 2013 » Березна С.І. Вплив організаційно-правових форм господарювання на організацію фінансів підприємств
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2436
  • Автор: svetaberezna
  • Дата: 23-05-2013, 21:58
 (голосов: 0)
23-05-2013, 21:58

Березна С.І. Вплив організаційно-правових форм господарювання на організацію фінансів підприємств

Категорія: Фінанси підприємств 2013

Березна С.І.
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-34с

Вплив організаційно- правових форм господарювання на організацію фінансів підприємств

Функціонування фінансів підприємств здійснюється за допомогою цілеспрямованої їх організації.
Організація фінансів підприємств — форми, методи, способи формування та використання ресурсів, контроль за їх оборотом з метою досягнення економічних цілей згідно з чинними законодавчими актами.
Визначний вплив на організацію фінансів підприємств мають:
— організаційно-правова форма господарювання;
— галузеві техніко-економічні особливості;
— форма об'єднання підприємств, якщо підприємство входить до складу будь-якого об'єднання.
На організацію фінансів впливають організаційно-правові форми господарювання, сфера та характер діяльності підприємств. Це проявляється в процесі формування капіталу (статутного фонду), розподілу прибутку, утворення грошових фондів, внутрішньовідомчого розподілу засобів, у взаємовідносинах з бюджетом тощо.
В Україні можуть діяти різні види підприємств, котрі відрізняються метою і характером діяльності, чисельністю власників капіталу, їхніми правами і відповідальністю. Організаційно-правова форма господарювання підприємств визначається у Господарському кодексі України.
Перехідний до ринкової економіки період характеризується багатоукладністю господарювання. Тут репрезентовано всі форми власності: державну, комунальну, колективну, приватну. Це зумовило появу різних організаційно-правових форм господарювання. Ринкова економіка зовсім не виключає присутності поряд з іншими і державної власності. До державного сектора належать ті установи та організації, які повністю або частково фінансуються з державного бюджету. Створюються також підприємства зі змішаною формою власності, що в них держава є основним держателем корпоративних прав, - електроенергетика, вугільна промисловість, машинобудування та ряд інших. Державна власність, проте, не зменшує ні самостійності, ні матеріальної відповідальності суб'єктів господарювання.
Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного фонду в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні.
Організаційно-правова форма господарювання визначає зміст фінансових відносин у процесі формування статутного капіталу, відповідальності за зобов'язаннями, розподілу і використання прибутку.
Згідно з Господарським кодексом України господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, утворені юридичними особами та/або громадянами шляхом об єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку. Господарські товариства формуються і діють на підставі установчих документів (установчого договору і статуту).
Господарські товариства залежно від характеру інтеграції (осіб або капіталу) та міри відповідальності за зобов'язаннями (повна чи часткова) поділяються на: повні, з обмеженою відповідальністю, додатковою відповідальністю, командитні й акціонерні.
Повне товариство — це товариство, всі учасники якого займаються спільною підприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов'язання підприємства всім своїм майном.
Законом України "Про господарські товариства" передбачено можливість реєстрації різних видів товариств. Особливо поширеним є товариство з обмеженою відповідальністю.
Товариство з обмеженою відповідальністю — товариство, що має статутний фонд, поділений на частинки, розмір яких визначається установчими документами. Учасники товариства несуть відповідальність у межах їх вкладів.
Товариством із додатковою відповідальністю вважається господарське товариство, статутний фонд якого поділений на частки, згідно з установчими документами. Учасники товариства несуть відповідальність за зобов'язаннями у розмірі своїх вкладів, а якщо їх недостатньо, то додаткову солідарну відповідальність у розмірі, кратному до вкладу кожного учасника.
Командитним визнається товариство, що включає разом із одним або більшістю учасників, які несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном, також одного або більше учасників, відповідальність котрих обмежується вкладом у майні товариства.
У ринковій економіці основною формою господарювання є акціонерне товариство. Акціонерне товариство має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства, а акціонери відповідають за зобов'язаннями товариства тільки в межах вартості належних їм акцій. Акціонерні товариства можуть бути відкритими і закритими.
Найпоширенішою формою господарювання є товариства з обмеженою відповідальністю, їх частка у загальній кількості об'єктів ЄДРПОУ ) у 2006 р. становила 28 %.
Організація фінансів підприємств відбиває галузеві особливості, специфіку виробництва, рівень його технічного забезпечення та рівень технологічних процесів, склад і структуру виробничих витрат, вплив природно-кліматичних факторів на виробництво. Так, наприклад, у сільськогосподарському виробництві, гірничодобувній промисловості, капітальному будівництві дія природних та кліматичних факторів зумовлює особливості розподілу прибутку, необхідність формування фінансових ресурсів для протидії ризику, забезпечення страхового захисту засобів виробництва та результатів праці і ін.

Список використаних джерел:
1. Закон України "Про господарські товариства" Редакція від 18.05.2013
2. Господарське право України/ За ред. В. М. Гайворонського, В. П. Жушмана. - Харків: Право, 2005. - 384 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^