Стратегічні орієнтири » Фінанси підприємств 2013 » Бойчук О.І. Сучасні загрози фінансовій безпеці суб’єктів господарювання
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2118
  • Автор: oruxa
  • Дата: 10-06-2013, 22:28
 (голосов: 0)
10-06-2013, 22:28

Бойчук О.І. Сучасні загрози фінансовій безпеці суб’єктів господарювання

Категорія: Фінанси підприємств 2013

Бойчук О.І., 2013
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-36с

Сучасні загрози фінансовій безпеці суб’єктів господарювання

Однією з найважливіших проблем підприємницької діяльності в ринкових умовах господарювання будь-якої організації є забезпечення фінансової безпеки як основної складової економічної безпеки підприємства.
Особливо гостро ці проблеми виникають у ситуаціях, пов’язаних з постійним підприємницьким ризиком, недобросовісною конкуренцією, різного роду внутрішніми та зовнішніми загрозами, а також правовою незахищеністю діяльності суб’єктів господарювання.
У сучасній літературі широко розглядаються фінансові загрози, як правило, в межах економічної безпеки на рівні держави. І.А. Бланк це поняття сформулював наступним чином: «Загроза фінансовим інтересам являє собою форму вираження їх протиріч з фінансовим середовищем функціонування підприємства, яка відображає реальну чи потенційну можливість прояву деструктивної дії різних факторів та умов на їх реалізацію в процесі фінансового розвитку і яка приводить до прямого чи непрямого економічному збитку».
В.І. Ярочкін визначає загрозу як реально чи потенційно важливі дії чи умови навмисного або випадкового (ненавмисного) порушення режиму функціонування підприємства шляхом нанесення матеріальних (прямо або непрямо) збитків, що призводить до фінансових втрат, включаючи втрачену вигоду.
Серед новітніх загроз для фінансової безпеки підприємства експерти називають такі явища, як гринмейл, рейдерство, кардерство (кардеринг), конкурентну розвідку.
Іноземне слово "гринмейл" давно стало повноправним економічним терміном. Гринмейл — корпоративний шантаж шляхом скуповування значного числа акцій певної компанії з пропозицією продати їх за умови, що інші компанії підписують угоду про невтручання.
Схема класичного корпоративного шантажу припускає, що структура, яка атакує, купує на фондовому ринку невеликий пакет акцій процвітаючої компанії. Потім настає черга скарг у контролюючі та правоохоронні органи, а також судових позовів із будь-якого приводу. Кінцевою метою є або отримання відступ­них за відмову від претензій, або продаж свого пакета акцій за завищеною ціною.
До прогнозів щодо майбутнього перерозподілу власності в Україні свого часу мало хто прислухався. І багато хто помилився. Усе більшого поширення набуває так зване рейдерство — недружнє поглинання.
Рейдерство – менш-більш законний, складний, високоінтелектуальний і високоприбутковий бізнес. Саме рейдерство – захоплення підприємств – поділяється на біле – коли захопники діють у межах закону, сіре – на межі закону і беззаконня, і чорне – це насильницьке захоплення підприємства.
Ознаками початку захоплення можуть бути: перевірки різними органами з питань, що стосуються установчих документів, "очорнення" репутації компанії з метою зниження вартості акцій тощо. Головною ознакою рейдерства є його зв'язок з адміністративним ресурсом: правоохоронними органами, органами місцевого самоврядування, вищими органами державної влади.
Масові безготівкові розрахунки за допомогою платіжних карток, які намагається налагодити уряд, безсумнівно, корисна і навіть вигідна операція, як для населення, так і для держави. Однак і вони мають негативний бік, не враховувати який банкам просто небезпечно. Передусім це стосується кардерства. Кардерство — діяльність споріднена з фальшуванням грошей, адже в обох випадках підробляють засоби платежу.
Спеціалісти в галузі банківської безпеки вважають, що у 85 % випадків секретну інформацію викрадають самі банківські службовці, які мають до неї доступ у межах своєї службової діяльності. Решту 15 % становлять випадки, коли зв'язок між ними і затриманими кардерами встановити не вдалося, — простіше кажучи, зловмисники не викрили свою людину в банку, і довелося повірити їм на слово, що нібито інформацію для них діставали невідомі хакери, з якими вони спілкувалися через електронну пошту.
Агресивний переділ власності, який спостерігається сьогодні в українській економіці, спровокував зростання попиту на фахівців із конкурентної боротьби. Ця професія для нашої країни поки що нова, проте її представники працюють у штаті практично всіх великих компаній. Вони зобов'язані знати все про конкурентів, від фінансових планів до хобі менеджерів. Вони також організовують заходи із захисту тієї чи іншої компанії від провокацій і ворожого поглинання. Але не треба плутати фахівців із конкурент­ної розвідки зі шпигунами, оскільки вони займаються своєю справою цілком легально.
Найбільший обсяг роботи для фахівця з конкурентної розвідки — це розробка сценаріїв і планів як захоплення влади у великих акціонерних товариствах, так і навпаки, захисту від цих дій. Це головна потреба ринку, її диктує передусім проста істина: сьогодні різко зросла конкуренція, ринки поділено і їхній переділ відбувається дуже складно. У країні з'являються іноземні компанії, які поводяться так само агресивно, як і українські.
Таким чином, як основні небезпеки і загрози фінансовій безпеці підприємства можна виділити такі:
• скуповування акцій, боргів підприємства небажаними партнерами;
• наявність значних фінансових зобов'язань у підприємства (як великої величини позичкових засобів, так і великих заборгованостей контрагентів перед підприємством);
• низький рівень розвитку ринків капіталу та їхньої інфраструктури;
• недостатньо розвинута правова система захисту прав інвесторів і виконання законодавства;
• криза грошової і фінансово-кредитної систем.

Список використаних джерел:
1. Васильчик С.В. Рейдерство – хвороба економіки, яка прогресує // Науковий вісник НЛТУ України. – № 19. - 2009.
2. Кім Ю.Г. Проблеми забезпечення фінансової безпеки підприємства. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Menedzhment/2008_10/kim.htm
3. Орєхова К.В. Удосконалення класифікації факторів фінансової безпеки підприємства// Вісник університету банківської справи Національного Банку України. - 2012. - № 1 (13). – с. 79-86.

Посилання: фінансова безпека, фінансові загрози

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^