Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2013 » Дідик М.В. Оцінка механізму адміністрування прямих та непрямих податків в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
18-06-2013, 17:57

Дідик М.В. Оцінка механізму адміністрування прямих та непрямих податків в Україні

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2013

Дідик М.В., 2013, ЛНУ імені Івана Франка, група ЕкдС-51с

Оцінка механізму адміністрування прямих та непрямих податків в Україні

Проблема адміністрування податків і зборів залишається однією з найактуальніших не тільки у сфері оподаткування, а й сфері соціального управління фінансово-господарською діяльністю суб’єктів господарювання в цілому. В основі цієї проблеми лежить питання недостатнього наукового обґрунтування термінів та понять «податкове адміністрування», «порядок адміністрування податків і зборів».
Мета адміністрування податків полягає у забезпеченні своєчасного наповнення бюджету держави у необхідному обсязі за рахунок податкових надходжень при мінімальному негативному впливі на економічну діяльність платників податків.
У сучасних умовах адміністрування процесів оподаткування є однією з найважливіших складових досягнення ефективного зростання підприємницької активності у всіх сферах економіки. Адміністрування процесів оподаткування має суто економічний зміст та об’єднує за допомогою однієї ідеї комплекс заходів, спрямованих на забезпечення виконання законодавчих та нормативно-правових актів. Сьогодні на шляху ефективного адміністрування в податкової сфері існує ряд проблем, які необхідно враховувати для забезпечення результативності цього процесу. До них можна віднести такі: велику кількість різних податків та зборів; проблеми міжбюджетних відносин; проблеми формування позабюджетних фондів; часті зміни законодавчих та нормативних актів; наявність різноманітних пільг із питань оподаткування; велику кількість ліцензійних видів діяльності; відсутність уніфікації діяльності контролюючих органів; низький рівень інформованості суспільства з питань оподаткування; інші, пов’язані з оподаткуванням, проблеми [1].
Насамперед податкові зміни спрямовані на переорієнтацію діяльності Державної податкової служби України (ДПСУ). Помітні зміни зроблено на розвитку сервісних функцій та спрощення процедур адміністрування з 2012 року.
По-перше, для підприємців полегшено стартові умови. Спрощено процедуру реєстрації нових платників ПДВ. Обсяг необхідних для цього документів скоротився втричі.
По-друге, податкова максимально відсторонена від діяльності платників. З точки зору підприємця, високий рівень сервісу — це коли платник якомога рідше особисто спілкується зі своїм інспектором. Для створення такого формату стосунків потрібно розвивати дистанційні електронні сервіси. На початку 2011 року 39% платників ПДВ звітували в електронному вигляді. На 1 січня 2012 року — вже 90%. На сьогодні — понад 95%.
По-третє, ДПСУ працює над удосконаленням податкового законодавства та створенням законодавчих передумов для підтримки бізнесу. Для цього вдосконалено спрощену систему оподаткування, скасовано податкову накладну в паперовому вигляді. Також зменшено ставки єдиного податку для цих груп. Тепер платники єдиного податку, які є платниками ПДВ, будуть сплачувати 5% від доходу, а неплатники — 7%.
По-четверте, впроваджено послугу податкового аудиту через новий онлайн-сервіс для підприємців — «Податковий асистент». На постійній основі, через Інтернет ДПС України буде повідомляти платникам про податкові ризики, виявлені податківцями під час моніторингу їхньої господарської діяльності. Підприємцям запропонують самостійно усунути недоліки до офіційного подання звітності. Виправлення розбіжностей заздалегідь буде більш конструктивним.
По-п’яте, на сьогодні в системі органів податкової служби України для комфортного обслуговування великого бізнесу працює Центральний офіс з обслуговування великих платників податків, якому підпорядковані 10 територіальних спеціалізованих інспекцій.
По-шосте, податкова ініціювала та затвердила 36 узагальнюючих податкових консультацій, темами яких стали ті питання, з яких платники найчастіше зверталися за роз’ясненнями до податкової [2].
Таким чином, адміністративній основі справляння податків належить особлива роль. У числі чинників системи адміністрування податків, що справляють вплив на ефективність податкової системи, своєчасність і повноту надходжень податків до бюджету, слід виділяти урегульованість питань взаємовідносин з платниками податків, якість проведення масово-роз’яснювальної роботи, обґрунтованість методики адміністрування податкових зобов’язань, її затратність та адекватність економічним умовам, оптимальність структури органів, що задіяні у системі адміністрування податків та ін. Від обґрунтованості системи адміністрування податків та її адекватності економічним реаліям часу залежить здатність держави контролювати дотримання податкового законодавства платниками податків, регулювати економічні процеси та приймати ефективні рішення з питань оподаткування [3].
Поступове реформування адміністрування податків і зборів в Україні спрямоване на вдосконалення структури податкової системи та окремих її елементів відповідно до європейських норм та стандартів.
Література:
1. Вакулич І. П. Податкове адміністрування та ефективність податкової системи / І. П.Вакулич // Фінанси України. – 2003. – № 2. – С. 54– 59.
2. Зміни у процесах адміністрування податків/ [Електронний ресурс]. – Доступний з http://www.sta.gov.ua – Сайт Державної податкової адміністрації України.
3. Чепіжко В. Преференції для ведення бізнесу / Чепіжко В. / / Урядовий кур’єр — 2012 — № 230. — С. 5.

Посилання: податкова політика, податки

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^