Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Кондратьєва М.Т. ФІНАНСОВІ ІНТЕРНЕТ-ПОСЛУГИ В СИСТЕМІ ЕЛЕКТРОННОГО БІЗНЕСУ
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2147
  • Автор: martysi4ka
  • Дата: 27-09-2013, 22:32
 (голосов: 0)
27-09-2013, 22:32

Кондратьєва М.Т. ФІНАНСОВІ ІНТЕРНЕТ-ПОСЛУГИ В СИСТЕМІ ЕЛЕКТРОННОГО БІЗНЕСУ

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

© Кондратьєва М. Т., 2013
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-51, 27.09.13

ФІНАНСОВІ ІНТЕРНЕТ-ПОСЛУГИ В СИСТЕМІ ЕЛЕКТРОННОГО БІЗНЕСУ

Поява перших систем та методів електронної комерції відбулася після виникнення технологій автоматизації продажів та впровадження автоматизованих систем управління корпоративними ресурсами. У 1960 році американські компанії American Airlines та IBM розпочали автоматизацію процедури резервування місць на авіарейси. Таким чином, система SABRE (Semi-Automatic Business Research Environment) робила повітряні перельоти більш доступними для пересічних пасажирів, допомагаючи їм краще орієнтуватися в тарифах та рейсах, число яких постійно зростало. Завдяки автоматизації процесу розрахунку тарифів при резервуванні місць, знижувалася вартість самих послуг.
Найбільш динамічно ринок електронної комерції розвивається протягом останніх 20-ти років, що обумовлено використанням інформаційних технологій, стрімким зростанням кількості інтернет-користувачів, збільшенням впливу соціальних мереж, динамічним розвитком систем електронних платежів.
Електронна комерція – це сфера цифрової економіки, що включає всі фінансові та торгові транзакції, які проводяться за допомогою комп’ютерних мереж, та бізнес-процеси, пов’язані з проведенням цих транзакцій [1].
Основними перевагами електронної комерції є:
- широкий доступ до комерційної інформації;
- глобальний масштаб;
- захищений документообіг;
- скорочення термінів підготовки та реалізації угод;
- вільний вхід на ринок та вихід з нього;
- інтенсифікація товарообігу та збільшення його обсягів;
- зменшення операційних витрат;
- персоналізація;
- оптимізація використання оборотних коштів учасників електронної комерції.
Основними фінансовими Інтернет-послугами, що набули значного поширення можна назвати Інтернет-банкінг, Інтернет-трейдинг та Інтернет-страхування.
Інтренет-банкінг є одним із різновидів електронних платежів та полягає в наданні банком послуг клієнтам щодо електронного управління своїми рахунками з використанням Інтернету.
Послуги Інтернет-банкінгу включають: виписки за рахунками, блокування картки клієнтом, заявки на відкриття депозитів, отримання кредитів, оплата комунальних послуг, поповнення балансу SIM, переказ коштів з власного рахунка на рахунок одержувача, платежі в межах банку, обмін валют, платежі в іноземній валюті, встановлення лімітів на різні види операцій з карткових та поточних рахунків [5].
Основними перевагами такої послуги є:
- для користувачів: мінімізація комісійних, широкий діапазон персоніфікованих послуг, доступність і мобільність сервісу, оперативність виконання транзакцій;
- для банку: розширення клієнтської бази, скорочення інвестицій у розвиток мережі філій, мінімізація операційних витрат.
Сьогодні Інтернет-банкінг, як частина ринку електронної комерції в Україні, знаходиться на стадії формування. Ще недавно використовувались системи пасивного Інтернет-банкінгу, які дозволяли лише отримувати інформацію про стан рахунків. Проте зараз, банки надають послуги, що позволяють їхнім користувачам здійснювати управління своїми рахунками через Інтернет-мережу [4].
Першим банком, який запровадив в Україні послугу Інтернет-банкінгу – «Приват-24» став «Приват-Банк». Він пропонує своїм клієнтам досить широкий спектр послуг, зокрема доступ до практично усіх основних банківських операцій з персонального домашнього комп’ютера чи мобільного телефону («Мобільний-банкінг»). «Приват-24» надає можливість здійснювати внутрішньобанківський переказ коштів в системі Privat Money, а також міжбанківський — у системі SWIFT, а також переказ коштів у системі Western Union [1].
Інтернет-трейдинг – це спосіб доступу до торгів на валютній та фондовій біржі через Інтернет-мережу. Як правило, цю послугу надають банки, біржі, брокерські компанії.
Інтернет-трейдинг став популярним у США в середині 90-років XX ст. як технологія, що давала змогу спростити і прискорити виконання операцій на фондовому ринку.
В Україні Інтернет-трейдинг виник завдяки «Українській біржі» відносно недавно. Це пов’язано з тим, що завдяки глибокому проникненню Інтернету в життя багатьох людей, доступ до торгів на біржі став цілком реальним для кожного. Проте не всі ознайомлені з можливостями Інтернет-трейдингу, як способу вкладення та примноження власного капіталу. Не зважаючи на це, на даному етапі розвитку нашої країни, саме ця послуга стала альтернативою банківським вкладам, купівлі нерухомості для збереження і збільшення особистого капіталу. Це означає, що кожен може продавати чи купувати акції, заробляючи на цьому [3].
Основними перевагами такої послуги можна вважати: помірна вартість операцій купівлі-продажу, висока ліквідність, прозорість угод, швидке відкриття рахунку при мінімальному стартовому капіталі, розширення кола інвесторів та місткості ринків, що надає можливість непрофесійним учасникам ринку вкладати свої кошти в прибуткові активи на фондових і валютних ринках, комплексне обслуговування інвесторів, формування інвестиційних портфелів і динамічні зміни їх обсягів та структури, надання консультаційних послуг.
Як правило, доступ до торгів має онлайн-брокер. Він надає своїм клієнтам програмне забезпечення для зв’язку з біржею, щоб проводити торги; здійснює технічну підтримку даної діяльності.
Інтернет-страхування – це укладення страхового поліса безпосередньо через Інтернет-сайт страхової компанії або страхового посередника, що включає вибір страхових послуг, розрахунок тарифу і страхової суми, підписання поліса і отримання страхових премій, організацію огляду об’єкта страхування.
Інтернет-представництво страховика забезпечує клієнту [2]:
- надання даних про фінансовий стан страхової компанії та інформації про послуги, які вона надає;
- визначення суми страхової премії та порядку її сплати за кожним видом страхування залежно від конкретних параметрів;
- отримання електронних копій документів, а також можливості їх заповнення через Інтернет;
- замовлення і оплату страхового поліса;
- передачу клієнту поліса, завіреного електронно-цифровим підписом страхової компанії;
- оплату страхової премії клієнту через Інтернет-мережу;
- можливість обміну інформацією між клієнтом та страховою компанією в період дії договору.
Інтернет-страхування має такі переваги: мінімізація затрат часу страхувальника, завдяки можливості замовлення поліса, не виходячи з дому чи офісу; спрощення способів оплати за надані послуги (банківські перекази, платіжні картки, електронні гроші); полегшення процесу страхування завдяки наочному та інтуїтивно зрозумілому способу порівняння у виборі страхових компаній та їхніх послуг; мінімізація «людського» фактора: немає необхідності у зустрічі та спілкуванні з представниками страхової компанії особисто; автоматизація розрахунку страхової суми і тарифу за допомогою страхового мультикалькулятора.
В Україні розвитком Інтернет-страхування займаються такі компанії як СК «Укрсоцстрах», «АСКА», «Кредо-Класік», «ВЕСКО», «Оранта», «Остра-Київ» [1].
На сьогоднішній день розвиток сегмента електронних фінансових послуг в Україні потребує нормативно-правового регулювання. Існує також низький рівень розвитку інфраструктури для застосування електронної комерції та брак широкого використання електронних грошей. Окрім цього, для виходу на світові ринки фінансових Інтернет-послуг важливим є освоєння нових каналів фінансового обслуговування. Важливим також є створення банківськими установами відповідних програмно-технологічних комплексів, які зможуть забезпечити високий рівень захисту інформації та її надійність, можливість стандартизації та сертифікації фінансових продуктів.

Список використаних джерел:
1. Науменкова С.В. Ринок фінансових послуг: навч. посіб. / С.В. Науменкова, С.В. Міщенко. – К.: Знання, 2010. – 532 с. - ISBN 978-966-346-743-6.
2. Сич Є.М. Ринок фінансових послуг: навч. посіб. / Є.М. Сич, В.П. Ільчук, Н.І. Гавриленко. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 428 с. ISBN 978-617-673-058-3.
3. Українська біржа [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ux.ua/a1769
4. Чуб О.О. Розвиток Інтернет-банкінгу в глобальному середовищі [Текст] / О. Чуб. – // Вісник Української академії банківської справи. – №1. – С. 62-67.
5. Юденков Н. Інтернет-технології в банківському бізнесі: перспективи і ризики: учбово-практичний посібник / Н. Юденков, І. Сандалов, С. Єрмаков. – М.: КНОРУС, 2011. – 320 с. – ISBN 978-5-406-00054-0 978

Посилання: Електронна комерція, Інтернет-банкінг, Інтернет-трейдинг, Інтернет-страхування

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^